امتیاز مثبت
۰
پیشنهاد کاهش تحریم ایران، ارزش سهام بانک ترکیه‌ای را افزایش داد
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب: 150395
 
به دنبال پیشنهاد غرب برای کاهش تحریم‌ها علیه بخش بانکی ایران، ارزش سهام هالک بانک ترکیه که واسطه انتقال پول نفت و گاز صادراتی ایران بوده است، ۳.۶ درصد رشد کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از بلومبرگ، ارزش سهام هالک بانک ترکیه، بعد از پیشنهاد آمریکا و کشورهای غربی برای کاهش تحریم ها علیه بخش بانکی ایران بیشترین رشد را شاهد بوده است.

هالک بانک واسطه انتقال پول نفت و گاز صادراتی ایران به ترکیه و واسطه انتقال بخشی از پول نفت صادراتی ایران به هند بوده است. تحریم های جدید آمریکا انتقال پول نفت و گاز ایران توسط این بانک را با مشکل مواجه کرده است. 

ارزش سهام هالک بانک روز گذشته در بورس استانبول، با ۳.۶ درصد رشد به ۱۷.۱۵ لیره رسیده، که بالاترین رشد ارزش سهام این بانک از ابتدای ماه فوریه محسوب می شود. شاخص بانک های ترکیه نیز ۲.۳ درصد افزایش را تجربه کرد، در حالی که شاخص آی اس ای نشنال ۱۰۰ این کشور، تنها ۱.۱ درصد افزایش یافته است. 

سلیمان اصلان، مدیر اجرایی هالک بانک چند ماه پیش گفته بود، هالک بانک به عنوان یک واسطه برای خریدهای نفت ترکیه از ایران «با استفاده از ارزهای غیر دلاری» عمل می کند. 

به گفته مقامات حاضر در گفتگوهای آلماتی، آمریکا و کشورهای غربی از ایران خواسته اند تا غنی سازی ۲۰ درصد را متوقف کند و در مقابل، تحریم های بانکی، نفتی و مبادلات طلای این کشور کاهش یابد. به اعتقاد کارشناسان این امتیازات به هیچ وجه با آن چه از ایران خواسته شده تناسب ندارد. 

باکی آتیلال، کارشناس مسائل مالی در استانبول گفت: «طبیعی است که دستیابی به هر گونه پیشرفتی در مذاکرات هسته ای، فشار بر هالک بانک را کاهش می دهد...پیشنهادات جدید ارائه شده به ایران، که با نشانه هایی حاکی از رویکرد معتدل همراه شده، تاثیر مثبت بیشتری بر بازار سهام خواهد داشت.» 

گفتگوها بین نمایندگان ایران و ۶ کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، از دیروز در آلماتی قزاقستان آغاز شده و امروز نیز ادامه می یابد.