امتیاز مثبت
۰
نخستین معامله بشکه‌های نفت خام در بورس انرژِی/ بورس ایران سرانجام نفتی شد
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب: 233411
 
ساعت 12 و 30 دقیقه امروز نخستین محموله بشکه های نفت خام با حضور معاون وزیر نفت، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل بورس انرژی عرضه و فروخته شد. امروز تعداد دو متقاضی برای خرید نفت خام با یکدیگر به رقابت پرداختند و یک خریدار تعداد 146 بشکه نفت خام سبک ایران را چهار ریال بیشتر از قیمت پایه به نرخ سه میلیون و 63 هزار و 31 ریال خریداری کرد و خریدار دیگر مابقی بشکه ها را به قیمت پایه خرید.
نخستین معامله بشکه‌های نفت خام در بورس انرژِی/ بورس ایران سرانجام نفتی شد
 
اقتصادایران آنلاین: امروز نخستین محموله بشکه های نفت خام ایران در بورس انرژی عرضه و 146 بشکه با قیمت سه میلیون و 63 هزار و 31 ریال خریداری و مابقی بشکه ها با قیمت پایه سه میلیون و 63 هزار و 27 ریال خریداری شد.

ساعت 12 و 30 دقیقه امروز نخستین محموله بشکه های نفت خام با حضور معاون وزیر نفت، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل بورس انرژی عرضه و فروخته شد.

امروز تعداد دو متقاضی برای خرید نفت خام با یکدیگر به رقابت پرداختند و یک خریدار تعداد 146 بشکه نفت خام سبک ایران را چهار ریال بیشتر از قیمت پایه به نرخ سه میلیون و 63 هزار و 31 ریال خریداری کرد و خریدار دیگر مابقی بشکه ها را به قیمت پایه خرید.

میزان تقاضای خریداران سه هزار و 66 بشکه و عرضه دو هزار و 920 بشکه بود، این در حالی است که حداقل بشکه های خرید 146 بشکه و حداکثر کل عرضه به میزان دو هزار و 920 بشکه تعییین شده بود.

بر اساس مصوبه هیات مدیره بورس انرژی، نوسان 20 درصدی در قیمت لحاظ شد، بنابراین حداقل قیمت دو میلیون و 450 هزار و 422 ریال و حداکثر قیمت در این رقابت سه میلیون و 675 هزار و 632 ریال بود.

بر اساس اعلام قبلی، واریز 10 درصد بهای تقریبی معامله توسط خریدار الزامی است و شیوه تسویه هم به شکل تسویه با تضمین است، نحوه فروش نفت خام نیز به شکل اعتباری است به طوریکه خریدار حداکثر یک ماه بعد از تحویل محموله می تواند ثمن معامله را پرداخت کنند. علاوه بر این بر طبق قوانین 8 درصد ارزش معامله به عنوان مالیات بر ارزش افزوده توسط خریدار پرداخت می شود.

این در حالی است که شاپور محمدی، معاون وزیر اقتصاد و مدیرعامل سابق بورس انرژی نیز هنگام رقابت خریداران در بورس انرژی حضور یافت.