امتیاز مثبت
۰
سخنگوی دولت در حاشيه هيئت دولت:
توضیحات درباره سهمیه بندی بنزین؛ هفته آینده
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب: 346641
 
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره سهمیه‌بندی بنزین هم گفت:هفته دیگر اعلام خواهم کرد. سناریوهای مختلفی هست که تامین منابع از کجا صورت می‌گیرد و این‌طور نیست که ما یک جا متمرکز شده باشیم.
توضیحات درباره سهمیه بندی بنزین؛ هفته آینده
 
علی ربیعی، ظهر امروز  چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با تبریک فرارسیدن میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) گفت: به سنت خوبی که در کشور ما سال‌ها جاری شد، هفته جاری هفته وحدت است. در جهانی که حرکت‌های تکفیری و افراطی‌گری‌ها که هم به بنیان‌های نظری اسلام و هم به زندگی افراد آسیب می‌رساند، هفته وحدت الگو و نمونه خوبی میان ملل مسلمان است.

 
وی با بیان اینکه در جلسه امروز دولت حدود سه ساعت درخصوص چگونگی حمایت اجتماعی و معیشتی از هفت دهک جامعه بحث شد، اظهار داشت: پیش از این، هم رئیس‌جمهوری و هم من مساله را تا حدودی باز کرده‌ بودیم. ابعاد، چگونگی خانوارهایی که مشمول این مساله می‌شوند، چگونگی شیوه اعتراض، تامین منافع درآمد و... امروز مورد بررسی قرار گرفت.

 
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز تاکید شد این طرح بیش از ۱۸ میلیون خانوار و احیانا افرادی که بیرون از این محاسبات مانده‌اند، در بر خواهد گرفت، تصریح کرد: این افراد با درگاهی که وزارت رفاه مشخص خواهد کرد - که بر دو سازمان حمایتی ما مستقر می‌شود - حدود ۶۰ میلیون نفر را شامل می‌شود که مشمول دریافت حمایت‌های اجتماعی معیشتی هستند.

 
ربیعی ادامه داد: امروز در مورد شیوه انتخاب بیش از ۱۸ میلیون خانوار بحث شد. ترکیبی از درآمد، شاخص‌های برخورداری و گروه‌های هدف مشخص تعیین‌کننده هستند. بالاخره محرومیت در برخی از مناطق معلوم است. مددجویان، زنان سرپرست خانوار، افراد دارای درآمد ثابت مانند کارگران و بازنشستگان شامل این حمایت هستند.

 
وی با بیان اینکه این شمولیت نه تنها دهک‌های پایین بلکه طبقات متوسط به پایین را هم در بر خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: براساس مطالعات ما، دهک‌هایی که درآمد بسیار بالا دارند، از این طرح خارج می‌شوند. شیوه اعتراض باز است. امروز تصمیم گرفته شد هر زمان اعتراض پذیرفته شود، این پول برای افراد معترض ذخیره شود. هیچ جای نگرانی نیست و با دقت فرمانداران، بخشداران، ستاد اجرایی وزارت رفاه و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با هماهنگی با یکدیگر به سرعت این رسیدگی‌ها را انجام خواهند داد.

 
سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه بحث اصلی دولت افزایش قدرت خرید این طبقات است، ابراز داشت: قدرت خرید این طبقات برای خرید کالاهای مورد نیاز، اساسی و.. افزایش می‌یابد. شکل این حمایت هم در همان کارت‌ها خواهد بود یا همان کارت‌های موجود یا آنکه بانک مرکزی برای صدور کارت‌های جایگزین اقدام می‌کند و پول به این کارت‌ها ریخته می‌شود و امکان مصرف این پول فراهم می‌شود.

 
ربیعی با بیان اینکه در مورد نحوه تامین مالی کارها نهایی شده است، عنوان کرد: سناریوهای مختلف در این زمینه مطرح است تا بتوانیم رقم قابل توجهی تامین کرده تا افراد از آن کمک حمایتی و معیشتی بهره‌مند شوند. ابعاد اقتصادی و تورم‌زا نبودن این تامین مالی بحث جدی امروز دولت بود. بانک مرکزی آثار تورمی سناریوهای مختلف را بررسی کرده است. آنچنان ملاحظاتی را خواهیم داشت که آثار تورمی با توجه به شیوه پرداخت و نحوه هزینه‌کرد، به حداقل برسد. این روش با کمترین آثار تورمی اجرا خواهد شد.

 
وی افزود: از امشب دستگاه‌های مجری در رادیو و تلویزیون حاضر می‌شوند و ابعاد مختلف موضوع را باز خواهند کرد.

 
عضو دولت تدبیر و امید با بیان اینکه مصوبه دیگر امروز جلسه هیات دولت تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان برای آبگیری سد نرماب در منطقه گرگانرود بود، یادآور شد: این اقدام برای جلوگیری از سیل و خرید اراضی پایین‌دستی جهت پیش‌گیری از سیل است.

 
پول‌هایی که بدون اطلاع از مردم گرفته شده باید بازگردانده شود

 
سخنگوی دولت درباره برنامه دولت برای برخورد با شرکت‌های مخابراتی متخلف گفت: شواهد نشان می دهد خدمات ارزش افزوده تلفن های همراه باعث نارضایتی عمومی شده و مراجعات زیادی در این زمینه صورت گرفته و وزیر ارتباطات هم در این زمینه اقداماتی انجام داده است. در گزارش منتشر شده آمده که پول های جمع زیادی از مردم بدون اطلاع آن ها اخذ شده که تاسف انگیز است و نباید بدون اطلاع مردم از آنها پول گرفته شود.

وی افزود: تعداد معدودی از شرکت ها ناآگاهانه مردم را عضو این خدمات کردند و مردم به طور ناخودآگاه عضو بخشی از خدمات آنها هستند که شاید برای گرفتن این خدمات تمایلی نداشتند.

 ربیعی اضافه کرد: بنده شاهد بودم که با شماره گیری *۸۰۰#  مشخص شد که مبلغی از برخی افراد اخذ شده است که اطلاعی از آن نداشتند که اتفاق خوبی نیست باید نحوه جذب کاربر و درآمدهای این شرکت‌ها بررسی شود و پول‌هایی که بدون اطلاع از حساب مردم برداشته شده است به آنها برگردانده شود.


سخنگوی دولت گفت: من از وزیر ارتباطات خواهم خواست که در این زمینه بیشتر توضیح دهد و اساس آنچه مورد اعتراض وزیر ارتباطات بوده نکاتی بود که عرض کردم.


ربیعی در باره اتهاماتی که به رئیس جمهوری پس از سخنرانی در یزد نسبت داده شد؛ گفت: آنچه رئیس‌جمهور درباره فساد بیان کرد یک دغدغه ملی و شعار دولت بوده است.ایشان نگرانی‌هایی در این زمینه داشتند و معتقد به مبارزه با فساد هستند و بار دیگر تاکید می کنم از همه قوا هم حمایت می کنند.

 
  در نشست بعدی سخنگویی درباره سهمیه بندی بنزین توضیح خواهم داد

 
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره سهمیه‌بندی بنزین هم گفت:هفته دیگر اعلام خواهم کرد. سناریوهای مختلفی هست که تامین منابع از کجا صورت می‌گیرد و این‌طور نیست که ما یک جا متمرکز شده باشیم.


 ربیعی گفت: قضاوت زودرس صورت نگیرد هنوز سناریوها تکمیل نشده فکر می‌کنم در نشست سخنگوی هفته آینده می‌توانم در این مورد توضیحات بیشتری ارائه کنم.


 اظهارات اخیر رئیس جمهوری درباره مبارزه با فساد و اینکه برخورد با فساد نوعی دوقطبی سازی ایجادکرده است و آیا آنچه آقای رئیس جمهور اخیرا در یزد مطرح کردند دامن زدن به دو قطبی ‌سازی نبوده است، و سخنگوی قوه قضائیه هم این سوال را مطرح کرده چرا بعد از ۶ سال و در حالی که چهارماه به انتخابات مانده این مباحث مطرح می شود،سوال دیگری بود که ربیعی به‌آن پاسخ داد.


 سخنگوی دولت در این خصوص گفت: البته به این بیانات پاسخ مشروح و مکتوب خواهم داد.قطعاً ۶ سال نبوده از همان روز اول اعلام شده. طرح، مصوبات و نامه های آن هست. این حرف اشتباه بود که چرا دولت ۶ سال ساکت بوده است.


وی اظهارداشت: نمی‌خواهم قوه قضاییه را متهم کنم و از هر حرکتی برای مبارزه با فساد برای اینکه جامع سالم زندگی کند هزینه زندگی مردم پایین بیاید حمایت می کنیم اما آیا آنچه تا به حال به خصوص درباره بازتاباندن برخورد با فساد صورت گرفته آیا دو قطبی سازی بوده است یا نه؟ این بازتاباندن موضوع به این شکل بوده یا نبوده؟  تبعیض در اطلاع رسانی در مبارزه با فساد و انگاره سازی دولت فاسد گاهی صورت نمی‌گرفته؟ و آیا این به نفع جامعه بوده؟ و این اتفاقاتی بوده که رخ می‌داده و دوقطبی سازی پیش از این آغاز شده بود و قطعاً این جور اتفاقات در تصمیم مردم برای رای دادن تاثیر نخواهد داشت.

 
ربیعی اضافه کرد: طور نیست که مردم به صورت هیجانی بگوییم اگر این را گفتیم بخواهند رای بدهند یا به شکل دیگری رای دهند در این زمینه دولت و دستگاه‌های مختلف بیانیه خواهند داد و حرف خواهند زد و کمک خواهد کرد همه قوا کنار هم بتوانیم با آرامش روانی که به مردم می‌دهیم مردم اطمینان پیدا کنند که آرزوی انقلاب اسلامی، آرزوی امام راحل و آرزوی رهبری جامعه و دستگاه هایی بوده که با سلامت کامل کار می‌کنند.


 سخنگوی دولت یادآورشد: همه نظر دولت و آقای رئیس‌جمهور این است که جامعه این را بپذیرد و رفتارها طوری نباشد که جامعه احساس کند عده ای در سایه نشسته اند و امنیت دارند حتی اگر فقط اسمش یک بار اعلام می‌شود و دیگر کسی چیزی نمی‌فهمد.