امتیاز مثبت
۱
بانک مرکزی گزارش داد
آخرین تحولات شاخص‌های کلان اقتصاد/ افزایش 25 درصدی سکه در یکسال
پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب: 314222
 
آخرین تحولات شاخص‌های کلان اقتصاد/ افزایش 25 درصدی سکه در یکسال
 
تا پایان پنج ماه ابتدایی امسال این برگشت‌های سفته و برات است که در صدر تغییرات تورمی قرار دارد.

 
به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین گزارشی که بانک مرکزی از تغییر شاخص‌های ماهانه اقتصادی تا پایان مردادماه منتشر کرده در حال حاضر شاخص تغییرات در سفته وبرات بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده و حدود ۳۱۳ درصد در مقایسه با مردادماه سال گذشته رشد دارد.

 
این در حالی است که در پایان پنج ماه اول سال جاری ۳۸۰۰ برگ سفته و برات به مبلغی حدود ۸۰ میلیارد تومان در تهران برگشت خورده که در این دوره شاخص مبلغ آن حدود ۴۶ درصد و تعداد آن تا ۴۸ درصد نسبت به ۵ ماه اول سال قبل تغییر کرده است.

 
اما دیگر شاخص کلان اقتصادی که با نوسان قابل توجهی همراه است شاخص ارزش سهام معامله شده در بورس اوراق بهادار تهران بوده که ۷۷.۳ درصد نسبت به مردادماه سال گذشته رشد دارد.

بنا بر این گزارش  تا آخر مرداد سال  جاری بالغ بر ۱۰۶ میلیارد سهم به ارزش بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان در بورس معامله شد که متوسط شاخص تعداد حدود ۳۶.۷ درصد و شاخص ارزش تا مرز ۶۰ درصد رشد دارد.

 
این آمارها نشان می‌دهد تورم در بخش تولید به حدود ۲.۶ درصد رسیده و برای مرداد ۰.۷ درصد ثبت شده است. از سوی دیگر در بخش کالاهای صادراتی نیز تورم نقطه به نقطه ۷ درصد و ماهانه تا ۲ درصد گزارش شد.

 
اما در بازار سکه و ارز این شاخص قیمت سکه است که بیشترین رشد را داشته و تا ۲۵.۶ درصد نسبت به مرداد سال قبل رشد دارد. هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید حدود یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان به طور متوسط فروش رفته است. از سوی دیگر نرخ دلار به طور متوسط ۳۵۳۷ تومان بوده که در مقایسه با تیرماه یک درصد و نسبت به مرداد سال گذشته ۶ درصد رشد دارد. در مجموع در ۵ ماهه اول سال جاری متوسط فروش یک دلار آمریکا ۳۴۹۳ تومان و با رشد ۵.۲ درصدی در مقایسه با ۵ ماه اول سال گذشته بوده است.

 
شاخص دیگر به دستمزد کارگران ساختمانی برمی‌گردد که در مردادماه به ۲۶۸ رسیده و در مقایسه با ماه قبل ۶ درصد و ماه مشابه سال قبل ۹.۴ درصد افزایش دارد. متوسط این شاخص در ۵ ماه اول امسال ۲۶۳ گزارش شده ک بیانگر تورم نقطه به  نقطه ۹.۴ درصدی است.