امتیاز مثبت
۲
این بار رخدادهای سیاسی در اقتصاد چگونه تاثیر می گذارد؟
آیا رد صلاحیت هاشمی، دلار را گران می کند؟
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۶
کد مطلب: 171395
 
هفته گذشته ثبت نام هاشمی در انتخابات، امید به بهبود اوضاع اقتصادی را افزایش داد و همین موضوع موجب کاهش قیمت دلار و سکه در کمتر از چند ساعت شد

شب گذشته خبر رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی از انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد تا محافل سیاسی با شوک مواجه شوند. در این شرایط باید منتظر آغاز فعالیت بازارها و تعیین قیمت ارز و سکه در نیمه های روز ماند تا اثرات این شوک در میدان اقتصاد نیز خود را نشان دهد.

به گزارش اقتصاد ایرانی، هفته گذشته اعلام کاندیداتوری رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام موجب ایجاد شوک مثبت در بازار شد. این اتفاق غیرمنتظره در آخرین دقایق ثبت نام کاندیداها شکل گرفت و فضای بازار را دگرگون ساخت به گونه ای که در چند ساعت قیمت دلار بیش از ۱۲۰ تومان کاهش یافت و سکه نیز بدون آنکمه تحولی در بازارهای جهانی وجود داشته باشد، ۳۰ هزار تومان ارزان شد تا زمزمه تاثیر حضور هاشمی بر اقتصاد، در بازار بپیچد. فعالان اقتصادی معتقد بودند که ثبت نام هاشمی موجب ایجاد جو مثبت در اقتصاد شده است چراکه امید به بهبود شرایط اقتصادی در ماه ها و سال های آینده افزایش یافته است و این موضوع بازار را در این فاضله کوتاه زمانی تحت تاثیر قرار داده است.
 
اثرگذاری این ثبت نام بر نرخ دلار و سکه به قدری در جامعه پیچید که برخی رقبای انتخاباتی از طریق رسانه هایشان به دنبال رد این مسئله افتادند. آن ها سعی کردند با انتشار تحلیل هایی نشان دهند که کاهش قیمت سکه ارتباطی به ثبت نام یک کاندیدا نداشته است اما خود نیز می دانستند که واقعیت چیز دیگری است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که همین خبر برای ایجاد شوک مثبت در بازار کافی بود حتی پیش از این رخدادها، محمدرضا باهنر عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در مورد تاثیر کاندیداها بر بازار گفته بود: «اگر در روز اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، یک کاندیدای با تدبیر، اقتصاد فهم و معتدل اعلام شود، تورم حبابی شکسته می شود و قیمت ارز و سکه و دلار تا ۱۵ درصد کاهش می یابد اما اگر در روز اعلام نتیجه کاندیدای احمدی نژاد به عنوان فرد پیروز اعلام شود، قیمت ارز و سکه بالا می رود.»

در این شرایط با میزان تاثیرپذیری اقتصاد از رخدادهای سیاسی باید تا ظهر منتظر ماند تا واکنش بازار ارز و سکه به رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی مشخص شود. آیا دلار کاهش قیمتی که به واسطه حضور هاشمی در صحنه تجربه کرد را با افزایش جبران می کند؟