امتیاز مثبت
۰
همتی: بانک مرکزی، قطعا با نوسانات سفته بازی مقابله می کند؛ تکانه اخیر موقتی است و در حال گذار
شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب: 349630
 
رشد نقدینگی حتی در بدبینانه ترین حالت کمتر از رشد سال گذشته بوده؛ بی اطلاعی برخی از اطلاعات واقعی نباید دست‌آویزی برای تشویش اذهان و دمیدن بی ثباتی شود
همتی در یادداشتی نوشت:

بانک مرکزی و سیاست گذاری پولی و ارزی در شرایط عادی کاری پیچیده است، البته این به معنی عدم بیان آنچه بانک مرکزی انجام می دهد، نیست و من نیز، بر این اساس ، همواره تلاش کرده ام تا صادقانه، سیاست ها را به مردم عزیز توضیح دهم تا خطای شکل گیری واقعی انتظارات راکاهش دهم. این بخشی از وظیفه من است.

درمقوله رشدنقدینگی، علیرغم اینکه در سیاست پولی جدید، کانال انتقال سیاست ‌پولی، حجم نقدینکی نیست، ولی در هر صورت بار دیگر یادآور میشوم که رشد نقدینگی از ابتدای امسال تا نیمه خرداد، در مجموع، با احتساب خرید ارز ، منابع مقابله با کرونا ، و تنخواه دولت، به ۶/۲ درصد رسیده است.

حتی اگر در بدبینانه ترین حالت همین روند را تا آخر سال داشته باشد (که بسیار بعید است)، نرخ رشدنقدینگی کمتر ازرشدسال گذشته بوده ودرراستای همان هدف تورمی است. بی اطلاعی برخی از اطلاعات واقعی نباید دستآویزی برای تشویش اذهان و دمیدن بی ثباتی شود.

دلایل نوسانات بازار ارز را توضیح دادم. بدیهی است برای چنین دوره هایی که تکانه های کوتاه مدت را در اقتصاد تجربه می کنیم، هیچ بانک مرکزی متعهد ، و آگاهی ، منابع خود را در بازار « نمی پاشد». بانک مرکزی، قطعا با نوسانات سفته بازی مقابله می کند.

روند سه روز اخیر نیز نشان داد که بازارسازی قدرتمند در بازار،از هرگونه بی ثباتی و تلاطم جلوگیری خواهد کرد . خیرخواهان می دانند که ارز پاشی با مقابله با جریانات سفته بازی متفاوت است. تکانه اخیر موقتی است و در حال گذار، و بانک مرکزی بدون هیچ هیجانی، حرکت بازار ارز را رصد کرده و همانند دوسال گذشته با مدیریت نوسانات، بازار را به سمت تعادل هدایت خواهد کرد.