امتیاز مثبت
۰
سه‌شنبه سرنوشت ساز برای ٣ وزارتخانه کلیدی
شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۴
کد مطلب: 314960
 
کابینه یازدهم روی خط ترمیم، این عنوانی است که از هفته گذشته رسانه‌ها برای تغییراتی که حسن روحانی درباره همکارانش در دولت اعمال کرد، درنظر گرفتند. روحانی درباره تصمیمش برای ترمیم کابینه گفت: «هدف کشور توسعه و تعالی است و هدف دولت خدمت به جامعه و مردم است؛ در راه خدمت گاهی نیاز به تثبیت مدیر است و گاهی نیز نیاز به تغییر است.»
به گزارش شهروند، با این رویکرد بود که محمود گودرزی، علی‌اصغر فانی و علی جنتی از دولت یازدهم کنار رفتند. با تمام انتقادات و موافقت‌هایی که درمورد عملکردشان وجود داشت، این سه وزیر هرکدام وزارتخانه‌های مهم و حتی پرتنش را درطول بیش از سه‌سال گذشته اداره کرده‌اند. وزارت آموزش‌وپرورش چنانکه درباره آن گفته می‌شود، بزرگترین وزارتخانه دولت و یکی از سازمان‌های کلیدی در زمینه موقعیت اجتماعی و سیاسی هر دولتی محسوب می‌شود.

 
تنها کافی است نگاهی به فهرست بلندبالای کارکنان و دانش‌آموزان زیرمجموعه آموزش‌وپرورش بیندازیم. وزارتخانه‌ای که عملکردش اکثریت خانواده‌های ایرانی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. از آن‌رو که درمیان شهروندان ایرانی اگر معلم یا کارمند آموزش‌وپرورش نباشند، لااقل یک دانش‌آموز زیرمجموعه این وزارتخانه در هرخانه‌ای وجود دارد. این وزارتخانه به همین دلایل یکی از حساس‌ترین ارگان‌هایی بوده که مشکلاتش حتی می‌تواند یک دولت را زمینگیر کند. درچند ‌سال گذشته مشکل استخدام معلمان پیش‌دبستانی در تهران و شهرستان‌ها ازسویی و مشکلات معیشتی معلمان ازسوی دیگر، مهم‌ترین حوزه‌های چالش‌برانگیز وزارتخانه آموزش‌وپرورش بوده است.

 
تخلف مالی گسترده در صندوق ذخیره فرهنگیان نیز که اخیرا توسط رسانه‌ها بسیار به آن پرداخته می‌شود، یکی دیگر از مواردی است که دولت را در زمینه اعمال تغییرات در این وزارتخانه مجاب کرد. روزگذشته حجت‌الاسلام سیداحمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد درخطبه‌های نمازجمعه این شهر با اشاره به موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: «امروز شاهد هستیم که می‌گویند ٨‌هزار‌میلیارد از ثروت این مردم را دزدیده‌اند، آن هم از یک قشر ضعیف و خدمتگزار و جامعه‌ساز یعنی معلمان.

 
صندوق ذخیره فرهنگیان تأسیس شد و ٥‌درصد از حقوق معلمان به آن واریز شد و این صندوق الان ٢٧ شرکت دارد که یکی از آنها بانک سرمایه است و در این بانک مدیرعاملش اسنادی را جعل کرد و اموال این معلمان را به حساب شخصی خود واریز کرد و در ‌سال ٩٣ بانک سرمایه اعلام ورشکستگی کرد. مگر چشم‌تان باز نبود که دزدیدید؟ «امام جمعه مشهد همچنین گفته است» اعضای این صندوق اکنون ٩٠٠‌هزار نفر هستند. از جیب هر معلم، ٨‌میلیون و٨٠٠‌هزارتومان دزدیده شد. مسأله باید به همین

 شکل باشد؟»

 
هرچند گفته می‌شود که مشکل صندوق ذخیره فرهنگیان در زمان دولت سابق هم وجود داشته اما آنچه در این صندوق روی داد، منتقدان دولت را همانند افشای ماجرای فیش‌های حقوقی در وضعیتی جدید در برابر دولت قرار داد. فخرالدین دانش‌آشتیانی، نامزد پیشنهادی دولت برای حوزه وزارت آموزش‌وپرورش مدیری است که از نظر حسن روحانی می‌تواند کاستی‌های به وجود آمده در زمان وزارت علی‌اصغر فانی را به نحو مطلوب مدیریت کند. او پیش از این، برای وزارت علوم نامزد شد اما ازسوی مجلس نهم جواب منفی شنید و حالا امیدوار است مجلس دهم کلید وزارت آموزش‌وپرورش را در دستان او بگذارد.

 
حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری درباره وزرای پیشنهادی ازسوی رئیس‌جمهوری به مجلس گفته است: وزرای پیشنهادی درطی این چند روز، جلسات متعددی را با فراکسیون‌های مختلف و هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی داشته‌اند و تمامی برنامه‌های خود را برای تصدی این وزارتخانه اعلام کرده‌اند.امیری گفته است: وزرای پیشنهادی به تمامی سوالات نمایندگانی که در این چند روز با آنان جلسه داشتند، پاسخ داده‌اند و رئیس‌جمهوری نیز هر سه وزیر پیشنهادی را مطابق با مقتضیات کشور و ذائقه مجلس انتخاب کرده‌اند و امیدوار هستیم نمایندگان نیز رأی بالایی به وزرای پیشنهادی بدهند.

 
جلسه رأی اعتماد برای مسعود سلطانی‌فر احتمالا نسبت به دیگر وزرای دولت راحت‌تر خواهد بود. او درماه‌های گذشته پس از استعفای محمدعلی نجفی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ریاست این سازمان را برعهده داشته است. بنا به گفته بسیاری از فعالان حوزه میراث فرهنگی، سلطانی‌فر وضع نابسامان به جا مانده از دولت سابق را تا اندازه زیادی سروسامان داده و حالا می‌تواند برای دومین‌بار در برابر نمایندگان بایستد و این‌بار امیدوار باشد که مجلس دهم برخلاف مجلس نهم به او اعتماد کند و ردای وزارت را بر قامتش بپوشاند. سلطانی‌فر درمجلس قبل با ۱۱۷ رأی موافق، ۱۴۸ رأی مخالف و ۱۸ رأی ممتنع از راهیابی به ساختمان وزارت ورزش و جوانان بازمانده بود.

 
درحوزه وزارت ارشاد سیدعباس صالحی قرار است در رأس وزارتخانه‌ای بنشیند که بنا به گفته وزیر سابقش «برخی از جریانات سیاسی با زیر پا گذاشتن همه تعهدات اخلاقی سعی در وارونه جلوه دادن مسائل و بدبین ساختن عالمان و شخصیت‌های دینی و متدینین نسبت به عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارند و انتظار می‌رود درچند ماه آینده این‌گونه جوسازی‌ها تشدید شود.»

 
عباس صالحی با موضوعات مهم مربوط به حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیگانه نیست، او پیش از این با حکم علی جنتی معاون فرهنگی وزارت ارشاد بوده است. درسوابقش بیش از هر چیز تدریس و تحصیل فقه و فلسفه به چشم می‌خورد. دو رشته‌ای که احتمالا در متقاعدکردن منتقدان وزارت ارشاد باید بسیار از آموخته‌هایش در آنها بهره بگیرد، هرچند تنها یک سر منتقدان وزارت ارشاد درمیان علما و مراجع قم است. سوی دیگر انتقادها ازعملکرد علی جنتی مربوط به هنرمندانی بود که معتقد بودند در دولت یازدهم چنانکه باید به خواسته‌هایشان نرسیده‌اند و با وجود آن‌که در زمان انتخابات نقش فعالی را در حمایت از حسن روحانی ایفا کرده‌اند، پس از انتخابات در راهروهای پر‌پیچ‌وخم وزارت ارشاد یا کتاب‌هایشان برای مجوزگرفتن معطل ماند و کنسرت‌هایشان درمیانه راه تعطیل شد.

 
حالا سیدعباس صالحی مردی است که باید میان این دو به داوری بنشیند. رابطه پدر و فرزندی برای علی جنتی دستاوردی نداشت اما ممکن است سوابق فقهی و فلسفی سیدعباس صالحی راه میانه‌ای جلوی پای وزارت ارشاد قرار بدهد و نمایندگان را متقاعد کند در ماه‌های باقیمانده عنان این وزارتخانه حساس را در دستان او بگذارند. درمیان وزرای پیشنهادی روحانی او کمترین انتقادها را درمیان نمایندگان برانگیخته به ترتیب اقبال پس از او مسعود سلطانی‌فر می‌نشیند و در آخر دانش‌آشتیانی.

 
چنانکه اعلام شده هر سه نامزد وزارت صبح سه‌شنبه پیش ازجلسه رأی اعتماد به فراکسیون امید می‌روند، فراکسیونی متشکل از نمایندگان عمدتا حامی دولت که رأی یکپارچه آنان می‌تواند تأثیری سرنوشت‌ساز برای سه وزارتخانه مورد بحث داشته باشد.