امتیاز مثبت
۰
همتی اعلام کرد
برنامه بانک مرکزی برای مهار تورم
يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۵
کد مطلب: 343527
 
همتی اعلام کرد: بانک مرکزی برای برون رفت از شرایط خاص اقتصادی کشور به دنبال راه‌حل‌های بهینه مدرن و امکانپذیر برای کنترل نوسانات متغیرهای کلان به ویژه مهار نرخ تورم است.
به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی خود از برنامه بانک‌مرکزی برای مهار تورم خبر داد.

 
متن یادداشت وی بدین شرح است: " علیرغم نوسانات اقتصادی، سال پیش با اقدامات کنترلی رشد نقدینگی معادل ۲۳ درصد، یک واحد درصد بیشتر از سال ۱۳۹۶ و هفت واحد درصد کمتر از سال ۱۳۹۴ ثبت شد.

 
در شرایط حاضر نباید با تشدید نا اطمینانی، تقاضای داخلی تشدید شود، به همین دلیل بانک مرکزی برای برون‌رفت از شرایط خاص اقتصادی کشور به دنبال راه‌حل‌های بهینه مدرن و امکانپذیر برای کنترل نوسانات متغیرهای کلان به ویژه مهار نرخ تورم است.

 
در ساختار سیاست پولی جدید و به کمک عملیات بازار باز، بانک مرکزی به دنبال آن است که با مدیریت نرخ سود کوتاه مدت و تغییر کانال اثرگذاری سیاست پولی، نرخ تورم را به صورت پایدار مدیریت کند.

 
بدیهی است، سیاست‌های پولی پیشین در کنترل مقداری کل‌های پولی، با ساختار جدید سیاست‌گذاری پولی اصلاح شده و نا اطمینانی کنترل تقاضای پول کاهش پیدا خواهد کرد.

 
شرط موفقیت این سیاست‌های اصلاحی، انضباط مالی دولت و اصلاح ناترازی ترازنامه بانک‌هاست که به یاری خدا با قوت پیگیری خواهد شد".