امتیاز مثبت
۱
از تغییر کاربری غیر قانونی تا نارضایتی روستاییان اطراف پروژه
گزارش سیما از مشکلات پروژه پدیده شاندیز
شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۶
کد مطلب: 277586
 
معاون وزیر راه و شهرسازی هم بر تخلفات در ساخت مجتمع تجاری-تفریحی پدیده شاندیز صحه گذاشته است. بر اساس توضیحات حناچی، اجرای این سرمایه گذاری عظیم در قالب طرح هادی نمی گنجید و برای این که بتوانند این کار را انجام دهند، روستاهای اطراف را به شهر تبدیل کردند تا در قالب طرح جامع، پروژه پدیده را اجرا کنند.
گزارش سیما از مشکلات پروژه پدیده شاندیز
 
اقتصاد ایران آنلاین: گزارشی از مشکلات پروژه موسوم به پدیده شاندیز که در اطراف مشهد در حال ساخت است، در قالب گزارشی از صدا و سیما پخش شد.


بر اساس گزارش مشرق، در ساخت پروژه موسوم به پدیده شاندیز چند اشکال اساسی وجود دارد؛ از عدم دریافت مجوزهای قانونی برای تغییر کاربری زمین های کشاورزی تا نارضایتی ساکنان 4 روستای واقع در اطراف این پروژه.

 
برای اجرای طرح پروژه پدیده شاندیز، 4 روستای حصارسرخ، سرآسیاب، ابرده سفلی و ابرده اولیا واقع در 37 کیلومتری مشهد بدون رضایت مردم روستا و در قالب طرح جامع به شهر "شاندیز" تبدیل شدند.

 
پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی هم بر تخلفات در ساخت مجتمع تجاری-تفریحی پدیده شاندیز صحه گذاشته است. بر اساس توضیحات حناچی، اجرای این سرمایه گذاری عظیم در قالب طرح هادی نمی گنجید و برای این که بتوانند این کار را انجام دهند، روستاهای اطراف را به شهر تبدیل کردند تا در قالب طرح جامع، پروژه پدیده را اجرا کنند. حناچی صراحتا می گوید این کار، اصلا منطقی نبوده اما اتفاق افتاده است.

 
محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و شاندیز در مجلس نیز از مخالفت خود با این کار خبر داده و گفته است: من همان زمان چندین نامه نوشتم به استانداری که بدون رضایت مردم این کار نباید صورت بگیرد اما به این مسائل، توجه نکردند و این کار صورت گرفت.

 
به گفته حناچی دومین تخلف مهم پروژه موسوم به پدیده شاندیز این است که مسیرهای قانونی نه در استان و نه در تهیه طرح آن طی نشده است.

 
حسین معصوم نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ بیت المال نیز از تعدد تخلفات پروژه موسوم به پدیده شاندیز خبر می دهد و می گوید: نقض قوانین در این پرژوه در حوزه های مختلفی است. هم غیرقانونی تغییر کاربری داده اند. هم زمانی شروع به ساخت و ساز کرده اند که پروانه معتبر نداشته اند.

 
قباد افشار معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان امور اراضی کشور نیز گفته است: پرونده پروژه موسوم به پدیده شاندیز مجددا در مسیر ارزیابی قرار گرفته است.

 
به گفته کارشناسان، اجرای این پروژه مضرات زیست محیطی گسترده ای هم داشته است؛ از یک سو با قطع درختان و نابودی باغات و اراضی کشاورزی این مکان سبب آلودگی مشهد هم خواهد شد. این منطقه اساسا فیلترینگ هوای مشهد بود که با اجرای این پروژه، وضع آب و هوای مشهد تحت تاثیر قرار گرفته است.

 
همچنین مجوزهای شهرداری شاندیز برای ویلاسازی در اطراف پروژه پدیده که با حفر چاه های غیرمجاز برای تامین آب این ویلاها همراه بوده سبب خشک شدن اراضی کشاورزی منطقه هم شده است.

 
لازم به یادآوری است آنچه در سال‌های اخیر تحت عنوان پروژه عظیم پدیده شاندیز به‌عنوان بزرگ‌ترین مجتمع تفریحی توریستی کشور بر سر زبان‌ها افتاده، از سوی یکی از سرمایه‌داران معروف مشهد در حال اجرا است که سابقه مدیریت رستوران‌های معروف پدیده شاندیز در شهرهای بزرگ کشور و فعالیت اقتصادی در افغانستان را هم دارد و اینک به دنبال ساخت یک مجتمع توریستی بزرگ دیگر در جزیره کیش هم هست.

 
این مجتمع توریستی به علت وسعت و تعدد اماکنی که در آن تعریف‌شده، همچون هتل، رستوران، پارک، فروشگاه، باغ و شهربازی؛ به‌اصطلاح «شهر جدید شاندیز» نام گرفته و در منطقه خوش آب و هوای اطراف مشهد به نام شهر شاندیز در حال ساخت است.