امتیاز مثبت
۰
غول‌هاي چاي هند در ايران و وحشت چايكاران
احمدعلي مقيمي
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب: 227255
 

 

به دليل واردات بي‌رويه محصولات كشاورزي و همچنين برنج هندي به جاي ايراني در سبدكالا، از نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت طرح سوال و استيضاح شد و تذكري نيز به رئيس‌جمهوري داده شد، اما در همين شرايط هيات هندي براي مذاكره وارد ايران مي‌شود تا براي تامين صدها تن چاي هندي به ايران برنامه‌ريزي شود. واردات بي‌رويه قصه غم‌انگيزي است كه بلاي جان كشاورزان استان‌هاي مختلف از جمله استان‌هاي شمالي شده است. چرا بايد برنج هندي به جاي ايراني در سبدكالا باشد در صورتي كه محصولات برنج كاران ما روي دست‌شان مانده است.
 
چنين سياست‌هاي غلطي بر بي‌انگيزه شدن كشاورزان و كاهش توليدات و همچنين افزايش نرخ بيكاري و سوق كشاورزان به سمت شغل‌هاي كاذب تاثير مي‌گذارد و باعث افزايش آن مي‌شود. با اين روندي كه هم‌‌اكنون در آن هستيم، نسل‌هاي آينده ديگر با برنج ناآشنا خواهند بود همانگونه كه نسل حاضر كمتر پنبه را مي‌شناسند و در اين شرايط چشم اميدمان بايد به كشورهايي مانند چين و هند براي واردات برنج، چاي و محصولات كشاورزي باشد كه با وضعيت استقلال و اتكا به داخل ايجاد نخواهد شد. مسئولان بايد بدانند، توسعه پايدار يك كشور با حمايت از كشاورزان و توليدكننده‌ها حاصل خواهد شد. 

كشاورزان ما به‌ويژه كشاورزان استان‌هاي شمالي براي توليد بي‌انگيزه هستند و رغبتي براي توليد ندارند به دليل اينكه دولت تضمين خريدي به كشاورزان براي خريد محصولات نمي‌دهد و از سوي ديگر اقدام به واردات همان محصول مي‌كند. رهبر معظم انقلاب بارها به تكيه بر داخل تاكيد كرده‌اند با چنين سياستي كه دولت در پيش گرفته است اهداف و سياست‌هاي راهبردي خدشه دار خواهند شد و اقتصاد مقاومتي و حمايت از توليدكننده داخلي حاصل نخواهد شد. 

زمين‌هاي كشاورزي سرمايه بزرگي براي مردم و كشور است و دولت نيز بزرگ‌ترين خريدار است اگر اين سرمايه‌ها را از دست بدهيم هيچ زمان پيشرفت و توسعه‌اي حاصل نخواهد شد. هيچ زمان اعتبارات و بودجه‌اي مناسب براي حمايت از كشاورزان از سوي دولت در نظر گرفته نشده است و دولت با چنين روندي به‌دنبال استقلال در محصولات كشاورزي و غذايي نيست و با اين سياست هميشه بايد محتاج بيگانگان باشيم، در صورتي كه در ايران بهترين نيروي انساني و فني و زمين كشاورزي را داريم. به عنوان مثال دولت اقدام به واردات گندم با قيمت هر كيلو يك هزار و 200 تومان كرده است در صورتي كه گندم كار ايراني حاضر است گندم خود را با قيمت 900 تومان به دولت بدهد اما باز گندم از خارج كشور وارد مي‌شود، چنين معضلي يك دليل بزرگ و عمده دارد و آن هم اين است كه در اين ميان منافع عده‌اي دلال و واسطه‌گر تامين مي‌شود به همين دليل دولت اقدامي براي جلوگيري از آن نمي‌كند. بنابراين نبايد انتظاري داشته باشيم كه هيات تجاري چاي و برنج هند وارد ايران نشود و معاملات نيز بين اين دو كشور صورت نگيرد. نماينده بهشهر، نكاه و گلوگاه در مجلس