امتیاز مثبت
۰
نگاهی به چهار روز رایزنی‌های هسته‌ای در ژنو
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب: 288061
 
با پایان دیدارهای عصر دوشنبه ظریف و کری در ژنو، پرونده این دور از رایزنی‌های هسته‌ای هم بسته شد و طرفین خود را برای دور بعدی که قرار است دوشنبه هفته آینده باز هم در ژنو برگزار شود، آماده می‌کنند.
به گزارش فارس، با پایان دیدارهای عصر دوشنبه ظریف و کری در ژنو و پایان رایزنی‌های هسته‌ای در این شهر، پرونده این دور از مذاکرات هم بسته شد تا طرفین خود را برای دور بعدی که قرار است دوشنبه هفته آینده ۱۱ اسفند ماه در حاشیه اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو برگزار ‌شود، آماده کنند.

 
شهر ژنو از روز جمعه (اول اسفند) میزبان رایزنی‌های دوجانبه ایران و آمریکا در سطح معاونان وزرای خارجه و کارشناسان و با حضور هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود و بعدازظهر شنبه نیز در دومین روز مذاکرات محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهوری ایران برای شرکت در این دور از گفت‌وگوها وارد شهر ژنو شدند و «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا نیز به این شهر سفر کرد و در همان روز هم رایزنی‌هایی بین دو کشور به ریاست صالحی و مونیز و با حضور معاونان وزرای خارجه و کارشناسان برگزار شد.

 
در خصوص حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا در این دور از مذاکرات هسته‌ای و آن هم برای اولین بار، تحلیل‌های زیادی طی این چند روز منتشر شد. روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی در این باره نوشت: حضور این افراد نمایانگر پیچیدگی توافق احتمالی هسته‌ای است. حضور صالحی و مونیز ممکن است حصول پیشرفت را ساده‌تر کند، اما تاکنون هیچ گونه نشانه‌ای مبنی بر قریب‌الوقوع بودن توافق جامع هسته‌ای مشاهده نشده است.

 
نیویورک‌تایمز گزارش کرد: با این حال برخی از ناظران غربی ابراز نگرانی کرده‌اند که صالحی احتمالاً در این دور از مذاکرات هسته‌ای حضور پیدا کرده تا مانع از اعمال محدودیت‌‌های سخت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران شود. جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز که از روز جمعه در لندن به سر می‌برد، عصر یکشنبه برای دیدار و گفت‌وگو با ظریف وارد ژنو شد. با اینکه گفته شده بود این رایزنی‌ها بعدازظهر انجام می‌شود، ولی به دلیل حضور دیرهنگام و با تأخیر کری این رایزنی‌ها در ساعات پایانی شنبه شب آن هم با حضور علی‌اکبر صالحی و ارنست مونیز برگزار شد و در اواسط نشست هم معاونان وزرای خارجه ۲ کشور به آنها پیوستند و این مذاکرات دو ساعت و نیم به طول انجامید.

 
یکشنبه شب همچنین نشست عمومی سیزدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای با حضور هیأت‌های مذاکره کننده ایران و شش کشور و در سطح معاونان در دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در ژنو برگزار که حدود یک ساعت و نیم طول کشید.

 
ساعت ۹:۳۰ صبح دوشنبه به وقت محلی (۱۲ به وقت تهران) و در چهارمین روز رایزنی‌ها در شهر ژنو دوباره ظریف، کری، صالحی و مونیز بر سر یک میز به گفت‌وگو نشستند و البته این بار در این مذاکرات علاوه بر معاونان وزرای خارجه که شب قبل نیز بعد از حضور در نشست عمومی سیزدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای به این گفت‌وگوها پیوسته بودند، اشمیت معاون فدریکا موگرینی و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور ایران نیز حضور داشتند و این رایزنی‌ها بعد از گذشت سه ساعت پایان یافت.

 
همزمان با این رایزنی‌ها، نیز نشست کارشناسان ایران، آمریکا و اروپا در ژنو برگزار شد.

 
ظریف، کری، صالحی و مونیز و معاونان وزرای خارجه بعدازظهر دوشنبه نیز دوباره به گفت‌وگو پرداختند که در بخشی از گفت‌وگوها صالحی و مونیز از آنها جدا شده و جداگانه در حدود نیم ساعت رایزنی کردند و مجددا به نشست وزرا پیوستند. علاوه بر این، هیأت‌های ایران و روسیه به ریاست عراقچی و سرگئی ریابکوف هم گفت‌وگوهایی در روز دوشنبه داشتند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از رایزنی‌های چهار روز اخیر در شهر ژنو در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ظرف سه روز گذشته گفت‌وگوهای جدی، مفید و سازنده‌ای با کشورهای ١+٥، به ویژه با طرف آمریکایی که با وزرای خارجه و انرژی خود در این مذاکرات حضور یافته بود، داشتیم.

 
وی افزود: تا حدودی پیشرفت در برخی مباحث صورت گرفت، اما هنوز راه زیادی برای رسیدن به توافق نهایی در پیش داریم.

 
رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: مسلماً تا وقتی در مورد همه مسائل توافق صورت نگیرد در هیچ موضوعی توافق نشده است. بنابراین مذاکرات ادامه پیدا می‌کند و ما تصمیم گرفتیم هفته آینده مجدداً در حاشیه اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو این گفت‌وگوها را ادامه دهیم. یک مقام ارشد آمریکایی نیز پس از پایان مذاکرات گفت: در گفت‌وگوهای صورت‌گرفته، پیشرفت‌هایی حاصل شده است. وی با اشاره به وجود موضوعات بسیار دشوار در گفت‌وگوهای هسته‌ای افزود: هنوز راه درازی برای رسیدن به توافق باقی است.

 
این مقام آمریکایی همچنین از دیدار دوباره ایران و آمریکا در دوشنبه هفته آینده خبر داد و گفت: توافق هسته‌ای احتمالی باید ایران را دست‌کم به مدت ۱۰ سال در فاصله یک ساله با بمب نگاه دارد.

 
این مقام نزدیک به مذاکرات که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد فضای رایزنی‌های چند روز اخیر را «مفید و سازنده» توصیف کرد و افزود: مشخص نیست که توافق سیاسی علنی شود یا خیر. این مقام ارشد آمریکایی همچنین گفت آمریکا در جلسات محرمانه کنگره را در جریان مذاکرات هسته‌ای قرار خواهد داد.

 
یک منبع دیپلماتیک حاضر در مذاکرات هسته‌ای نیز پس از رایزنی‌های چهار روزه در ژنو به خبرگزاری ایتارتاس روسیه گفت که پیشنهادهای ارائه شده فضای خوش بینی ایجاد کرده است.