امتیاز مثبت
۰
راه‌اندازی پنج کارخانه صادراتی فولادی در دوران تحریم
واکنش فولادی‌ها به تحریم‌های آمریکا
شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۷
کد مطلب: 349629
 
وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم هشت شرکت جدید مرتبط با ایران خبر داد که بین این شرکت‌ها نام چهار شرکت غیرایرانی نیز دیده می‌شود. اکنون این پرسش در میان فعالان صنعتی مطرح شده است که این اقدام تا چه میزان می تواند بر روند تولید و صادرات این محصول استراتژیک اثرگذار باشد؟ فعالان این بخش در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» بر این نکته تاکید کردند که تولیدکنندگان مسیر عبور از تحریم‌ها را به سختی آموخته‌اند و فقط روند یادشده چالش‌برانگیز می‌شود.
واکنش فولادی‌ها به تحریم‌های آمریکا
 
از حدود دو سال پیش که آمریکا از برجام خارج شد، تاکنون فولادی‌ها چند بار طعم تحریم‌ها را چشیده‌اند؛ تحریم‌هایی که در ابتدای امر به‌نظر می‌رسید این صنعت استراتژیک را زمین گیر خواهد کرد، اما با گذشت زمان مشخص شد هر چند سخت اما این صنعت توانست از پس تحریم‌های بین‌المللی برآید و به مسیر خود ادامه دهد و تولیدکنندگان محصول میانی فولاد سال گذشته را با رشد سپری کردند. براساس داده‌های اعلام شده در سال ۹۸ تولید فولاد با رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال ۹۷، به ۲۷ میلیون و ۲۴۰ هزار تن رسید. تولید محصولات فولادی نیز با رشد ۶ درصدی به ۲۰ میلیون و ۱۸۲ هزار تن رسید.

تولید آهن اسفنجی نیز در سال ۹۸، با رشد ۶ درصدی به حدود ۲۸ میلیون تن رسید. صادرات فولاد ایران نیز در سال ۹۸، رشد قابل توجه ۲۲ درصدی را تجربه کرده است.  این روند در سال جاری نیز ادامه داشت؛ به‌طوری‌که براساس آمار انجمن جهانی فولاد (ورلد استیل) تولید فولاد خام در دوماه