امتیاز مثبت
۰
چرا به نمایشگاه بین المللی کتاب نباید رفت؟!
پنجشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۰۰
کد مطلب: 165499
 
در دو جمعه پیش رو به جای مصلای تهران، سری به شهر کتاب مرکزی یا دیگر شهر کتاب ها یا پارک‌های بزرپ پایتخت نظیر پارک ملت و پارک ساعی و پارک نهج البلاغه بزنید و جسارتاً ایستگاه مصلی، از قطار مترو پیاده نشوید!

به گزارش تابناک، نمایشگاه بین المللی کتاب ایران، بیست‌و‌ششمین دوره خود را از امروز به میزبانی مصلای تهران پشت سر می‌گذارد و اتفاق بزرگ صنعت نشر انتظارتان را ‌می‌کشد اما با این حال توصیه ‌میکنیم در این موارد، پایتان را به این دوره از نمایشگاه نگذارید و استفاده بهتری از زمانتان در بهار ۱۳۹۲ داشته باشید، چرا که ممکن است این دوره آورده ای برایتان نداشته باشد!

پس از برگزاری مراسم افتتاحیه نمایشگاه بیست و ششم کتاب ایران در روز گذشته، درهای مصلای تهران از دیروز چهارشنبه یازدهم اردیبهشت ماه، بر روی عموم مردم گشوده شد تا در دوره ای ده روزه، چندین میلیون بازدیدکننده برای انتخاب و خرید عناوینی از ۴۴۵ هزار عنوان کتاب این نمایشگاه راهی این رویداد شوند.

با وجود جای خالی برخی ناشران، همچنان آثاری از ۲ هزار و ۵۴۵ ناشر داخلی و هزار و ۶۰۰ ناشر خارجی از جمله ۱۰۰ ناشر الکترونیک را می‌توان در این رویداد مشاهده کرد و ظاهراً بخش‌هایی از نمایشگاه نیز با اصلاحاتی همراه شده تا بازدید برای عموم تسهیل شود، هرچند امید چندانی برای بهبود شرایط بازدید از این حوزه نمی‌رود و احتمالاً در روزهای آتی، شاهد تکرار شرایط غیرقابل پذیرش دوره های پیشین خواهیم بود.

با این حال شاید این نمایشگاه با همه این نشرها کارکرد لازم را برای شما نداشته باشد و ترجیح دهید از حضور در این رویداد صرفه نظر کنید و «تابناک» ضمن بر شمردن گروه های عمده ای که حضورشان اتفاق مثبتی را برایشان رقم نمی‌زند، پیشنهاد می‌کند این اقشار از حضور در نمایشگاه بیست و ششم صرف نظر کنند تا برای دیگران فضای حرکت و نفس کشیدن بیشتری در سالن های نمایشگاه کتاب فراهم باشد و همگان تلاشی بی حاصل را در این دوره تجربه نکنند.


کتب قدیمی را نخواهید یافت

اگر در پی آثار نشر یافته در سالهای دور هستید، بی‌شک جای مناسبی را انتخاب نکرده اید و طبق شیوه عملی که نمایشگاه بین المللی داشته و هر سال در این زمینه محدودیت شدیدتری نیز لحاظ می‌شود، تنها آخر کتب نشر یافته فرصت حضور در نمایشگاه را پیدا می‌کنند.

بر این اساس قریب به اتفاق کتب حاضر در نمایشگاه جزو کتب نشر یا بازنشر شده در سال‌های ۸۹ تا ۹۱ در بخش داخلی و ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ در بخش خارجی هستند. بنابراین اگر تصور می کنید کتابی که در پی اش هستید، متعلق به سال ۱۳۸۸ یا پیش از آن است، با دفاتر نشرها تماس بگیرید و وقت تان را در نمایشگاه کتاب بیست و ششم تلف نکنید.


برای کتاب خاصتان، جستجوی خاص کنید!

اگر در پی یک یا چند کتاب خاص هستید، ابتدا از طریق همین اینترنت، بهترین تالیف یا ترجمه را بیابید و سپس ناشرش را شناسایی کنید و در نهایت از اینجا مطمئن شوید که ناشر مدنظرتان در نمایشگاه حضور دارد و البته مکان دقیق غرفه اش را نیز می توانید بیابید و ظرف کمتر از ۳۰ دقیقه خریدهایتان را انجام خواهید داد که اتفاقی نادر در نمایشگاه است.

با چنین رویکردی دیگر دردسر غرفه به غرفه گشتن برای یک یا چند کتاب را نخواهید داشتید و همچنین دست خالی به منزل باز نمی گردید و از اینکه ناشر مدنظرتان به هر دلیلی غایب نمایشگاه بیست و پنجم است، خشمگین نخواهید شد. با چنین رویکردی اگر در پی خرید کتابی باشید و در نمایشگاه نباشد (هرنشر در نمایشگاه تنها کتب خود را میتواند عرضه کند)، زمانتان را صرف تهیه مستقیم کتاب از خود ناشر خواهید کرد.


با کمتر از پنجاه هزار تومان نیایید

ممکن است گفته شعاری شما را وسوسه کند که با کمی اسکانس راهی نمایشگاه کتاب شوید، اما اگر قصد حضور در نمایشگاه را دارید، با توجه به افزایش قیمت کتب، توصیه می کنیم کمتر از پنجاه هزار تومان با خود برندارید و با کمتر از این عدد به مصلی نیایید و اجازه دهید آنهایی در بورس کتاب حضور داشته باشند که نیازهای عمده تری دارند.

این اتفاق تنها به دلیل عدم توانمندی تان برای خرید حداکثر سه کتاب با حجم متوسط یا یک کتاب با حجم قطور نیست، بلکه تجربه نشان داده بسیاری از مراجعین به دلیل عدم حمل کافی پول، مراجعه مجدد به نمایشگاه دارند تا کتبی که در بازدید پیشینشان انتخاب کرده اند را خریداری نمایند که در بعضی از موارد در این زمینه ناکام می‌مانند، چرا که برخی کتب به روزهای پایانی نمی‌رسد. همچنین پیشنهاد میکنیم با پول نقد راهی نمایشگاه شوید، چرا که برخی فروشندگان دستگاه کارت خوان ندارند و البته ایستادن در صف کشیدن عابربانک، حجم بالایی از وقت تان را در غرفه های مختلف خواهد گرفت.


مرکزنشینان عطایش را به لقایش ببخشند

بخش عمده نشرهای کشور در تهران و به ویژه در مناطق مرکزی مستقر هستند و بنابراین دسترسی به نشرها برای ساکنان و شاغلان مراکز پایتخت امری سهل الوصول است. از این حیث انتظار فراوانی نیست که این گروه از مردم با مراجعه به مناطق بورس کتاب تهران نظیر کتب فروشی های خیابان های انقلاب و کریم خان و همچنین شهر کتاب‌ها یا با تماس با پیک‌های کتاب که دایره توزیع‌شان، اقدام به تهیه کتب مدنظرشان کنند.

این رویه باعث می‌شود به شکل قابل ملاحظه‌ای، شاهد خلوت شدن این دوره از نمایشگاه کتاب باشیم و فضا برای حضور مردم سایر شهرها که در این فرصت برای خرید حجم بالایی از کتب به نمایشگاه می‌آیند، فراهم تر می‌شود. در عین حال اگر قرار است خریداران واقعی کتاب که ساکن یا شاغل پایتخت هستند، از نمایشگاه بازدید کنند، پیشنهاد می‌شود که روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته و پنجشنبه و جمعه هفته آتی را انتخاب نکنند و از ترافیک کمتر روزهای میانی هفته نمایشگاه استفاده کنند.


کودکان و معلولین را نیاوریم، مگر این سه روز

متاسفانه فضای نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلی، مناسب کودکان زیر ۱۰ سال و همچنین معلولان به خصوص معلولان ویلچری نیست و اساساً این فضا برای چنین اقشاری در زمان برگزاری نمایشگاه قابل استانداردسازی نیز نخواهد بود و همانگونه که اشاره شد در روزهای آخر این هفته و هفته آتی، حتی برای مردم عادی نیز امکان بازدید به سادگی میسر نیست و بازدید از کل نمایشگاه، یک روز کامل به طول می انجامد و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم، معلولان را به نمایشگاه نیاوریم و حداقل سالن اصلی نمایشگاه بین المللی کتاب را نیز با کودکانمان، به خصوص کودکان شیرخواره - آن هم با کالسکه - طی نکنیم.

متاسفانه صحنه های خلاف شان مردم ایران در خارج از سالن های نمایشگاه ها و حتی در داخل سالن ها دیده می‌شود که مناسب مناظر عمومی نیست و انتظار می‌رود کودکان را برای خلق چنین فضاهایی به نمایشگاه نیاوریم و البته ای کاش نمایشگاه بین المللی کتاب، کودکستانی موقت را برای آن دسته از اشخاصی که به ناچار چنین میکنن، در نظر می گرفت. بر اساس تجربه و سوابق، یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه هفته آتی مصادف با ۱۵، ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت ماه، روزهایی نسبتاً خلوت تر نسبت به دیگر روزها است و اگر قصد عمل به توصیه ما را ندارید، حداقل به جای اخر هفته در این روزها، معلولان و کودکان را به نمایش ببرید.


قید تفریح را بزنید، علی الخصوص آخر هفته ها!

نمایشگاه کتاب اساساً محلی برای تفریح یا دیگر فعالیت‌هایی که در کافی شاپ ها پیگیری می‌شود و محلی برای صرفاً عکس گرفتن و نشان دادن سطح بالای فرهنگی نیست. بنابراین از انتخاب نمایشگاه بین المللی کتاب که در محل غیراستانداردی به نام مصلای تهران برگزار می‌شود، حتی در روزهای میانی هفته آتی نیز صرف نظر کنید، چه رسد به پیگیری این مسائل در آخرهفته نمایشگاه کتاب که به شکل باورنکردنی شلوغ و تردد در آن عذاب آور است.

اینکه قید تفریح را بزنید و بخشی از صف‌های طولانی مقابل سرویس‌های بهداشتی و رستوران‌های موقت نه چندان مناسب نمایشگاه را تشکیل ندهید و در نهایت پس از گشت و گذار دست خالی نمایشگاه بین المللی را ترک کنید، اوج فرهنگ شهروندی تان را به نمایش می‌گذارد. بنابراین در دو جمعه پیش رو به جای مصلای تهران، سری به شهر کتاب مرکزی یا دیگر شهر کتاب ها یا پارک‌های بزرپ پایتخت نظیر پارک ملت و پارک ساعی و پارک نهج البلاغه بزنید و جسارتاً ایستگاه مصلی، از قطار مترو پیاده نشوید!