امتیاز مثبت
۰
پمپئو: ترامپ آماده توسل به زور نظامی علیه ترکیه است
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۸
کد مطلب: 346389
 
وزیر خارجه آمریکا دوشنبه گفته رئیس‌جمهور این کشور آماده است در صورت لزوم علیه ترکیه به اقدام نظامی متوسل شود.
«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا دوشنبه گفته «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور «کاملاً آماده» است در صورت لزوم علیه ترکیه به اقدام نظامی متوسل شود. 

 
پامپئو در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی گفت: «ما صلح را به جنگ ترجیح می‌دهیم. اما در صورتی که نیاز به اقدام به توسل به زور یا اقدام نظامی باشد باید بدانید که رئیس‌جمهور ترامپ کاملاً آماده انجام چنین اقدامی است.»

 
ترامپ در روزهای گذشته به شدت بابت تصمیم به خارج کردن نظامیان آمریکا از سوریه، همزمان با آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه تحت فشار قرار گرفته است.

 
سی‌ان‌بی‌سی نوشته پامپئو در این مصاحبه از اظهار نظر درباره اینکه خط قرمز ترامپ برای توسل به زور نظامی علیه ترکیه چیست خودداری کرده و گفته نمی‌خواهد زودتر از ترامپ درباره تصمیم او برای استفاده از توان نظامی آمریکا اظهارنظر کند. 

 
پامپئو در ادامه گفت: «شما به قدرت اقتصادی که ما از آنها استفاده کرده‌ایم اشاره کرده‌اید. ما از قدرت دیپلماتیک خودمان هم استفاده می‌کنیم. اینها ترجیح ما است.»

 
وزارت  خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره سخنان پامپئو خودداری کرده است. 

 
ترامپ ساعتی قبل‌تر در نشست کابینه گفت که آمریکا «هیچ‌گاه قبول نکرده که از کُردها در تمام عمر آنها محافظت کند. ما موضع‌گیری نمی‌کنیم. بگذارید آنها خودشان مبارزه کنند.»

 
«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه روز ۱۷ مهر از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه  «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» است.

 
همزمان با اعلام آغاز این عملیات نظامی کاخ سفید علام کرد که نیروهای آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب‌نشینی می‌کنند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه‌نظامیان کرد در این مناطق تفسیر کرده‌اند.

 
«مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا پنجشنبه (۲۵ مهرماه) اعلام کرد آنکارا و واشنگتن به توافقی برای برقراری آتش‌بس پنج روزه در شمال سوریه دست پیدا کرده‌اند. 

 
حتی طرفداران ترامپ در کنگره هم از این توافق آتش‌بس انتقاد کرده‌اند. آها می‌گویند آمریکا در این توافق هر آنچه ترکیه می‌خواسته را در اختیار این کشور قرار داده است. 

 
پامپئو در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی از توافق آتش‌بس با آنکارا دفاع کرده و گفته که معتقد است «این کار باعث نجات جان عده زیادی شده است.»

 
وزیر خارجه آمریکا گفت: «[این توافق] نه تنها جان مبارزان (شبه‌نظامیان کرد) بلکه جان اقلیت‌های قومی در این منطقه را نجات داده است.»

 
او در ادامه مدعی شد: «متحدانمان هم قضیه را همین‌طور می‌بینند. ما در جریان مذاکره بر سر آن بیانیه (بیانیه آتش‌بس) از ترکیه‌ ضمانت‌های واقعی برای محافظت از اقلیت‌های قومی در سراسر منطقه شدیم. فکر می‌کنم این کاری که انجام دادیم باعث نجات جان عده زیادی شد.»