۱
 
امتیاز مثبت
۰
سالانه حدود ۳۰۰ هزار راس دام زنده به صورت قاچاق از افغانستان وارد می شود
قاچاق دام زنده پرسودترين قاچاق پس از مواد مخدر
جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۱:۱۸
کد مطلب: 44592
 
بر اساس آمارهاي رسمي، توليد سالانه انواع گوشت در ايران نزديک به يک ميليون تن است و نياز طبيعي گوشت ۱۰۰ هزار تن در سال، در حالي که در سال گذشته بيش از ۲۰۰ هزار تن انواع گوشت وارد کشور شده است.
قاچاق دام زنده پرسودترين قاچاق پس از مواد مخدر
 
اقتصادایران آنلاین : قاچاق دام زنده از طريق مرزهاي شرقي، جنوبي و غربي و حتي شمال غربي در چندسال گذشته به ويژه در دو سال گذشته باعث بروز بيماري هاي مشترک بين انسان و حيوان و همچنين زيان هاي اقتصادي به صنعت دامپروري کشور شده است.

به گزارش اقتصادایران آنلاین (eghtesadeiranonline.com)در واقع کلاکت پايان فيلم بلند دلهره آور قاچاق دام زنده به کشور هنوز به پايان نرسيده و صحنه هاي پاياني آن که تلف شدن دام ها و به خصوص گروهي از افراد بيگناه است، گرفته نشده است.

همواره گفته شده دست هاي پنهاني در بازار گوشت قرمز و ورود دام زنده آن هم از طريق قاچاق در کار بوده و اين افراد با نام دلالان و گاه سودجويان از طرف برنامه ريزان اقتصادي و صاحب نظران به مردم به عنوان اخلالگر معرفي شده اند. البته آن چه مهم است انتقال بيماري هاي دامي به کشور طي مدت اخیر بوده که باعث شده بسياري از حيوانات و حتي انسان ها در اين ميان تلف شوند. نکته قابل تامل در اين زمينه آن است که بسياري از دست اندرکاران و مسئولان در امر مبارزه با قاچاق و همچنين مسئولان فعال در حوزه بهداشت
سالانه حدود ۳۰۰ هزار راس دام زنده به صورت قاچاق از افغانستان و حدود ۲۰ هزار راس از مرزهاي جنوبي و غربي وارد کشور مي شود
در اين مورد اظهار نگراني کرده و مي کنند اما همچنان هشدارهاي اين مقامات ثمري نداشته و روند قاچاق دام زنده به کشور تداوم دارد.

بر اساس آمارهاي غيررسمي بيش از ۱۶ هزار راس دام بر اثر ابتلا به انواع بيماري ها در استان هاي شرقي کشور به دليل وجود قاچاق دام زنده تلف شده اند.

بيماري هايي نظير: تب كنگويي، تب برفکي، قطع ناگهاني اشتهاي دام، ايجاد تاول دهاني، لنگش ناگهاني و کاهش توليد شير و سقط جنين از مهم ترين دلايل اين بيماري ها به شمار مي رود. بررسي ها نشان مي دهد که بيشترين تلفات دام ها شامل بره و گوساله است و تداوم اين امر باعث انتقال بيماري هاي حيواني به انسان نيز خواهد شد.

تلف شدن دام ها
در حالي که گفته مي شود از ميزان ورود و انتقال دام قاچاق به کشور کاسته شده و ورود کنترل شده دام که با قرنطينه صورت مي گيرد موجب شده تا ۷۰ درصد قاچاق دام کاهش يابد اما شواهد و حکايات اخباري جز اين را بيان مي کند.
براساس شواهد و شنيده ها و اخبار منتشر شده در استان هاي سيستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، کردستان، قم، خراسان جنوبي، خراسان رضوي، خراسان شمالي، يزد و فارس ميزان مرگ و مير حيوانات طي سال گذشته و چندماهه امسال تداوم داشته است.

در همين زمينه با وجود قرنطينه هاي بسيار در استان هاي ياد شده و همچنين کنترل سازمان دامپزشکي کشور بر کشتارگاه ها اما بيماري ها همچنان قرباني مي گيرند و اين نشان مي دهد که رشد قاچاق دام زنده چنان مسئله ای ايجاد کرده که يک دستگاه مسئول نمي تواند به تنهايي پاسخگوي کنترل بيماري ها و تلف نشدن دام ها باشد.

سازمان دامپزشکي قاطعانه پاسخ مي دهد که ورود دام زنده با تدابير قرنطينه
بررسي ها نشان مي دهد بيشترين تلفات دام ها شامل بره و گوساله است و تداوم اين امر باعث افزايش انتقال بيماري هاي حيواني به انسان خواهد شد
اي انجام مي گيرد و هيچ دامي بدون تاييد سلامت وارد کشور نمي شود. شايد به همين دليل است که مسئولان محلي بهداشت نيز ساماندهي ورود دام به استان ها را به عنوان اولين سد جلوگيري از نفوذ بيماري هاي دام زنده عنوان مي کنند.

عامل اصلي قاچاق
هرچند آمار سال هاي گذشته نشان مي دهد که در مرزهاي شرقي کشور بيش از ۹۵ نفر به بيماري تب برفکي گرفتار شدند اما از ابتداي سال ۸۹ بيش از ۷۰ نفر به اين بيماري مبتلا شده و در معرض مرگ قرار گرفتند.
به اعتقاد کارشناسان تا زماني که قرنطينه قابل استفاده اي در مرزهاي کشور وجود نداشته باشد، دام زنده همچنان قاچاق مي شود.

بر اساس آمارهاي غير رسمي در پنج ماه ابتدايي سال ۸۹، ۸۲ مورد ابتلاي انسان به بيماري تب کريمه کنگويي در كشور شناسايي شده بود که ۱۷ مورد آن به مرگ منجر شد همچنين از ۵۷ مورد در سيستان ۹ مورد به مرگ انجاميده است. علاوه بر اين در کرمان سه مورد مرگ، خوزستان دو مورد مرگ، يزد ۱۰ مورد ابتلا، خراسان رضوي پنج مورد ابتلا و ساير استان هاي کشور سه مورد مرگ اعلام شد.

در ابتداي سال ۹۰ نيز بيش از ۹۰ نفر بر اساس آمارهاي غيررسمي به بيماري کريمه کنگويي و تب برفکي مبتلا شده بودند.

سود سر سام آور قاچاق دام زنده
شايد اين گفته آن چنان معنادار باشد که قاچاق دام زنده درحال حاضر به يکي از پرسود ترين روش هاي درآمدزايي تبديل شده و به قول عده اي از کارشناسان بعد از قاچاق مواد مخدر به عنوان پرسود ترين قاچاق کالا محسوب مي شود.
طي سال هاي گذشته به دليل خشکسالي هاي به وجود آمده و وجود عدم علوفه مورد نياز دامپروران و همچنين سياست گذاري نامناسب متوليان وزارت جهاد کشاورزي و وزارت اسبق بازرگاني بسياري از دام هاي زنده زودتر از موعد مقرر به
بر اساس آمارهاي غير رسمي در پنج ماه ابتدايي سال ۸۹، ۸۲ مورد ابتلاي انسان به بيماري تب کريمه کنگويي در كشور شناسايي شده بود که ۱۷ مورد آن به مرگ منجر شد همچنين از ۵۷ مورد در سيستان ۹ مورد به مرگ انجاميده است. علاوه بر اين در کرمان سه مورد مرگ، خوزستان دو مورد مرگ، يزد ۱۰ مورد ابتلا، خراسان رضوي پنج مورد ابتلا و ساير استان هاي کشور سه مورد مرگ اعلام شد.
کشتارگاه ها روانه شدند و همين امر باعث شد تا واردات قاچاق دام زنده بيش از پيش خودنمايي کند بدون آن که نظام جامعي براي مقابله با آن بعد از گذشت چند سال تدوين شود.

به اعتقاد کارشناسان و اظهارات منتقدان يکي از علت هاي اصلي قاچاق دام زنده به کشور افزايش قيمت دام زنده در ايران نسبت به ساير کشورهاي منطقه است و همين امر باعث شده تا بسياري از سودجويان ، دلالان و اخلالگران مبادرت به قاچاق دام زنده به کشور کنند.

قاچاق سالانه ۳۰۰ هزار راس دام زنده
در حالي که بر اساس اعلام مسئولان محلي ورود دام زنده از افغانستان و پاکستان به منطقه زابل ادامه دارد و در هر شبانه روز بين ۹۰ تا ۱۰۰دستگاه وانت از اين شهرستان به تهران و برخي مناطق ديگر حمل مي شود اين کاروان قاچاق با هيچ مانعي در مسير حرکتي خود روبه رو نيستند که اين امر خود باعث افزايش قاچاق دام زنده شده است.
بر اساس اطلاعات به دست آمده سالانه حدود ۳۰۰ هزار راس دام زنده به صورت قاچاق از افغانستان به ايران وارد مي شود و در آن جا به صورت زنده و کشتار شده به استان هاي کرمان، تهران، خراسان و ديگر استان ها حمل مي شود.

در اين ميان از مرزهاي جنوبي و غربي کشور نيز سالانه بيش از ۲۰ هزار راس دام زنده به کشور وارد مي شود . حال بايد اين پرسش را مطرح کرد که «در اين ميان آيا مافيايي بر بازار و ورود دام زنده آن هم به صورت قاچاق حاکم است که مسئولان هيچ واکنشي در مقابل آن ارائه نمي دهند و واکنش هاي آن ها صورت ظاهري به خود گرفته است؟!». البته دبير نماينده مرزباني نيروي انتظامي در اين ميان از کاهش قاچاق دام به کشور خبر مي دهد . به گفته نماينده مرزباني نيروي انتظامي در شش ماهه اول سال جاري قاچاق دام کشور به شدت کاهش يافته و با کاهش ۲۴ درصدي مواجه شده است و طي اين مدت پنج هزار و ۳۱۸ راس دام قاچاق کشف شده است.

واردات بيش از نياز گوشت قرمز به كشور
جداي از قاچاق دام زنده به کشور و همچنين قاچاق دام زنده از کشور به خارج، واردات بي رويه گوشت قرمز نيز از ديگر معضل هاي صنعت دامپروري کشور است؛ صنعتي که با مشکلات عديده اي مواجه است .
بر اساس آمارهاي رسمي، توليد سالانه انواع گوشت در ايران نزديک به يک ميليون تن است و نياز طبيعي گوشت ۱۰۰ هزار تن در سال، در حالي که در سال گذشته بيش از ۲۰۰ هزار تن انواع گوشت وارد کشور شده است.

به هر شکل به نظر مي رسد تنور سوداگري منطق اقتصاد کشور را به سخره گرفته و همين امر باعث شده تا دست هاي پنهان براي ماجراجويي را باز باشد و در اين ميان قاچاق دام زنده نيز يکي از ماجراهايي است که قربانيان اصلي آن مصرف کنندگان و توليد کنندگان دام در داخل کشور هستند.
آيا به واقع مافياي قاچاق دام زنده همان فيلمنامه نويسان، کارگردانان و بازيگران اصلي فيلم بلند نابودي صنعت دامپروري کشور هستند؟!
 
 
 


حسین غیاثی
۱۳۹۱-۰۹-۰۷ ۰۲:۵۱:۱۶
من دامدار هستم سی سال تجربه در این کار دارم واین شغل را از پدرم به ارث برده ام بامشوق های جهاد شهرستان سنقر دامداری ام را توسعه دادم بانک عامل سی درصد وام را پرداخت نمودومن مجبور شدم خانه و سرمایه ام را بفروشم تا دامداری ششصد راسی را دایر کنم اکنون هم خودم بیکار شده ام وهم دامداری بلا استفاده ونه کسی این دامداری را از من میخرد ونه اداره مربوطه تسهیلات جهت راه اندازی ان در اختیارم میگذارد ایا اینگونه تولید ملی نهادینه میشود (1379)