امتیاز مثبت
۰
عرضه مرغ 11 هزار و 500 تومانی تا پایان نوروز ادامه دارد
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۱
کد مطلب: 342285
 
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: عرضه گوشت مرغ گرم به قیمت تنظیم بازاری 11 هزار و 500 تومان تا پایان تعطیلات نوروز 98 ادامه خواهد یافت.
به گزارش ایرنا، «حمید ورناصری» روز سه شنبه که به صورت تلفنی با خبرنگاران اعزامی به بندر امام خمینی(ره) سخن می گفت، با تشریح برنامه های این شرکت برای تنظیم بازار محصولات پروتئینی افزود: گوشت گوساله منجمد نیز برای گروه های هدف در نظر گرفته شده است که به زودی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بین این گروه ها که شامل کارگران، کارمندان دولت و تعدادی دیگر توزیع خواهد شد.

ورناصری با تاکید بر اینکه واردات گوشت منجمد برزیلی متوقف نشده است، یادآور شد: تعریف شبکه های توزیع جزو اختیارات ستاد تنظیم بازار و وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ بر این اساس وزارت صنعت موظف شد گروه های هدف را برای توزیع این محصول تعریف کند.


مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در عین حال از تداوم روند توزیع گوشت از سایر راه ها از جمله به صورت اینترنتی خبر داد و گفت: هرچه میزان توزیع از این روش بسیار ناچیز است اما این در کنار سایر شبکه های توزیع مطرح بوده و تداوم خواهد یافت.


وی از توزیع روزانه 700 تا 800 تن گوشت خبر داد و افزود: گوشت منجمد گوساله نیز در اختیار گروه های هدف قرار خواهد گرفت.


ورناصری با تاکید بر اینکه گوشت تازه گوسفندی نیز در شبکه توزیع وجود دارد اظهار داشت: تنها گوشت گوساله منجمد به گروه های هدف توزیع می شود.

 
** گرانی قیمت مرغ ناشی از کمبود نهاده نیست


مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گرانی قیمت مرغ ناشی از کمبود نهاده ها را رد کرد و گفت: هیچ کمبودی در بازار نهاده ها نیست و کالا به اندازه کافی در کشور ذخیره سازی شده است.


به گفته وی، یکی از علل افزایش قیمت مرغ، نبود نقدینگی در دست تولید کننده است بنابراین ناگزیر برای تامین نقد ینگی به دلال و واسطه مراجعه کرده و آنها نیز با لحاظ کردن سودهای خود، محصول را عرضه می کنند که این رویه بر قیمت نهایی اثر گذار است.


ورناصری ادامه داد: سودجویی دلال ها و کمبود نقدینگی تولید کننده از عواملی است که سبب شده قیمت ها با افزایش مواجه شوند.

 
** واردات نهاده نسبت به سال قبل 25درصد افزایش داشته است


مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور درباره میزان واردات نهاده ها نیز گفت: واردات نهاده به خصوص ذرت، کنجاله سویا و جو امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از افزایش بسیارخوبی برخودار شده است به گونه ای که در بسیاری از اقلام 25 درصد افزایش حجم واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته ایم.


وی درباره علت افزایش واردات نهاده های دام و طیور اظهار داشت: این کار به دلیل پیش بینی های انجام شده برای مقابله با تحریم ها بوده و اقدام های لازم برای رفع مشکلات مربوط به نقل و انتقالات ارزی انجام شده است.


ورناصری اضافه کرد: براساس این اقدام ها بود که تاکنون یک ثبات قابل قبولی در بازار نهاده ها ایجاد شده است.

 
** اختلال در حمل و نقل داخلی علت برو برخی مشکلات است


مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور به شرایط خاصی که برای توزیع نهاده ها میان تولیدکنندگان وجود داشت، اشاره کرد و گفت: در مقطعی به دلیل مشکلاتی که در بحث حمل و نقل در بندر امام خمینی پیش آمد، کمبودهایی در بازار رخ داد بنابراین این شرکت در اسرع وقت و از محل ذخایر استانی نسبت به تامین نیازها اقدام کرد.


به گفته وی، این تامین از محل ذخایر استانی سبب شد کمتر تولید کننده ای متوجه کمبود ها شود و نیازها به موقع برطرف شد.


ورناصری با بیان اینکه به طور معمول می بایست روزانه 2500 تریلر خروجی غلات از بندر امام خمینی باشد که این خروجی در یک مقطعی در مهرماه به حداقل ممکن رسید، تاکید کرد: این کاهش از محل ذخایر شرکت دراستان ها برطرف و بخشی از نیاز مرغداری ها و دامداری ها تامین شد تا تولید استمرار یابد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور بیان کرد: بخش دولتی و خصوصی با هم شرایطی خوبی فراهم کرده و حجم واردات افزایش یافت و اکنون نیاز های ماه های آتی هم به عنوان ذخایر در انبارهای شرکت پشتیبانی و هم در مبادی ورودی انبار شده است.

 
** تغییر قیمت ارز بر قیمت ها اثرگذار بود


وی تغییر قیمت ها را ناشی از تغییرات نرخ ارز دانست و افزود: در فرودین ماه 96 قیمت ارز 3250 تومان بود و این قیمت در اسفند ماه همان سال به 3700 تومان و در فرودین 97 به 4200 تومان رسید.

به گفته ورناصری، بخشی از تغییرات قیمتی در نهاده ها ناشی از تغییر رسمی نرخ ارز بوده است که حدود 29 درصد بر قیمت کالاها اثر گذار بوده است.

 
** افزایش قیمت نهاده در بازاربیش از افزایش طبیعی نرخ ارز صحیح نیست


مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: افزایش قیمت نهاده ها در بازار بیش از افزایش طبیعی ناشی از تغییر قیمت ارز را قبول نداریم.


وی افزود: قیمت ذرت در اردیبهشت 97 در مبادی ورودی حدود 1350 تومان بود و اکنون نیز در بندر امام خمینی 1350 تومان است؛ قیمت کنجاله سویا در اردیبهشت ماه امسال 2800 تومان بود اما اکنون 2450 تومان است.


ورناصری ادامه داد: این کالا وقتی به دست مرغدار می رسد، شامل کرایه حمل می شود که در 10 ماه گذشته تغییرات زیادی را پشت سر نهاده است؛ به عنوان مثال این کرایه در اردیبهشت و خردادماه حدود 100 تومان به ازای هر کیلو بوده اما اکنون به بالای 200 تا 250 تومان رسیده است.


وی اظهار داشت: افزایش متوسط کرایه حمل کشوری روی قیمت کالایی که به دست مصرف کننده می رسد، اثر گذار است.


مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور تاکید کرد: وجود شرایط بادوام تولید در هشت ماهه گذشته سبب شد تا تولیدکنندگان در دی ماه امسال بیش از 121 میلیون قطعه جوجه ریزی گوشتی انجام دهند که نسبت به دی ماه پارسال که حدود 104 میلیون قطعه بود، افزایش چشم گیری داشت.


به عقیده ورناصری، این افزایش نشانه رشد مصرف نهاده و اطمینان از وجود کالا در بازار است.

 
** تحریم ها اثر گذار بود

این مسئول در وزارت جهادکشاورزی از اثرگذار بودن تحریم ها بر تامین نهاده های دام و طیور سخن گفت و افزود: با این وجود تامین کنندگان بخش خصوصی و دولتی اقدام هایی انجام داده اند که این اثر کاهش یابد.

«تاکنون هشت میلیون تن ذرت وارد شده است که در قیاس با ذرت وارد 96 که 6 میلیون 400تن بود، رشد دارد.»