امتیاز مثبت
۰
وقت کشی وزارت کار برای تعیین حق مسکن کارگران
جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۸
کد مطلب: 349260
 
وقت کشی وزارت کار برای تعیین حق مسکن کارگران
 
قرار بود هفته پیش جلسه شورای عالی کار برای بررسی و تعیین حق مسکن کارگران تشکیل شود اما با لغو این جلسه، هنوز وزارت کار تاریخی برای برگزاری جلسه اعلام نکرده است.

به گزارش مهر، دستمزد کارگران برای سال جدید در روزهای پایانی هر سال، در جلسانی سه جانبه بین نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان تصویب و برای اجرا ابلاغ می‌شود. اما دستمزد ۹۹ یکی از معدود دستمزدهایی بود که از همان اسفند ۹۸ تاکنون در حاشیه بوده است. از قهر نمایندگان کارگری در اسفند ماه و عدم توافق با نمایندگان کارفرمایی و دولت تا عدم امضای مصوبه در فروردین ماه.

آغاز اعتراضات کارگران


پس از ابلاغ مصوبه دستمزد ۹۹ که بدون جلب نظر موافق کارگران انجام شد، شاهد ارسال شکوائیه‌های متعدد از سوی تشکل‌های مختلف کارگری به دیوان عدالت اداری بوده‌ایم. اعتراضات جامعه کارگری به عدم اجرای قانون کار و نادیده گرفتن نرخ تورم ۴۱ درصدی و سبد معیشت ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی در تعیین حداقل دستمزد سال جاری است. کارگران می‌گویند در بسیاری از بنگاه‌ها، کارفرمایان فقط پایه مزد را به کارگر می‌پردازند و توجهی به باقی آیتم‌های مزدی از جمله بن کارگری، حق اولاد، حق مسکن و … ندارند. از این رو به اعتقاد کارگران مهم‌ترین مقوله مربوط به مزد همان پایه مزدی است که امسال برای حداقلی بگیران ۲۱ درصد و برای سایر گروه‌های مزدی ۱۵ درصد + ماهانه ۹۱ هزار تومان رشد داشت.

اعتراضات جامعه کارگری به قدری زیاد شد که حتی قوه قضائیه برای شنیدن اعتراضات کارگران جلسه‌ای را با فعالان کارگری برگزار کرد. از سویی دیگر نیز چندی پیش رهبری در دیدار تصویری با ۷ مجموعه تولیدی به مناسبت هفته کارگر، با اشاره به شکایت برخی افراد از مصوباتی که نظر کارگر در آنها ملاحظه نشده است، بر تنظیم عادلانه این مقررات تاکید کردند.

همین مساله بهانه‌ای شد تا محمد شریعتمداری وزیر تعا