امتیاز مثبت
۰
بیماری مزمن «یارانه پنهان» و تاوانی که مردم می دهند
منصور اولی
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۳
کد مطلب: 342365
 
«رانت» کلمه به ظاهر مرموزی که بسیاری از اندیشمندان توسعه و اقتصاد خوانده های وطنی در مورد آن به اندازه حجم کتاب های یک کتابخانه در مورد نوشته اند. این کلمه آنقدر در اقتصاد ایران پیچ و تاب خورده که افکار عمومی فکر می کند «رانت» بلایی طبیعی یا آسمانی است که نازل می شود، غافل از اینکه این دُمل چرکین را سیاست های غلط خودمان می سازد.
بیماری مزمن «یارانه پنهان» و تاوانی که مردم می دهند
 
«رانت» و «یارانه های پنهان» دو سر یک کلاف نه چندان پیچیده هستند که حاصل وابستگی به نفت و بی توجهی به اقتصاد مولدند. معضلی که این روزها حال اقتصاد نحیف ایران را وخیم کرده است، درمانی خیلی ساده تر از آن چیزی دارد که خیلی ها فکر می کنند. در آسمان ها نباید به دنبال پادزهر این زهر کُشنده گشت. درمان همینجاست دم دست سیاستگذاران اقتصادی که این روزها بیشتر سیاست بازی را ترجیج می دهد.

 
به گزارش کردپرس، یک نمونه خیلی ساده آن را در همین  لایحه بودجه سال آتی که از سوی نمایندگان مجلس بررسی می شود و قرار است تبدیل به «قانون» شود  می توان یافت. بر اساس این لایحه قرار است سال آینده دولت اعتباری معادل «14 میلیارد دلار» را با قیمت پایه هر دلار 4200 تومان به جیب دلالان بریزد تا بلکه آنها کالاهای اساسی را با این رقم وارد و در اختیار مردم قرار دهند و از افزایش قیمت ها جلوگیری شود! آقایان یا یادشان رفته یا می خواهند یادشان برود که تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات، در سال جاری چه «سلطان هایی» در اقتصاد ایران پرورش داد. آقایان بودجه نویس