امتیاز مثبت
۰
رکود کشوری مسکن شدیدتر از تهران
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۳:۴۱
کد مطلب: 244256
 
آمارهای سامانه مدیریت املاک و مستغلات کشور نشان می‌دهد، رکود معاملات مسکن در کشور از رکود فعلی معاملات در تهران شدیدتر است.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، در حالی که آمار معاملات مسکن در تهران از رشد 20 تا 30 درصدی در بهار 93 نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد، فعالان بازار مسکن و کارشناسان معتقدند: همچنان بازار معاملات مسکن از رکود خارج نشده و این رکود در ماه های اخیر به صورت کمرنگ‌تری نسبت به پارسال بر معاملات مسکن حاکم است.
معاملات مسکن در تهران در اردیبهشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال 92 قابل توجه بوده است.
این در حالی است که بر مبنای آمار استخراج شده از سامانه رهگیری، شدت رکود معاملات مسکن در کشور از پایتخت بیشتر بوده طوری که حجم كل معاملات، امسال در مقایسه با پارسال تنها با 12 درصد رشد همراه بوده است. اما رشد 12 درصدی معاملات مسکن در کشور ناشی از افزایش تقاضای طبیعی در بازار مسکن است که هر سال حداقل به میزان 10 درصد ناشی از ازدواج‌ها یا ورود سایر تقاضاهای جدیدبه بازار مسکن، میزان معاملات را افزایش می‌‌دهد.
بنابراین نه تنها نمی‌توان افزایش 12 درصدی معاملات در کشور را به معنای علائمی هر چند اندک از رونق یا کمرنگ شدن رکود تشریح کرد، بلکه این میزان رشد، نشان‌دهنده شدت بیشتر رکود کشوری معاملات مسکن در مقایسه با معاملات صورت گرفته در پایتخت است.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، میزان کل معاملات صورت گرفته در بهار 93 معادل 540 هزار فقره  معامله شامل معاملات خرید و اجاره گزارش شده است که این میزان در سال 92 برابر با 483هزار مورد بوده است.
همچنین بر مبنای اطلاعات سامانه رهگیری، از ميزان رشد معاملات کشوری در بهار 93 حدود 11 درصد متعلق به معاملات خرید و فروش و 13 درصد مربوط به میزان رشد معاملات اجاره مسکن در کشور گزارش شده است.