امتیاز مثبت
۱
تامین نقدینگی، راهکار حل مشکلات شهرک صنعتی اشتهارد است
حال ناخوش بزرگ‌ترین شهرک صنعتی کشور
يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب: 172481
 
استان البرز بزرگ‌ترین شهرک صنعتی کشور را داراست که به دلیل مشکلات عدیده‌ای برخی از واحدهای آن به حالت نیمه‌تعطیل درآمده اند. واحدهای تولیدی البرز به ویژه شهرک صنعتی اشتهارد به‌دلیل نزدیکی به پایتخت از پتانسیل‌های فراوانی برخوردار است که حل مشکلات این واحدهای تولیدی در گرو مساعدت مسئولان و بانک‌هاست
حال ناخوش بزرگ‌ترین شهرک صنعتی کشور
 
اقتصاد ايران آنلاين- دانیال پویامهر:‌ اشتهارد به ادعای مسئولان یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی کشور و حتی خاورمیانه است، ولی این روزها صاحبان واحدهای تولیدی این شهرک حال خوشی ندارند و هر روز تعداد این واحدها کمتر از دیروز می‌شود. بیش از یک هزار واحد تولیدی در شهرک صنعتی اشتهارد وجود دارد، ولی تعداد قابل توجهی از این واحدهای تولیدی به حالت نیمه تعطیل درآمده و برخی نیز تعطیل شده‌اند. به گفته صاحبان واحدهای تولیدی در بازدیدی که «اصغر عربیان» استاندار البرز از این شهرک صنعتی داشته است، افزایش بهره بانکی، جریمه دیرکرد معوقات بانکی، بیمه، مالیات، سیستم انقباضی بانک‌ها و حضور دلالان از جمله دغدغه‌های آنها بود و برخی از واحدهای تولیدی از تعدیل نیرو به نصف و برخی دیگر از تعطیلی خود سخن گفته‌اند و تولیدکننده‌ها از بی توجهی مسئولان دستگاه‌ها به این امر نزد استاندار گله کردند.

استان البرز دارای ۱۳شهرک صنعتی است که سه شهرک به‌صورت دولتی و مابقی به‌صورت خصوصی است و اشتهارد نیز یکی از این شهرک‌هاست که حضور بخش خصوصی در این شهرک بسیار پر رنگ‌تر است و از لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای وی‍ژگی‌های خاص خود است ولی بی توجهی مسئولان سبب شده تا صنعتگران به دلایل مختلف بی انگیزه شوند و فعالیت در بزرگ‌ترین شهرک صنعتی کشور به حالت کج‌دار و مریز درآید.

بانک‌ها قدرتمندتر و صنعت ضعیف تر می‌شود

بانک‌ها به دلیل افزایش بهره بانکی، دیرکرد معوقات و ... هر روز قدرتمندتر و صنعتگران ضعیف‌تر می‌شوند و صنعتگران و صاحبان واحدهای تولیدی هر روز بدهکارتر از دیروز در مشکلات خود دست و پا می‌زنند. پایین بودن سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، نبود نقدینگی، بالا بودن هزینه‌های انرژی و مواد اولیه، مشکلات بیمه و دارایی از جمله مشکلات و دغدغه‌های صاحبان واحدهای تولیدی این شهرک صنعتی است. اگر بی توجهی به واحدهای تولیدی به همین منوال پیش برود در آینده‌ نزدیک استان با افزایش بیکاران مواجه خواهد شد بنابراین باید فکری جدی برای اين موضوع شود.

برخی از واحدهای‌ تولیدی؛ نیمه تعطیل


نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی در مورد وضعیت شهرک صنعتی اشتهارد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی کشورمی گوید: استان البرز بزرگ‌ترین شهرک صنعتی کشور را داراست که به دلیل مشکلات عدیده‌ای برخی از واحدهای آن به حالت نیمه تعطیل درآمده اند. «محمدجواد کولیوند» تصریح می‌کند: واحدهای تولیدی استان البرز به ویژه شهرک صنعتی اشتهارد به دلیل نزدیکی به پایتخت از ظرفیت‌های فراوانی برخوردار است که حل مشکلات این واحدهای تولیدی در گرو مساعدت و همراهی مسئولان و همچنین بانک‌هاست. وی ادامه می‌دهد: باید بستر و زیرساخت‌های لازم برای حضور سرمایه گذاران در این استان فراهم شود تا شاهد رشد و شکوفایی صنعت این استان تازه تاسیس باشیم.

نقش شهرک صنعتی اشتهارد در رونق اقتصادی البرز حیاتی است

فرماندار اشتهارد در گفت‌وگو با تهران امروز می‌افزاید: نقش شهرک صنعتی اشتهارد برای رونق اقتصادی اشتهارد و البرز حیاتی و بسیار مهم است. ابوالفضل اینانلو با اشاره به اینکه شهرک صنعتی اشتهارد یک‌هزار و ۳۰۰ متر وسعت دارد و این شهرک صنعتی در سال ۷۲ تاسیس شده است، می‌گوید: تاکنون یک هزار واحد صنعتی در آن احداث و راه‌اندازی شده است و حدود ۳۰۰ واحد دیگر نیز در مرحله ساخت هستند. فرماندار شهرستان اشتهارد تصریح می‌کند: یکی از شاخص‌های شهرستان شدن اشتهارد به دلیل وجود شهرک صنعتی بود و وجود این شهرک سبب اشتغالزایی و رونق اقتصادی این منطقه شده است. وی در مورد اینکه برخی از واحدهای صنعتی این شهرک تعطیل و برخی دیگر نیز غیر فعال شده‌اند، می‌افزاید: استاندار البرز توجه ویژه‌ای به بخش صنعت دارند و تا کنون چند بار از نزدیک از واحدهای تولیدی این شهرک و وضعیت آن بازدید کردند و جلسه‌ای پرسش و پاسخ با صاحبان واحدهای تولیدی این شهرک داشتند.
فرماندار شهرستان اشتهارد ادامه می‌دهد: یکی از مصوبات این دیدار و حمایت استاندار البرز از صنعتگران این بود که هیچ دستگاه خدمات رسانی حق ندارد، بدون هماهنگی اقدام به قطع آب، برق یا گاز واحدهای تولیدی این شهرک کند. فرماندار شهرستان اشتهارد می‌گوید: تاکنون واحدهاي تولیدی مختلفی در این زمینه به ما مراجعه کردند که مشکلات‌شان با هماهنگی‌هاي لازم رفع شد. وی با اشاره به رفع محدودیت ایجاد شهرک صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری، گفت: هم اکنون این محدودیت رفع شده است ولی با وجود این شهرک صنعتی اشتهارد خارج از محدوده شعاع ۱۲۰ کیلومتری بود.

لزوم بررسی حلقه مفقوده بین بانک و صنعت

نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی در مورد مشکلات بانکی که امروزه گریبان‌گیر واحدهای تولیدی شده است، تاکید می‌کند: حلقه مفقوده بین بانک و صنعت باید مورد بررسی قرار گیرد و البته حمایت و نظارت باید در هر دو به درستی صورت گیرد. «عزیز اکبریان» با بیان اینکه صنعتگران امروزه خط مقدم جبهه حفظ نظام و انقلاب هستند، می‌افزاید: مسئولان باید بیش از گذشته به مشکلات صنعتگران توجه داشته باشند تا از تعطیلی و غیر فعال شدن این واحدها جلوگیری کنند. وی می‌گوید: در حال حاضر دشمن، ایران را تحریم کرده است بنابراین ما نباید با ایجاد موانع مختلف برای بخش‌های مختلف از جمله صنعتگران خود تحریمی داشته باشیم.

جلسات فراوان برای رفع مشکلات صنعتگران ولی با خروجی بسیار کم

این روزها جلسات مختلف با عناوین گوناگون در جلسه‌های شورای گفت‌وگو بخش خصوصی و دولت، خانه صنعت و معدن، تشکل‌ها، ستاد تسهیل و کمیسیون صنعت و معدن شکل می‌گیرد و مشکلات صنعتگران به صورت موازی دنبال می‌شود ولی خروجی این جلسات با توجه به تعداد آن بسیار کم است.