امتیاز مثبت
۰
چهارمین شکست پیاپی آزمایش های موشکی کره شمالی
شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۷
کد مطلب: 320668
 
برخی ناظران معتقدند شکست های پی در پی آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی و به قدرت رسیدن دولت دونالد ترامپ در آمریکا ممکن است بی ارتباط نباشد.
کره شمالی بامداد روز شنبه یک فروند موشک بالستیک آزمایش کرد اما این آزمایش نیز همچون آزمایش های هفته های اخیر با ناکامی مواجه شد و موشک پرتاب شده در دریای ژاپن سقوط کرده است.

 
به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری ها همزمان با تشدید تنش در روابط آمریکا و کره شمالی و بالا گرفتن احتمال درگیری نظامی در شبه جزیره کره، دولت پیونگ یانگ با انجام یک آزمایش موشکی دیگر به تهدیدات آمریکا و هم پیمانان منطقه ای اش پاسخ داد اما این آزمایش نیز همچون آزمایش دو هفته پیش با ناکامی مواجه شده است.

 
منابع نظامی آمریکا و کره جنوبی اعلام کرده اند موشک آزمایش شده لحظاتی پس از پرتاب به دریا سقوط کرده است. یک مقام آمریکایی به شرط فاش نشدن نامش گفته که به احتمال فراوان موشک آزمایش شده از نوع بالستیک میانبرد " کی ان – 17 " بوده و دقایقی پس از پرتاب سقوط کرده است.

 
بنا به گزارش رویترز ، این چهارمین آزمایش ناموفق موشکی کره شمالی از ماه مارس سال جاری میلادی است. برخی ناظران معتقدند شکست های پی در پی آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی و به قدرت رسیدن دولت دونالد ترامپ در آمریکا ممکن است بی ارتباط نباشد.

 
پیشتر برخی گزارش ها از احتمال ایجاد اخلال واشنگتن در آزمایش های موشکی کره شمالی خبر داده اند؛ این خبر اما در حد گمانه بوده و تا کنون منابع رسمی انجام چنین اقدامی را تایید نکرده اند.

 
برخی ناظران نیز این احتمال را می دهند که دولت پیونگ یانگ در حال توسعه واپسین گام های خود برای رسیدن به فناوری موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای است و این آزمون و خطاها و شکست های پیاپی به دلیل وارد شدن فناوری موشکی کره شمالی به حوزه های جدید است.

 
کره شمالی فاقد موشک های بالستیک دوربرد با قابلیت حمل کلاهک هسته ای است و ظن آن می رود که این کشور در حال تکمیل کردن چرخه توان هسته ای – نظامی خود با دست یافتن به فناوری ساخت این قبیل موشکهاست.

 
دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در توییتی که پس از آزمایش موشکی بامداد شنبه کره شمالی نوشته، ضمن اعلام شکست این آزمایش از عدم  حرف شنوی مقامات پیونگ یانگ به توصیه های رییس جمهور چین به عنوان نشانه ای از رفتار بی احترامانه مقامات پیونگ یانگ به بزرگ ترین متحدشان یاد کرده است.

 
رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا نیز در شورای امنیت ملل متحد هشدار داده که شکست تلاش ها برای مهار کردن فعالیت های هسته ای و موشکی کره شمالی ممکن است عواقب فاجعه باری برای جهان داشته باشد.

 
تیلرسون خواهان اعمال تحریم های بیشتر علیه کره شمالی شد و هشدار داد زمان کافی برای افزایش فشار ها علیه دولت پیونگ یانگ پیش از احتمال به وقوع پیوستن یک فاجعه و درگیری نظامی بسیار کم است.