امتیاز مثبت
۰
عقب‌نشینی دوباره قیمت نفت
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۵
کد مطلب: 347983
 
قیمت نفت تحت تاثیر پیامدهای گسترش ویروس کرونا، پیش‌بینی کاهش تولید ناچیز نفت اوپک بازهم ارزان شد و ۱.۵ درصد از ارزش خود را از دست داد.
قیمت نفت که حالا به نظر می‌رسد تا مشخص شدن تکلیف ویروس کرونا در میانه کانال ۵۰ دلاری جا خوش کرده،‌ امروز هم پایین آمد و حدود یک دلار ارزان شد.

 
واقعیت اینکه بیشتر کارشناسان بازار نفت معتقدند: کرونا تاثیر خود را بر بازار نفت گذاشته و قیمت‌ها بیش از این کاهش نخواهد داشت اما ادامه تعطیلی و قرنطینه در بخش‌های مختلف چین همچنان می‌تواند باعث کاهش تقاضا و در نتیجه سقوط قیمت‌ها شود.

 
اوپک نیز که در ابتدای امر حتی پیشنهاد برگزاری نشست فوق‌العاده و کاهش ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید را مطرح کرده بود،‌ حالا به نظر می‌رسد با تثبیت نسبی قیمت‌ها،‌ از مواضع قبلی عقب‌نشینی کرده و در خوشبینانه‌ترین حالت مقدار ناچیزی از تولید را از چرخه بازار خارج می‌کند.

 
بنابر این اکنون قیمت نفت برنت با افتی ۱.۶ درصدی،‌ به ۵۶ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه رسید. نفت شاخص آمریکا نیز ۱.۲۵ درصد پایین آمد تا بر روی قیمت ۵۱ دلار و ۴۰ سنت بایستد.

 
تحرکات بازار نشان می‌دهد،‌ تا زمانی که تکلیف ویروس کرونا در چین مشخص نشود،‌ قیمت نفت تمایلی به جهش مثبت ندارد و زیر ۶۰ دلار در هر بشکه معامله خواهد شد.