امتیاز مثبت
۰
وجوه بانک پارسیان در حساب امانی فلاحتیان تسویه شده است
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۴
کد مطلب: 346541
 
یکی از متهمان پرونده بانکی گفت که تضامین کافی از فلاحتیان بابت وام ۱۱۰ میلیون درهمی گرفته شده بوده و وجوه بانک پارسیان در حساب امانی فلاحتیان نیز تسویه شده است.
حسین ابوالحسنی در هفتمین جلسه دادگاه متهمان بانکی درباره فعالیت شرکت پارسیس کیش زیرمجموعه بانک پارسیان، اظهار داشت: بر اساس اساسنامه ثبتی و اصلاحیه موضوع فعالیت شرکت پارسیس کیش سرمایه‌گذاری و مشارکت در حوزه‌های مختلف بصورت ارزی و ریالی در داخل و خارج کشور است که البته مسئولیت دور زدن تحریم‌ها در راستای موضوع فعالیت شرکت و انجام تعهدات ارزی بانک پارسیان نیز در این چارچوب انجام می‌شد.

 
وی افزود: در این راستا از مکانیزم‌های مختلف از جمله سرمایه‌گذاری و مشارکت استفاده می‌شده است که در صورت صلاحدید دادگاه با توجه به تداوم جنگ اقتصادی ظالمانه علیه کشورمان و ضرورت حفظ محرمانگی این ابزار‌ها در جلسه غیر علنی آماده تشریح این ابزار‌ها هستم.

 
ابوالحسنی توضیح داد: در راستای انجام ماموریت‌های شرکت قرارداد نقل و انتقال وجوه ارزی بانک و سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و شرکت‌های مورد تایید به نیابت از بانک پارسیان به شرکت پارسیس کیش واگذار شد و بر اساس متمم مربوطه مقرر شد تا هر دوهفته یکبار تعهدات ریسک‌دار پارسیس کیش به تفضلی معاون بین‌الملل و شمس معاون مالی بانک پارسیان گزارش شود.

 
وی ادامه داد: بر اساس مصوبه مورخ ۰۹/۰۶/۹۳ به منظور توسعه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی، قرارداد خدمات مدیریت منعقده با شرکت امرالد (یکی از کارگزاران پارسیس کیش) جهت نظارت و کنترل پروژه‌های سرمایه‌گذاری به تایید و تنفیذ هیات مدیره شرکت پارسیس کیش رسید که این امر با هدف استقرار یک شرکت خارجی که ربطی به ایران نداشته باشد و امکان پیگیری‌های قانونی فرامرزی قرارداد‌های سرمایه‌گذاری را داشته باشد انجام شد.

 
این متهم تصریح کرد: در عین حال مدیریت بخشی از منابع ارزی شرکت پارسیس کیش نیز بر اساس همین قرارداد به این شرکت واگذار شده بود تا با معرفی حساب‌های مورد تایید به پارسیس کیش، از این حساب‌ها برای دریافت، پرداخت یا نگهداری منابع ارزی پارسیس کیش با مسئولیت شرکت امرالد استفاده شود.

 
وی در مورد واریز پول به حساب فلاحتیان نیز گفت: شرکت فالتکس و MG Commerce با مالکیت مشابه از جمله شرکت‌هایی بودند که از طریق شرکت امرالد حساب‌های آن معرفی شد و بخشی از منابع ارزی پارسیس کیش پس از آزادسازی از بانک‌های خارجی به این حساب‌ها واریز و در آن‌ها نگهداری می‌شد.

 
ابوالحسنی یادآور شد: در ۱۱/۰۸/۱۳۹۳ تقاضای شرکت فالتکس خطاب به بانک پارسیان، به پارسیس کیش ارجاع شد که تقاضای ۳۰ میلیون دلار تسهیلات ارزی در قبال سپردن اصل سند ملکی همراه با وکالت را نموده بودند و پس از کارشناسی املاک مذکور موضوع در هیات مدیره پارسیس کیش مطرح شد که بنا بر پیشنهاد آقای خسروانی (رییس هیات مدیره وقت پارسیس کیش) و نظر اعضای هیات مدیره شرکت و به استناد قرارداد منعقده با شرکت امرالد که با هدف بالا بردن ضریب اطمینان جهت اعمال کنترل و پیگرد‌های قانونی فرامرزی قرارداد‌های سرمایه گذاری امضا شده بود، اعضای هیات مدیره موضوع را به اجرا از طریق شرکت امرالد موکول کردند.

 
این متهم ادامه داد: دستور تامین وجه و پرداخت در تاریخ ۲۱/۰۸/۱۳۹۳ داده شد نهایتاً با توجه به وجوه واریز شده به حساب‌های MG Commerce نیز قراردادی مابین امرالد و فالتکس منعقد شد تا منافع بانک از تاریخ پرداخت‌ها محاسبه شود. موضوع این قرارداد مشارکت در خرید، صادرات و واردات تجهیزات مورد نیاز فالتکس در پروژه‌های خود است.

 
وی افزود: محاسبات سود قرارداد نیز توسط امور مالی پارسیس کیش بر همین اساس انجام می‌شده و در حساب فی مابین با امرالد بطور مستمر ثبت و به هیات مدیره پارسیس نیز گزارش داده می‌شد.

 
مدیرعامل سابق شرکت پارسیس کیش تاکید کرد: یک چک ارزی به مبلغ ۱۶۵ میلیون و ۱۵۰ هزار درهم بر عهده شرکت فالتکس نزد بانک صادرات شعبه مکتوم دبی بنام امرالد، ۴۰۰ میلیارد ریال چک بر عهده بانک صادرات، بخشی از سهام شرکت پست بانک ایران و دو ملک به عنوان تضامین و وثیقه از فلاحتیان برای این تسهیلات دریافت شد.

 
وی تاکید کرد: در خصوص تفاوت رقم‌های واریز شده به حساب‌های آقای فلاحتیان (که بر اساس آخرین گزارش امور مالی پارسیس کیش ۲۰۶، ۷۵۹، ۵۴۰ درهم است و نه ۲۲۰ میلیون درهم) با رقم قرارداد ایشان (۱۱۰ میلیون درهم) مجدداً یادآور می‌گردد ایشان کارگزار مستقیم پارسیس کیش نبوده و حساب‌های ایشان توسط شرکت امرالد جهت امور دریافت، نگهداری و پرداخت به پارسیس کیش معرفی می‌شد و ما به التفاوت به عنوان وجوه کارگزاری تحت مسئولیت امرالد تلقی شده که با دستور پرداخت‌های صادره توسط پارسیس کیش خطاب به امرالد، امرالد نسبت به واریز مبالغ دستور داده شده به حساب ذینفعان اقدام می‌نمود.

 
ابوالحسنی ادامه داد: بنابر آخرین گزارشات استخراج شده از گردش حساب شرکت امرالد و گزارش واریزی‌ها به حساب MG Commerce که همگی این واریزی‌ها توسط شرکت امرالد تاییدیه وصول برایشان صادر و به پارسیس کیش اعلام گردیده، کل منابع کارگزاری نزد امرالد در دو مرحله (۱۸/۰۵/۹۴ و ۰۲/۱۰/۹۴) به صفر رسیده است. به تبع آن نیز ارقام مازاد بر قرارداد سرمایه‌گذاری در فالتکس که با مسئولیت امرالد به حساب‌های معرفی شده توسط ایشان ازجمله MG Commerce واریز شده بود نیز قطعاً قبل از ۱۸/۰۵/۹۴ تسویه گردیده است.

 
وی افزود: لازم به ذکر است شرکت امرالد علاوه بر معرفی حساب شرکت MG Commerce حساب‌های دیگری نیز به پارسیس کیش معرفی نموده بود و به همین دلیل گردش حساب امرالد از جمع مبالغ واریزی به MG Commerce بیشتر است.