وقتی خرج چايكاران بيشتر از دخل‌شان می‌شود

سبز شدن ويلا به‌ جاي چاي!

20 مهر 1392 ساعت 9:35

سياست‌هاي دولت نهم و دهم به‌گونه‌اي بوده كه زمين‌هايي كه قبلا در آن چاي و محصولات ديگر كشت مي‌شده است، تغيير كاربري داده‌اند و كشاورزان نيز به دليل نبود توجيه اقتصادي، زمين كاشت چاي خود را به افراد ثروتمند براي ساخت ويلا فروخته‌اند و برخي از اين كشاورزان سرايدار و باغدار همان ويلا شده‌اند.


اقتصاد ایران آنلاین-مهدي دهقان: ‌ دغدغه‌هاي چايكاران ايراني و به‌دنبال آنها كارخانجات فعال در اين زمينه به دلايل مختلف از جمله واردات بي‌رويه چاي از كشورهاي خارجي به حدي زياد است كه بايد كتابي با عنوان «مصائب چايكاران ايراني» نوشت.
 
اين روزها بوي عطر چاي ايراني در خانه‌ها به مشمام نمي‌رسد و از سوي ديگر هيچ مسئولي درد دل چايكاران را نمي‌داند، دردي كه با شنيدن آن اشك‌ها سرازيرخواهد شد. كشاورزان و چايكاران بسياري اكنون سرايدار و باغداران ويلاي‌هايي هستند كه روزگاري در آنها چاي‌كشت مي‌شد: «ويلا در زمين‌هاي كشاورزي!» سياست‌هاي دولت نهم و دهم به‌گونه‌اي بوده كه زمين‌هايي كه قبلا در آن چاي و محصولات ديگر كشت مي‌شده است، تغيير كاربري داده‌اند و كشاورزان نيز به دليل نبود توجيه اقتصادي، زمين كاشت چاي خود را به افراد ثروتمند براي ساخت ويلا فروخته‌اند و برخي از اين كشاورزان سرايدار و باغدار همان ويلا شده‌اند. هيچ كشاورزي دوست ندارد شغل و زندگي خود يعني كشاورزي را رها كند و به شغل باغداري و سرايداري مشغول شود در حالي‌كه مي‌شد، سياست‌هاي دولت به‌گونه‌اي باشد كه نتيجه آن اين داستان غم‌انگيز نشود. 

در روزهاي اخير نمايندگان مجلس با تحقيق و تفحص از سازمان چاي‌كشور موافقت كردند تا علت تعطيلي 100كارخانه چاي و همچنين بيكاري كشاورزان شمالي به صورت دقيق مشخص شود. تعطيلي بيش از 100 كارخانه چاي در شمال كشور سوژه رسانه‌هاي داخلي و خارجي بود، تعطيلي پرحاشيه‌اي كه طبق گفته «پرويز شعباني» نايب رئيس اتحاديه چايكاران؛ چاي و چايكاري را فلج كرده و 80 كارخانه باقي مانده نيز به صورت نيمه تعطيل به كار خود ادامه مي‌دهند.

از تمام پتانسيل‌ها براي توليد چاي استفاده نمي‌شود

نماينده لنگرود در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه در كشور ما 120 تن چاي مورد نياز است، اضافه كرد: در حال حاضر چاي توليدي كشور ما تنها 30 تن است يعني يك چهارم چاي مورد نياز كشور تامين مي‌شود و مابقي نياز كشور از محل واردات تامين مي‌شود. مهرداد بائوج‌لاهيجي ادامه داد: اگر مديريتي صحيح در راس كار وجود داشته باشد، ايران توانايي توليد چاي مورد نياز خود را دارد، اما اكنون سياست‌هاي غلط در امر واردات چاي سبب ضربه سنگين به فعالان اين عرصه شده است. وي با اشاره به اينكه حدود 35 هزار هكتار باغ چاي در كشور وجود دارد، تصريح كرد: در سال‌هاي گذشته اين رقم به 30 هكتار رسيده است و مابقي زمين‌هاي كشاورزي نيز به ويلا تبديل شده است و اكنون به جاي چاي در زمين‌هاي كشاورزي ويلا سبز مي‌شود.
 
نماينده لنگرود در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: بر اساس مطالعات مركز پروژه‌هاي مجلس، اكنون 30 هزار هكتار زمين براي كشت چاي در كشور وجود دارد و 5 هزار هكتار آن تغيير كاربري يافته است اما به اعتقاد ما زمين‌هاي تغيير كاربري يافته بيش از اين رقم است. بائوج‌لاهيجي انتقاد كرد:‌ چرا بايد 5 هزار هكتار زمين كشاورزي به ويلا و ساختمان تبديل شده باشد؟ چرا كشاورزي كه با عشق و انگيزه چاي توليد مي‌كرد، اكنون حاضر به فروش زمين‌هاي كشاورزي خود به افراد ثروتمند براي ساخت ويلا شده است؟ اين سوالي است كه نيازمند بررسي است. وي گفت: يكي از دلايل اين امر اين است كه توليد چاي ديگر براي كشاورز از لحاظ اقتصادي توجيهي ندارد و علت اصلي آن صدور حواله‌هاي بيشتر از چندين برابر نياز كشور است، حواله‌هايي كه از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد كشاورزي صادر مي‌شود و سبب زمين خوردن كشاورزان شده است. نماينده لنگرود در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به بحث قانون انتزاع در مجلس، اضافه كرد: در اين قانون مقرر شده كه تمامي حواله‌ها با مجوز و آگاهي از سوي جهاد كشاورزي صورت گيرد تا هماهنگي در اين كار وجود داشته باشد و هر نهاد و وزارتخانه‌‌اي راسا اقدام به صدور حواله نكند. بائوج‌لاهيجي افزود: طبق اين قانون هر گونه واردات و صادرات محصول كشاورزي بايد با صدور حواله از سوي جهاد كشاورزي باشد كه اين امر از سوي دولت تاكنون ابلاغ نشده است و همچنان دو دستگي و ناهماهنگي در كار وجود دارد.


خرج‌هاي چايكاران شمالي با دخل‌هايشان همخواني ندارد

وي با بيان اينكه از هر هكتار باغ چاي متوسط 5 تن چاي برداشت مي‌شود، اضافه كرد: با توجه به قيمت‌هاي موجود در بازار هزينه براي كاشت چاي حدود 5 ميليون تومان مي‌شود در صورتي كه هزينه كاشت چاي با نگهداري فروش چاي چهار ميليون تومان برآورد شده، بنابراين خرج چايكاران با دخل‌شان همخواني ندارد.


گرو كشي دولت براي پرداخت بدهي به كشاورزان

نماينده لنگرود در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به جلسه‌اي با نوبخت،‌ افزود: در اين جلسه بر خريد تضميني محصولات كشاورزان تاكيد شد، اما اكنون خريد چاي از كشاورزان توسط دولت با دغدغه و مشكلات زيادي همراه است. به عنوان مثال دولت اقدام به خريد چاي از كشاورزان مي‌كند اما پول آن را زماني كه كارخانه‌ها به دولت پرداخت كردند به كشاورزان مي‌دهد، بنابراين همه‌ساله صداي كشاورزان به دليل ديركرد بدهي در مي‌آيد و مي‌توان گفت كه اين كار به نوعي گروكشي است. بائوج‌لاهيجي ادامه داد: تا كارخانجات بدهي خود را به دولت پرداخت نكنند، دولت نيز پولي به كشاورز نمي‌دهد و اين امر قابل قبول نيست در حالي‌كه دولت موظف به حمايت از كشاورزان است.

ايران بهترين نوع چاي در دنيا را توليد مي‌كند

وي با بيان اينكه ايران بهترين نوع چاي در دنيا را توليد مي‌كند، گفت: در چنين شرايطي اين روزها شاهد واردات چاي به ايران هستيم كه اين امر سبب كاهش انگيزه كشاورزان و چايكاران شده است. نماينده لنگرود در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: چايكاران و كارخانه‌هاي فعال در اين زمينه ديگر انگيزه‌اي براي فعاليت در كشت و فرآوري چاي و مدرن كردن تجهيزات كارخانه ندارند و نتيجه اين بي‌انگيزگي اين است كه باعث تعطيلي 100 كارخانه مي‌شود. بائوج‌لاهيجي با اشاره به اينكه هر سال نيازمند 500 هزار تن برنج هستيم، افزود: دولت اگر از واردات برنج جلوگيري كند، مي‌توانيم اين نياز را در داخل كشور برطرف كنيم و به خودكفايي برسيم بنابراين اين امر فقط در حوزه چاي نيست بلكه در ديگر محصولات كشاورزي نيز شاهد چنين روندي هستيم.

نگاه واردات محور دولت بايد تغيير كند

وي با تاكيد بر اينكه نگاه واردات محور دولت بايد تغيير كند، ادامه داد: اگر نگاه صادرات محور جايگزين نگاه واردات محور دولت نشود، دردي از كشاورزان و توليدات داخلي دوا نخواهد شد و منافع عده‌اي خاص بر منافع كشاورزي و كشور برتري پيدا مي‌كند. نماينده لنگرود در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به موافقت نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تحقيق و تفحص از عملكرد سازمان چاي‌كشور اضافه كرد: نمايندگان با ۱۲۲ راي موافق، ۱۲ راي مخالف و ۱۱ راي ممتنع از مجموع 145نماينده حاضر در مجلس، با تحقيق و تفحص از سازمان چاي‌كشور موافقت كردند. 

بائوج‌لاهيجي انتقاد كرد: در حال حاضر زمان بهره‌برداري از چاي به اتمام رسيده است اما هنوز مطالبات و بدهي دولت به چايكاران پرداخت نشده است كه اين مطالبات حدود ۵۰ درصد طلب كشاورزان است و بايد پرسيد كشاورز با پولي كه ندارد چگونه براي فصل بعدي كشت برنامه‌ريزي و اقدام كند. وي با بيان اينكه ما علت‌ها را مي‌دانيم و لازم است به اين موضوعات ورود پيدا كنيم تا دليل اين همه ناكارآمدي براي همگان مشخص شود، گفت: متاسفانه شاهديم كه برخي به‌دنبال منافع خود هستند و وضعيت زندگي چايكاران برايشان بي‌اهميت است.
 
نماينده لنگرود در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه براساس مصوبه دولت قرار بود در قبال هر كيلو چاي خشك دو كيلو حواله واردات صادر شود، افزود: يك كيلو چاي خشك برابر ۴كيلو و نيم برگ سبز است در حالي كه براي عده‌اي خاص ۳ كيلو چاي خشك صادر شده است. ما همان موقع اين موضوع را صورتجلسه كرديم و به سازمان چاي اعلام كرديم كه حق نداريد ۳ كيلو چاي صادر كنيد اما باز هم براي آن افراد چاي خشك صادر شد و اكنون وضعيت به‌گونه‌اي شده كه مي‌بينيم.


کد مطلب: 206218

آدرس مطلب: http://eghtesadeiranonline.com/vdcgq39x7ak9zx4.rpra.html

اقتصاد ایران آنلاین
  http://eghtesadeiranonline.com