امتیاز مثبت
۰
پرونده ساخت خانه های مهر در پرند و پردیس بسته شد
دولت یازدهم تکمیل 1.9 میلیون واحد مسکن مهر را به ارث برد
جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۷
کد مطلب: 192697
 
اظهارات نیکزاد درباره تاسیسات مسکن مهر هم شنیدنی است چراکه با وجود کم کاری در این مورد، وزیر راه و شهرسازی دولت دهم معتقد است در طرح مسکن مهر پولی در برابر خرید زمین پرداخت نمی شود و دولت آب، برق، آسفالت، وسایل ایاب و ذهاب، مدرسه و دیگر خدمات موردنیاز را تامین می کند.
دولت یازدهم تکمیل 1.9 میلیون واحد مسکن مهر را به ارث برد
 

اقتصاد ایران آنلاین- شایان شفیع: با تأئید اعضای کابینه دولت یازدهم از سوی مجلس شورای اسلامی، عملا کار کلیه وزیران دولت گذشته نیز به  پایان رسید تا هرآنچه را که در این 8سال کاشته و درو کرده و نکرده به دولت یازدهم واگذار کند و برود. در مدت زمان پایان کار انتخابات و اعلام رئیس جمهور منتخب نیز وزرای دولت دهم در دیدارهای جداگانه با حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب به ارائه گزارش درباره کارهای انجام شده و کارهای درحال انجام وزارتخانه خویش به او پرداختند تا کار انتقال دولت به خوبی انجام شود. 

در میان وزارتخانه های اقتصادی و کارهای مهم درحال اجرای دولت، طرح مسکن مهر است که به دلیل گستردگی آن و ارتباط بیش از دو میلیون جمعیت کشور به طور مستقیم با این طرح از هر جهت قابل توجه است. به طور معمول در هر استان و شهرستان کشور این طرح به اجرا درآمده و برخی از واحدهای مسکونی به متقاضیان واگذار یا درحال واگذاری است. در استان تهران دو شهر جدید پرند و پردیس از جمله مکان های ساخت مسکن مهر هستند که برخی از بلوک های ساخته شده آن تحویل اما هنوز بخش زیادی از آنها مانده است و مهم تر آن که بیشتر این بلوک های مسکونی واگذار شده با آماده نبودن زیرساخت ها روبه رو هستند. 

کاندیداهای دوره یازدهم ریاست جمهوری در مجموع از این طرح و تداوم آن استقبال کردند و از آن جا که درحال حاضر 12میلیون جوان در سن ازدواج هستند و نیازمند 6میلیون واحد مسکونی، بنابراین ساخت مسکن سرعت بیشتری بگیرد. در این میان حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب نیز باید در تکمیل واحدهای مسکونی مهر بکوشد و به تعهدات داده شده عمل کند و البته در آن صورت است که می تواند پروژه جدیدی را آغاز نکند، اما باید کار پروژه های درحال ساخت را به پایان برساند و نمی تواند از انجام آنها شانه خالی کرده یا نسبت به تغییرشان اقدام کند. اینهم میراث ماندگار دولت دهم برای دولت یازدهم یا به تعبیری میراث وزارت راه و شهرسازی احمدی نژاد برای وزارت راه و شهرسازی روحانی است. 

علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی دولت دهم با تایید این که کار اتمام واحدهای مسکونی مهر به دولت یازدهم می رسد، آمار ساخت مسکن مهر را 4میلیون و 244هزار واحد مسکونی اعلام می کند که این تعداد مجموع ساخت واحدهای مسکونی در کلانشهرها، شهرهای زیر و بالای 25هزار نفر جمعیت، روستاها و همچنین بافت های فرسوده شهری است. البته برای ساخت مسکن در بافت فرسوده تنها از خط اعتباری مسکن مهر استفاده شده است. براساس آماری که این وزارتخانه اعلام کرده از ابتدای سال1392 تاکنون 302هزار واحد مسکن مهر به بهره برداری رسیده و قرار است تا پایان سال نیز حدود 300هزار واحد دیگر افتتاح شود. بررسی این آمار حکایت از آن دارد که حدود 2.2میلیون واحد مسکونی طرح مسکن مهر در روستاها در حال احداث است که 1.5میلیون واحد آن ساخته شده و 700هزار واحد دیگر درحال ساخت است.
 
همچنین سهم مسکن مهر کلانشهرها، شهرهای زیر و بالای 25هزار نفر جمعیت نیز حدود 2.2میلیون واحد است که 1.2میلیون واحد آن تاکنون افتتاح و یک میلیون و 200هزار واحد دیگر نیز درحال ساخت است که نیمه تمام هستند. اما به طور دقیق تر این آمار نشان می دهد از 2میلیون و 180هزار واحد مسکن مهر، یک میلیون و 180هزار واحد تحویل شده است. 

اظهارات نیکزاد درباره تاسیسات مسکن مهر هم شنیدنی است چراکه با وجود کم کاری در این مورد، وزیر راه و شهرسازی دولت دهم معتقد است در طرح مسکن مهر پولی در برابر خرید زمین پرداخت نمی شود و دولت آب، برق، آسفالت، وسایل ایاب و ذهاب، مدرسه و دیگر خدمات موردنیاز را تامین می کند. دولت در تمام کشور آب، برق، گاز، مخابرات و دیگر خدمات را به سایت های مسکن مهر می رساند و متقاضیان تنها حق انشعاب را می پردازند و مابقی خدمات را مانند تاسیسات روبنایی دولت تامین می کند. به گفته نیکزاد امکان ندارد تا سایت مسکن مهر بدون آماده سازی و تامین خدمات تحویل داده شود.

نواقص مسکن مهر را برطرف می کنیم
بنابر دیدگاه حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب، مسکن از دلایل اصلی کاهش ازدواج در کشور است. به اعتقاد وی اصل ساخت مسکن ارزان و مسکن مهر یک ایده خوب بوده اما این ایده برای یک دوره کوچکتر طراحی شده و یک دفعه افزایش یافته است. طوری که در برخی مناطق به جای مسکن، خوابگاه برای مردم درست شده است و بر همین اساس باید نواقص این پروژه برطرف شود. به گفته روحانی، طرح مسکن مهر مشکلاتی دارد که باید برطرف شود، ضمن آن که اصل کار، کار پسندیده ای است. 

این که در ابتدا قرار بود در طول 10سال، 200هزار واحد مسکونی ساخته شود اما این رقم به یک ونیم میلیون واحد مسکونی رسید، نشان از شتابزدگی، بدون مطالعه، بدون مکان یابی صحیح و رعایت اصول فنی ومهندسی دارد و به همین دلیل ساختمان های مهر عیوب فراوانی دارند. روحانی تکمیل واحدهای مسکن مهر را نیازمند 465هزار و 176میلیارد ریال اعتبار می داند و چون بانک مسکن به خاطر این طرح 203هزار و 597میلیارد ریال از بانک مرکزی استقراض کرده، بنابراین مسکن مهر اشکالات فراوانی دارد و دولت آینده چاره ای جز این ندارد که نواقص آن را برطرف کند.

دفتر ثبت نام پردیس بسته شد
به تازگی مدیرعامل شهر جدید پردیس از بسته شدن دفتر ثبت نام مسکن مهر این شهر خبر داده و گفته است که ثبت نام فقط برای سایت های جدید اطراف شهر پردیس صورت خواهد گرفت. بنابه گفته سیدمهدی هدایت، ظرفیت شهر جدید پردیس کامل شده است، چون ظرفیت این شهر برای ثبت نام حدود 75هزار متقاضی بود که تمام آن ثبت نام و به اتمام رسیده است.
 
هدایت خطاب به متقاضیانی که آورده خود را تکمیل نکرده اند، می گوید تعدادی از متقاضیانی که آورده آنها صفر بود، حذف و به جای آنها تعدادی که از قبل در سامانه ثبت نام کرده بودند، براساس اولویت جایگزین شدند. هدایت این تعداد را حدود 16هزار نفر اعلام کرد که آورده آنها صفر بوده درنتیجه حذف شده اند. طبق گفته علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی، از آن جا که سایت های مسکن مهر در شهرهای جدید پرند، پردیس، هشتگرد و اندیشه پر شده است و تعداد زیادی از متقاضیان هم برای این نوع مسکن ثبت نام کرده و در انتظار هستند، بنابراین در آینده نزدیک نسبت به تعیین دو سایت جدید مسکن مهر در مکانی غیر از شهر جدید پردیس اقدام خواهد شد که احتمال دارد مکان سایت های جدید در مناطقی مانند اسلامشهر و پاکدشت باشد که در این سایت ها، ساخت واحدهای کوتاه مرتبه در دستور کار است.