امتیاز مثبت
۰
رقابت ایران و آمریکا این بار در صادرات پسته
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۱۰
کد مطلب: 134980
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از رقابت ایران و آمریکا در صادرات پسته خبر داد.
لطف‏الله رضایی در نشست اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان سمنان افزود: در سال ۲۰۰۲ صادرات پسته ایران از آمریکا بیشتر بود؛ اما در سال ۲۰۱۲ آمار صادرات پسته آمریکا ۸۵ درصد رشد داشته و بالاتر از ایران قرار گرفته است.

به گزارش فارس، رضایی افزود: یکی از مشکلات دستگاه‏های دولتی و خصوصی ضعف هماهنگی بین واحدهاست.

وی تصریح کرد: مشخص نیست در این عرصه چه ارگان یا نهادی چه اقداماتی را انجام داده و بیشتر از ۸۰ درصد کارهای دستگاه‏های اجرایی موازی‏کاری است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان پیشنهاد کرد: انجمن پسته دامغان باید توان موجود دراین بخش را شناسایی و استانداردها را بومی‏سازی کند و این بررسی‏ها به عنوان راهبر و ناظر مطرح باشد.

ارزش افزوده پسته به تولیدکننده برگردد

کارشناس جهاد کشاورزی استان سمنان نیز گفت: با عضویت تولیدکنندگان در تشکل‏ها و انجمن‏ها، مسیرهای متعددی برای تولیدکننده هموار می‏شود که به راحتی می‏تواند برای رشد و توسعه از آن استفاده کند.

احسان عباسپور، نبود متولی واحد که بتواند مدیریت بازار و هماهنگی بین بازار و فروش را به طور کامل پیگیری کند، را یکی از مهم‏ترین مشکلات تولید کننده پسته عنوان کرد.

وی ابراز امیدواری کرد: تشکل پسته دامغان بتواند ضمن رفع مشکلات واحدهای تولیدی پسته، ارزش افزوده این محصول را به تولیدکننده برگرداند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان سمنان نیز بر تشکل‏گرایی و همدلی اعضای بخش کشاورزی تاکید کرد.

مهدی حداد گفت: باید نگاه‏ها را در بخش کشاورزی عوض کرد و از ورود سرمایه‏گذاران خارجی برای سرمایه‏گذاری در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی آن استقبال کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد: با ایجاد این تشکل بتوان جایگاه پسته دامغان را در سطح بین‏المللی به حد واقعی خود رساند.