امتیاز مثبت
۰
بزرگ‌ترین مشکل آمریکا با ایران
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۱۶
کد مطلب: 134790
 
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: رژیم حقوقی دریای خزر باید سامان یابد تا از بلاتکلیفی با کشورهای همسایه راهی یابیم.
 علی‌اکبر صالحی صبح امروز در دومین همایش ملی دریای خزر اظهار داشت: سیاست خارجی اصول متعددی دارد که باید در چارچوب، عزت، مصلحت و حکمت پیش برود و تامین منافع ملی یکی از اهداف جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر است.

به گزارش فارس، وی با اشاره به اینکه همان طوری که ایران در جنگ نگذاشت یک وجب از خاک مملکت به دست اجانب برسد، متذکر شد: بعد از جنگ نیز تمام تلاش خود را برای تامین منافع ملی انجام می‌دهیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه اصل دوم در افزایش مناسبات بین‌المللی پایبندی به کنوانسیون‌ها و معاهدات بین‌المللی است، گفت: ایران نیز به آن ملحق شده است.

وی با اشاره به اینکه هر کنوانسیون بین‌المللی که امضا می‌شود باید در یک داد و ستد بین‌المللی ضمن حفظ حاکمیت بین‌المللی انعطاف‌هایی را داشته باشد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران عمل به تکالیف اسلامی و انقلابی را در افزایش مناسبات بین‌المللی همیشه مورد تاکید قرار می‌دهد.

صالحی با اعلام اینکه باید به گونه‌ای رفتار کنیم که این گونه تلقی شود که نه به کشوری ظلم می‌کنیم و نه ظلم را می‌پذیریم، تصریح کرد: ایران استثنایی‌ترین کشور جهان از نظر داشتن کشورهای همسایه است به طوری که جمهوری اسلامی ایران با ۱۵ کشور همسایه آبی و خاکی است.

وی گفت: برای تنظیم روابط با کشورهای دیگر نیاز به بکار بردن ابراز حکمت و هوشمندی سیاسی هستیم.

وزیر امور خارجه افزود: موارد اختلافی باید با کشورهای همسایه و تمامی کشورهای طرف قرارداد با جمهوری اسلامی ایران باید حل و فصل شود و ایران در این بخش رویه تعامل و عقلانیت را در پیش دارد.

وی با اشاره به اینکه ایران کشوری تمدن‌ساز است و در کنار افتخار به پیشینه‌ها به باورهای دینی نیز اعتقاد راسخ دارد، اظهار داشت: به دلیل جایگاه سیاسی و اقتصادی مازندران، دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه ایران در مازندران دایر شده است.

صالحی به درخواست راه‌اندازی خطوط هوایی مازندران با کشورهای همسایه اشاره و ابراز امیدواری کرد این دفتر بتواند با امکان‌سنجی مناسب راه‌اندازی این خطوط را پیگیری کند.

وی با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران استقلال سیاسی بی‌نظیری را دنبال می‌کند، گفت: در دنیای زندگی می‌کنیم که تمام کشورها بر مدار ابرقدرت‌ها و غربی‌ها استوار هستند و تحمل فشار سیاسی به ایران به دلیل هزینه استقلال سیاسی است.

وزیر امور خارجه کشورمان بزرگ‌ترین مشکل سیاسی آمریکا با ایران در همین بخش عنوان و تصریح کرد: وزیر امور خارجه آمریکا، ایران را بزرگ‌ترین مشکل سیاست خارجی خود اعلام می‌کند.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین پرونده ‌علیه جمهوری اسلامی ایران پرونده هسته‌ای است، ادامه داد: ایران نیز از این بابت خوشحال است که مقتدرانه در چالش جهانی با غربی‌ها قرار می‌گیرد.

صالحی با اعلام اینکه در این ۳۳ سال نیز شاهد افزایش عزت سیاسی ایران بوده‌ایم، متذکر شد: اگر چه با غربی‌ها چالش‌های اندیشه‌ای و الگویی داریم اما با اعلام بشارت به آینده، آینده سیاسی کشور را روشن می‌بینیم.