امتیاز مثبت
۰
دانشگاه کردستان در انتظار ناجی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب: 334960
 
بزرگترین دانشگاه استان کردستان این روزها در وضعیتی نگران کننده و شکننده به نسبت دوران عمر 35 ساله خود قرار گرفته است و شاید هم پیگر رنجور و بیمارش مورد فراموشی مسئولان استان و بی مهری مدیران خودش قرار گرفته است. در اینجا برآن هستیم تا با اشاره ای هر چند کوتاه جایگاه دانشگاه کردستان را در چهار سال گذشته در آموزش عالی کشور براساس نظام های رتبه بندی معتبر جهانی تبیین کنیم.
وضعیت دانشگاه کردستان در چهارسال گذشته براساس نظام های رتبه بندی بین المللی و داخلی:

 
1. نظام رتبه بندی سایماگو ( SIR): (www.scimagojr.com ) یکی از جامع‌ترین نظام ‌های رتبه‌ بندی در جهان است در این نظام رتبه بندی تنها موسسات تحقیقاتی و یا دانشگاه هایی مورد ارزیابی قرار می گیرند که حداقل 100 مقاله در بانک اطلاعاتیScopus منتشر کرده باشند. براساس رتبه بندی این نظام بسیار معتبر جهانی رتبه دانشگاه کردستان در سال 2014 در بین 100 دانشگاه ایران 28 و در سال 2017 در بین 105 دانشگاه با تنزل 19 رتبه ای در جایگاه 47 قرار گرفته است.

 
2. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC  )،  (http://www.isc.gov.ir ) سومین پایگاه استنادی معتبر بین المللی است که یکی از فعالیت های مهم این پایگاه، ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی ایران و کشورهای اسلامی است. براساس رتبه بندی این نظام معتبر جهانی رتبه دانشگاه کردستان در سال 93-92 در بین دانشگاه های جامع کشور 25 و در سال 95-96 در بین دانشگاه کشور با تنزل 3 رتبه ای در جایگاه 28 (27 متمایل به 28) بعد از دانشگاه های شهید مدنی آذربایجان، شهر کرد و علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان قرار گرفته است.

 
3. نظام رتبه بندی داخلی «مرجع دانشگاه های ایران»   Iranian University Reference & Ranking (www.uniref.ir/Ranking1)

 
براساس این نظام رتبه بندی داخلی، دانشگاه کردستان در سال 93 در بین دانشگاه های دولتی کشور دارای رتبه 35 و در سال 96 در بین دانشگاه کشور با تنزل 10 رتبه ای در جایگاه  45 قرار گرفته است.

 
دلخوشی های ساختگی

 
پورتال دانشگاه کردستان در هفته گذشته در خبری با تفسیر مهربانانه از سخنان مجری طرح رتبه ‌بندی دانشگاه‌ های جهان اسلام به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا » (« پورتال دانشگاه... بر اساس آخرین رتبه‌بندی موضوعی پایگاه علوم استنادی جهان اسلام (ISC) در بین ۸۹ دانشگاه کشور، دانشگاه کردستان در حوزه کمیت تولید علم همتراز با دانشگاه‌های تبریز و ارومیه رتبه ۷، در کیفیت  تولید علم همتراز با دانشگاه های شیراز، فردوسی مشهد و شهید بهشتی رتبه ۷ و در مجموع بر اساس کلیه معیارها در رتبه ۱۰ کشور قرار دارد.» )  مدعی کسب افتخاری تازه برای دانشگاه کردستان شده و آن را به جامعه دانشگاهی تبریک گفته بود.« ایسنا» به نقل از مجری طرح رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام در ( (ISCاعلام کرد:«برای اولین بار داده‌های اسکوپوس مبنای یک رتبه‌بندی ملی قرار گرفته است.»  (کیفی ترین دانشگاه های ایران کدامند؟ www.isna.ir/news ) اساس فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه در 5 محور کمیت علم، کیفیت علم، تولید علم فناورانه و نوآورانه، فعالیت‌های اجتماعی، دیپلماسی علمی و کیفیت محتوای علم، 89 دانشگاه کشور(پزشکی، غیر پزشکی و صنعتی) رتبه‌بندی شدند. این 5 محور از 25 شاخص تشکیل شده‌اند. اطلاعات رتبه‌بندی بر اساس دوره زمانی 2013 تا 2017 منتشر و محاسبه شده است.

 
داده های مورد اشاره در خبر «کسب افتخار » به دلایل ذیل به استناد جدول پیوست مستخرج از فایل پیوست خبر «ایسنا» نمی تواند درست باشد یا شاید سهواً به گونه ای مخاطب پسند بیان شده است. (www.scivisions.com/rank.xlsx  )

 
1. در متن خبر اشاره به کسب رتبه توسط دانشگاه کردستان در بین 89 دانشگاه شده است در صورتیکه رتبه های کسب شده 5، 7 و 10 به ترتیب در کیفیت علم، کمیت علم و تمامی معیارهای این حوزه، صرفاً در حوزه علوم کشاورزی آن هم در بین 42 دانشگاه می باشد نه در حوزه های پنجگانه و معیارهای 41 گانه

 
2. رتبه دانشگاه کردستان در متن خبر در حوزه کمیت تولید علم 7 آن هم در بین 89 دانشگاه اعلام گردید است در صورتیکه رتبه واقعی دانشگاه 17 آن هم در بین 42 دانشگاه می باشد.

 
3. رتبه دانشگاه کردستان در متن خبر در حوزه کیفیت تولید علم 7 آن هم در بین 89 دانشگاه اعلام گردید است در صورتی که رتبه واقعی دانشگاه 18 آن هم در بین 42 دانشگاه می باشد.

 
4. رتبه دانشگاه کردستان براساس کلیه معیارها 10 کشوری در بین 89 دانشگاه اعلام شده است در صورتی که رتبه واقعی دانشگاه 24، آن هم در بین 42 دانشگاه جامع می باشد.

 
5. در متن خبر، دانشگاه کردستان را در کمیت تولید همتراز با دانشگاه تبریز و در کیفیت تولید علم همتراز با دانشگاه های شیراز، فردوسی مشهد و شهید بهشتی اعلام کرده است جالب اینجاست که دانشگاه کردستان با توجه به جدول پیوست فقط در حوزه علوم کشاورزی در سه معیار در بین 10 دانشگاه برتر قرار داشته، در صورتی که به ترتیب دانشگاه شیراز، فردوسی، شهید بهشتی و تبریز 27 بار در 27 معیار ، 22 بار در 22 معیار، 21 بار در 21 معیار و 15بار در 15 معیار در حوزه های پنجگانه (علوم کشاورزی و... + تمامی حوزه ها) در بین دانشگاه های برتر کشور قرار گرفته اند مشخص نیست بر چه مبنا و با چه نیتی با وجود این فاصله های معنادار دانشگاه کردستان را همتراز این دانشگاه فرض نموده اند. ؟!

 
از جمله مواردی که بدان اشاره نشده است این است که مجموعه فعالیت دانشگاه کردستان در 5 ساله مورد اشاره در حوزه های پنجگانه (علوم کشاورزی و... + تمامی حوزه ها) با 41 معیار، در حوزه علوم کشاورزی آنهم فقط در سه معیار در بین ده دانشگاه برتر قرار گرفته است و در 20 معیار فعالیت اندکی داشته اما فاقد رتبه در بین دانشگاه های برترو در 18 معیار هیچگونه فعالیت و حضوری نداشته است و از 1800 امتیاز مورد نظر در این قسمت هیچ امتیازی را کسب نکرده است. به عبارتی دیگر دانشگاه کردستان در مجموع از سقف 4100 امتیاز در نظر گرفته شده برای 41 معیار مورد نظر برای مدت 5 سال از 2013 تا 2017 در حوزه های علوم کشاورزی، علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی و فعالیت های اجتماعی موفق به کسب 650 امتیاز ( 15.5 درصد)  از کل امتیاز شده است.

 
نتیجه گیری: مرجع تعیین سطح و رتبه دانشگاه ها در سراسر دنیا نظام های رتبه بندی بین المللی شناخت شده هستند (که به برخی از آنها که در آن دانشگاه دارای رتبه هست اشاره شد و در برخی هم که نامی از دانشگاه کردستان نیست اشاره ای نشده است) نه اظهار نظر و آمار و اطلاعات اعلام شده از مدیران دانشگاه های مورد ارزیابی، اطلاعات مستند و متقن فوق مستخرج از این سامانه ها بین المللی مبین تنزل جایگاه دانشگاه کردستان با شیب تند در چهار سال گذشته است و این امر صدمات غیر قابل وصف و جبران ناشدنی را برای دانشگاه مادر استان و آموزش عالی استان به دنبال خواهد داشت. حالا مشخص نیست چرا و به چه دلیل و انگیره ای، عده ای قلیل در لباس دوست دانشگاه،  با برخورد مالکانه با مهندسی اعداد و ارقام، دانسته یا ندانسته به جای برنامه ریزی به جهت برون رفت دانشگاه از وضعیت نامطلوب فعلی، به تقابل با نظام های ارزیابی بین المللی پرداخته و هوشمندانه در صدد نشان دادن چهره ای غیر واقعی آن هم مطلوب از دانشگاه کردستان و فراهم کردن بستر سقوط آن در حد یک دانشگاه محلی هستند.

 
مسئولین دلسوز استان، نمایندگاه دوراندیش مردم، دستگاه های نظارتی، دانشگاهیان و...باید با عنایت به وضعیت اورژانسی دانشگاه کردستان با اقدامات عاجل و تصمیمات جدی و بسیار پر شتاب چاره ای برای کشتی طوفان زده دانشگاه کردستان بیاندیشند و گرنه عواقب این وضعیت بیش از این دامن آموزش عالی استان را خواهد گرفت.