امتیاز مثبت
۰
شمخانی: داعش دیگر در نزدیکی مرزهای ایران نیست
سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۳
کد مطلب: 278007
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مصاحبه اختصاصی با یک روزنامه انگلیسی از عدم علاقه تهران برای برقراری رابطه دیپلماتیک با آمریکا حتی در پی توافق هسته‌ای خبر داد.
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در تاریخ 17 دسامبر، در مصاحبه‌ای با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز شرکت کرد. فایننشال تایمز روز دوشنبه نسخه ویرایش شده این مصاحبه را منتشر کرد.

 
گزیئه سخنان شمخانی را در ادامه میخوانید:

 
    سنی‌های عراق بر این باورند که دولت جدید عملکرد خوبی دارد. من پیش از تغییر دولت به عراق سفر کردم، شما نمی‌توانید امروز را با آن روزها مقایسه کنید. سنی‌ها و کردها از این تغییر بسیار خوشحال‌اند. ما هم از اینکه مردم عراق خوشحال هستند، خوشحالیم.

 
    در سوریه، مساله تلاش برای سرنگون کردن یک دولت به‌خاطر مشارکتش در محور مقاومت بود. در روزهای اولیه بحران در سوریه معترضین مسلح به سلاح بودند. آنها به‌دنبال اعتراض مسالمت‌آمیز نبودند.

 
    کاملا روشن است که چه کسی و چرا از سرنگونی دولت سوریه حمایت می‌کند. دلیل آنها رها شدن از دست دولتی در سوریه است که با ایران و حزب‌الله متحد بوده و با رژیم صهیونیستی مخالف است.

 
 
ادعای کشتار سنی‌ها در عراق توسط شیعیان

 
    علی شمخانی در پاسخ به سوالی با محوریت فوق، این ادعا را رد کرده و تصریح کرد: آیا ائتلاف [ضد داعش] در حملاتش بین داعش و ساکنان محلی تفاوت قائل می‌شود؟ در حالی که این اتفاق در حملات هوایی رخ می‌دهد، در عملیات بازپس‌گیری نمی‌تواند رخ دهد.

 
    تقریبا در تمام عملیات‌های زمینی، به غیرنظامیان هشدار داده می‌شود که منطقه را تخلیه کنند. تمام کسانی که باقی می‌مانند آنهایی هستند که عضو داعش بوده و دست به مقاومت می‌زنند. آنها نه شهروند هستند و نه سنی، حتی اگر هویتشان اهل سنت باشد.

 
    همه آنها ریش‌های بلند و دشداشه‌های کوتاه دارند. بی‌تردید، آنهایی که از سلاح خودکار استفاده می‌کنند، با آرپی‌جی مواجه می‌شوند. این طبیعت جنگ است. به‌طور مثال در جرف‌الصخر، تنها 600 نفر از بین 30 تا 40 هزار ساکن محلی منطقه را ترک نکردند. آنها اعضای داعش بودند و از بالای درخت‌های نخل اقدام به تیراندازی می‌کردند. چنین کسانی باید کشته شوند.

 
    کوچک شمردن پیروزی‌های بزرگ یک روش طبیعی جنگ روانی است. روند کلی جنگ روندی سالم است که در آن تنها اعضای داعش هدف قرار می‌گیرند. من منکر احتمال اشتباه در چنین درگیری‌های بزرگی نمی‌شوم اما چنین اتفاقاتی کم است.

 
 
حضور ایران در عراق

 
    ایران در عراق مشاورین نظامی دارد. عراق خود دارای فرماندهان قوی است. در سپاه بدر، بسیاری از فرماندهان به‌خوبی آموزش دیده‌اند. برخی گروه‌های دیگر همچون عصائب الحق هم شکل گرفته‌اند. برخی از این گروه‌های عراقی دارای تجربه جنگ در سوریه هستند. نیروهای عراقی تجربیات خوبی در جنگ‌های چریکی دارند. ترکیب آنها با ارتش عراق قابلیت‌های زیادی ایجاد می‌کند.

 
    نیازی به حمله هوایی به عراق از سوی ایران نیست. اولا، عراق خود دارای جت‌های جنگنده است. ثانیا، اثر حملات هوایی کم است. داعش دارای یک خط دفاعی نیست که هدف حمله هوایی قرار بگیرد. اعضای داعش در منطقه یا منازل پراکنده‌اند. آنها در یک نقطه قابل بمب‌باران نیستند. به همین خاطر است که ائتلاف نتوانسته موفق شود. یک حمله با آرپی‌جی یا یک حمله توپخانه‌ای می‌تواند موثرتر از یک بمب‌باران باشد.

 
    ایران و آمریکا هیچ‌گونه همکاری در عراق ندارند. اگر در عملیاتی در نقطه‌ای از عراق نقش مشاوره داشته باشیم، به دولت عراق اعلام می‌کنیم که اگر آمریکایی‌ها دخالت کنند، ما وارد نمی‌شویم. به‌طور مثال، ما در حال برنامه‌ریزی برای آزادسازی «حمرین» هستیم. اگر ائتلاف دست به بمب‌باران بزند، ما هیچ کاری انجام نمی‌دهیم. این همکاری نیست، تنها اطلاع دادن است.

 
 حامیان داعش در ایران!

 
    ما تعداد زیادی سنی در ایران داریم. در جریان پیروزی‌های بزرگ داعش در عراق و پروپاگاندای آنها، تنها اتفاقاتی که در مناطق سنی‌نشین ایران رخ داد این بود که چند شعار بر روی یک یا دو دیوار نوشته شد، حدود 100 گرم شکلات توزیع شد و در بین 800 میلیون پیامک که روزانه در ایران تبادل می‌شود، چند پیامک مبادله شد و در یک روستا در غرب ایران نیز پرچم داعش بالا رفت.

 
    این نشان می‌دهد که بین سنی‌های ایران و داعش ارتباطی نیست. داعش از ایران نیرو جذب نکرده است. تعداد ایرانیانی که می‌خواستند به داعش بپیوندند و پیش از خروج از مرزها دستگیر شدند، تنها 22 نفر از جمعیت 75 میلیونی ایران بود. این از تعداد افرادی که از پاریس به داعش پیوستند کمتر است. در خصوص این 22 نفر هم، سنی‌های ایرانی بودند که به ما اطلاعات دادند که هیچ‌کدامشان هم شناخته‌شده نیستند. حتی در استان سیستان و بلوچستان، ما حتی یک پیرو داعش نداشته‌ایم.

 
 
رابطه با عربستان سعودی

 
    خوشحال می‌شوم که بتوانم کمکی بکنم. برای دیدار از عربستان هنوز زود است. عدم تفاهم و رقابت‌های تلخ باید از شکل خصومت‌آمیز به شکل بازی‌های طبیعی سیاسی درآید. این قابل انجام است. من می‌خواهم که در این خصوص نقش داشته باشم. هنوز به این اینکه چگونه می‌توان این کار را کرد فکر می‌کنم. من خود را یکی از پتانسیل‌های انجام این کار می‌دانم. ایران و عربستان سعودی درگیر جنگ نفتی هستند و سعودی‌ها تاکنون در این جنگ 100 میلیارد دلار از دست داده‌اند که خیلی بیشتر از ضررهای ایران است.

 
    فشار بر روی قیمت‌ نفت بد هم نیست. ما نقطه ضعفی به‌نام وابستگی به نفت داریم و هرکسی به ما کمک کند از این وابستگی خلاص شویم، لطف کرده است.

 
 
مذاکرات هسته‌ای

 
    با لحاظ کردن اهداف و نیات حسنه ایران و درخواست‌هایش بر اساس «ان‌پی‌تی» حصول توافق هسته‌ای در صورتی که حقوق کشور در آن نقض نشود، میسر می‌باشد. البته اگر توافقی صورت نگیرد ما نخواهیم مرد و اگر هم موفقیتی در این زمینه حاصل شود به بهشت نخواهیم رفت. ما تلاش می‌کنیم تا درهای گفت‌وگو را در حصول توافق با آن‌هایی که تعهدات قبلی خویش را نقض کرده‌اند (غرب) همچنان حفظ کنیم.

 
    تیم مذاکره کننده هسته‌ای ما سعی کرده به تبیین آن‌چه که در پی آن هستیم بپردازد و تحلیلگران غربی باید برداشت خود از ایران را تغییر داده و بدانند که ایران در زیر فشار تحریم‌ها خم نخواهد شد و همچنین این‌که درخواست‌های غیر مشروع آن‌ها باید متوقف شده و آن‌ها نباید درخواست جاهای دیگر (اسرائیل) را در مذاکره با ما مطالبه کنند.

 
    احساس می‌کنم غرب متوجه شده است که دستگاه اطلاعاتی صهیونیست‌ها درباره تلاش ایران در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای مزخرف می‌گویند. سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ما جایگاهی ندارد و چگونه می‌توان فتوای مقام رهبری ایران را نقض کرد؟

 
 
روابط ایران با آمریکا

 
    مذاکرات ما با آن‌ها تنها در زمینه هسته‌ای می‌باشد. البته همه چیز بستگی به صداقت آمریکایی‌ها در گفت‌گوهای هسته‌ای دارد. اگر توافق هسته‌ای حاصل شود، بازهم ایران و آمریکا قادر به همکاری مشترک در منطقه نیستند. آمریکا باید حمایت خود از رژیم صهیونیستی را متوقف کند و این برای واشنگتن غیر ممکن نیست. ایران و آمریکا قادر هستند در مسیری که انرژی‌هایشان علیه همدیگر بکار نرود حرکت کنند. در این بین توافق هسته‌ای نقش بسیار حیاتی دارد.

 
پیشرفت در نبرد علیه داعش

 
    داعش در رسیدن به 2 هدف مهم خود که فتح بغداد و اربیل بود شکست خورد. همچنین داعش بسیاری از مکان‌هایی را که از شیعیان و کردهای منطقه همچون آمرلی، جبال، حمرین، سعیدیه و جرف الصخر اشغال کرده بود، از دست داده است. یکی از مهمترین علائم شکست داعش حضور بسیار انبوه عزاداران امام حسین(ع) در مراسم اربعین بود. داعش ابتدا با ارعاب و سر بریدن که همراه با تبلیغ بود به‌پیش آمد اما این جریان تمام شده است و البته شیعیان و بسیاری دیگر از این مسئله ناراحت شدند. هم اکنون اهالی عراق اطمینان خاطر خود را باز یافته‌اند.

 
    داعش دیگر در نزدیکی مرزهای ایران نیست. من به جرات می‌گویم که خطوط قرمز ما مرزهایمان، اماکن متبرکه و بغداد هستند که نباید مورد تهدید قرار گیرند. داعش قدرت‌ خود را در حملات راهبردی از دست داده است. داعش در موصل نیز در وضعیت تدافعی قرار گرفته است.

 
    مهمترین عامل در باز پس‌گیری موصل برادران سنی ما هستند. البته این امر مستلزم زمان و عزم در اجرای آن است. هرگاه که نیروهای سنی مبادرت به انجام این کار نمایند، این امر محقق خواهد شد و البته زیاد طول نخواهد کشید. هر زمان که برادران سنی به بسیج مردمی در این زمینه بپردازند این مسئله 2 یا 3 ماه بیشتر طول نخواهد کشید. البته نیروهای مبارز شیعه به طور قطع قادر به آزادسازی موصل هستند اما هزینه آن بیشتر از مزایای آن خواهد بود. البته در صورت طولانی‌تر شدن باز پس‌گیری این شهر این سنی‌ها هستند که باید نگران باشند.

 
 
ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا

 
    این ائتلاف هیچ پیروزی نداشته بلکه در نبرد علیه داعش شکست خورده است. متاسفانه داعش می‌تواند در این زمینه مدعی شود که ائتلاف آمریکا هیچ پیروزی نداشته است. البته داعش محبوبیت خود را از دست داده است و قطعا مشروعیت خویش را نیز از دست خواهد داد. اما در تقابل با نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا این گروهک قادر است با حفظ مشروعیت خویش نیروهای بیشتری را به خدمت گیرد. این را بگویم که ما نسبت به اهداف نیروهای ائتلاف مشکوک هستیم. هواپیماهای آمریکایی 90 تن تجهیزات نظامی و غذا را برای نیروهای داعش در منطقه جلولا حدود یک ماه قبل و به مدت 5 بار ارسال کردند.

 
    آمریکایی‌ها در پی بازگشت به منطقه و بازیافت آنچه‌که از دست داده‌اند، می‌باشند. آن‌ها برای جبران عقب‌ماندگی و جلوگیری از موفقیت ایران در پی بازگشت به منطقه هستند. اگر ایران به عراق کمک نمی‌کرد، بغداد سقوط می‌کرد.