امتیاز مثبت
۰
اخاذی 3.2 میلیارد دلاری دولت آمریکا از بانک‌ها به بهانه تحریم ایران
شنبه ۹ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب: 129039
 
آسوشیتدپرس با اشاره به درآمد 10.7 میلیارد دلاری دولت آمریکا از محل جریمه بانک ها در سال 2012 اعلام کرد 3.2 میلیارد دلار از این رقم به ویژه به بهانه نقض تحریم ایران دریافت شده است.
اخاذی 3.2 میلیارد دلاری دولت آمریکا از بانک‌ها به بهانه تحریم ایران
 
به گزارش تسنیم به نقل از آسوشیتد پرس، دولت آمریکا در سال ۲۰۱۲ از طریق جریمه بانک ها بیش از ۱۰.۷ میلیارد دلار درآمد کسب کرد.

پولشویی برای ایران و نقض تحریم ها، دستکاری نرخ های بهره پرداخت شده به مصرف کنندگان و تجار و سلب مالکیت غیرقانونی خانه های وام گیرندگان از جمله دلایلی بوده اند که دولت آمریکا با توسل به آن ها توانسته است این مبلغ کلان را به عنوان جریمه از بانک های داخلی و خارجی دریافت کند.

بر اساس این گزارش زمانی که بانک یو بی اس در اوایل ماه جاری موافقت کرد تا ۱.۲ میلیارد دلار بابت دستکاری نرخ ها به مقامات آمریکایی بپردازد، رکورد جریمه بانک ها در آمریکا در طول یک سال شکسته شد. مجموع این رقم تنها مبلغی است که بانک های مستقر در این کشور به مقامات و دولت آمریکا پرداخته اند و حساب جریمه های هنگفتی که این بانک ها به عنوان جریمه به مقامات اروپایی خواهند پرداخت جداست.
این گزارش افزود: بیش از نیمی از این جریمه ها به اقدامات غیرقانونی در زمینه وام مسکن مربوط می شود و گفته می شود بخش اعظمی از این پول برای کمک به زیان دیدگان از این عملکرد نامناسب بانک ها اختصاص یافته است. برای مثال در ماه فوریه یک و نیم میلیارد دلار از محل یکی از این جریمه ها که بابت تخلفات رخ داده در زمینه وام های مسکن گرفته شده بود برای پرداخت غرامت به وام گیرندگانی که خانه های آنها به صورت غیرقانونی فروخته یا مصادره شده بود اختصاص یافت. ۳.۵ میلیارد دلار دیگر نیز به دولت های ایالتی و فدرال داده شد تا در زمینه ایجاد مشاوره های ساخت مسکن، مشاوره های حقوقی و سایر برنامه های عمومی تدارک دیده شده توسط دادستان ها هزینه شود.
بر اساس این گزارش حدود نیمی از جریمه های اخذ شده یعنی حدود ۵ میلیارد دلار نیز به خزانه دولت آمریکا واریز شده است.

سیاست تحریم علیه کشورهایی به ویژه ایران برای دولت آمریکا در سال ۲۰۱۲ حدود ۳.۲ میلیارد دلار درآمد داشته است چرا که واشنگتن در این سال ۳.۲ میلیارد دلار بابت اقدامات پولشویی بانک ها برای مبادلاتشان با کشورهایی نظیر ایران و کوبا اخذ کرده است.

این در حالی است که تمامی اقدامات غیر قانونی ای که این جریمه ها به خاطر آنها اخذ شده پیش از سال ۲۰۱۲ ارتکاب یافته اند و حساب تخلفات ارتکابی در سال جاری میلادی نظیر زیان تجاری ۵.۸ میلیارد دلاری جی پی مورگان و یا کلاه برداری منجر به سقوط گروه مالی پرگرین از حساب این جریمه ها جداست.