امتیاز مثبت
۰
چالش هایی که در سال ۹۳ اقتصاد ایران را تهدید میکند/ استراتژی دولت برای فاز دوم هدفمندی یارانه ها چیست؟
حامد برزگری
پنجشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۵
کد مطلب: 232574
 
آمارهای رسمی نشان میدهد نرخ بیکاری هم اکنون عددی حول و حوش ۱۳-۱۴ درصد است که البته این رقم در میان جمعیت فعال ۲۹-۱۵ حدود ۲۵ درصد می باشد که بسیار نگران کننده و هشدار دهنده است .

اقتصاد ایران درحالی وارد سال ۹۳ میشود که پیش بینی میشود با ورود به سال جدید تیم اقتصادی حسن روحانی با چند چالش اقتصادی بزرگ مواجه شود . از جمله چالش های بزرگ دولت در ماههای آینده نحوه اجرا و چگونگی فاز دوم هدفمندی یارانه هاست .

شواهد نشان میدهد دولت محترم تاکنون استراتژی خاص و منسجمی را برای فاز دوم طراحی و تدوین نکرده و گفته میشود هنوز بر سر روش های آتی برای حذف تعداد یارانه بگیران در دولت محترم برنامه ی مشخصی وجود ندارد . تمام اینها بیانگر این موضوع است که در صورت فقدان یک انسجام و برنامه درست و منطقی و کارشناسی برای فاز دوم هدفمندی یارانه ها چالش های بزرگ تری اقتصاد ایران را به زودی فرا خواهند گرفت .

از سوی دیگر در صورت اجرای احتمالی فاز دوم هدفمندی یارانه ها ، دیگر چالشی که براقتصاد ایران تحمیل خواهد شد افزایش سطح عمومی قیمت ها و بالا رفتن تورم در ماههای پس از اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه هاست . لذا پیشنهاد میشود درصورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بسته هایی متناسب با تورم از سوی دولت طراحی و تدوین گردد .


از دیگر چالش هایی که بدون شک اقتصاد ایران را در سال ۹۳ درگیر خود خواهد کرد افزایش و شاید گرانی احتمالی قیمت مسکن در نیمه دوم سال ۹۳ است . در صورتی که فاز دوم هدفمندی یارانه ها اجرا گردد بدون شک قیمت تمام شده ساخت و ساز بالا رفته و شاهد گرانی مصالح ساختمانی و ....و به تبع آن گرانی خانه خواهیم بود . از سوی دیگر شاهد هستیم اخباری مبنی بر افزایش وام های خرید و ساخت وساز مسکن به گوش میرسد که این مسئله علاوه بر پررونق شدن بازار مسکن در نیمه دوم سال ۹۳ باعث تحریک تقاضا و تشدید گرانی قیمت مسکن گردد.


افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری یکی از دغدغه‌های اصلی دولت‌ها در تمام کشورهاست. نرخ اشتغال، که یکی از متغیرهای اصلی هر اقتصادی محسوب می‌شود، در سال‌های اخیر، در کشور مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. کاهش نرخ بیکاری در دوره‌های مختلف، به برنامه‌های متعددی نسبت داده شده است و دولت‌ها سعی داشته‌اند به هر طریق، برنامه‌های خود را در ایجاد اشتغال موفق جلوه دهند. در آستانه‌ی شروع کار دولت یازدهم، مطالبات بخش قابل توجهی از شهروندانی که چشم امید به دولت دارند در حوزه‌ی اقتصاد است و افزایش اشتغال یکی از مهم‌ترین مطالبات در حوزه‌ی اقتصاد محسوب می‌شود.

دیگر چالشی که اقتصاد ایران را در سال ۹۳ و به تبع آن در سال های بعد از آن با مشکلات متعددی روبرو خواهد کرد هجوم فارغ التحصیلان بیکار از دانشگاههاست . شاید این بزرگترین تهدید و مهم ترین معظل اقتصادی دولت حسن روحانی باشد که در فقدان یک برنامه درست و منطقی برای کاهش نرخ بیکاری این چالش به زودی علاوه بر اقتصاد ، فرهنگ و اجتماع را هم درگیر خود خواهد کرد .

آمارهای رسمی نشان میدهد نرخ بیکاری هم اکنون عددی حول و حوش ۱۳-۱۴ درصد است که البته این رقم در میان جمعیت فعال ۲۹-۱۵ حدود ۲۵ درصد می باشد که بسیار نگران کننده و هشدار دهنده است .

در هرحال اکنون بر اساس آمارهای رسمی ، کشور با ۴ میلیون بیکار مواجه است و این رقم طی سال های آینده با توجه به هشدارهای مسولان کشور به ده میلیون نفر خواهد رسید .


منبع: اقتصاد پرس