امتیاز مثبت
۰
تزریق 5 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس برای حمایت از بازار/ دولت منابع را به بازار سرمایه بازگرداند
يکشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۷
کد مطلب: 235105
 
بازاری که با تصمیمات غلط اقتصادی و برخی بی‌مهری‌ها دچار مشکل شده بود، اکنون باید توسط دولت با تعیین صحیح نرخ سود بانکی و ایجاد تعادل میان بازار پول و سرمایه حمایت شود. طی ماه‌های اخیر بازار بیش از آن چیزی که باید واکنش نشان می‌داد، بازدهی منفی داد و در این فضا اخبار مثبت هم تأثیری نداشت. عدم وجود بازار رقیب در شرایطی که بورس در دوران رکود به سر می‌برد، نشانه‌ای از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بازار سرمایه است.
تزریق 5 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس برای حمایت از بازار/ دولت منابع را به بازار سرمایه بازگرداند
 
اقتصادایران آنلاین: یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه تزریق 5 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس خبر بسیار خوبی برای اهالی بازار به شمار می‌رود، گفت: در این میان دولت باید ضمن انجام چنین اقدامی نرخ سود سپرده‌های بانکی را کنترل کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در نشستی اضطراری با مدیران ارشد بانک‌های دولتی و خصوصی و مدیران بازار سرمایه تزریق نقدینگی برای حمایت از بورس را تصویب کرد.

در این باره برای بررسی اثرات چنین اقدامی که قرار است توسط صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه انجام شود، با یکی از کارشناسان بازار سرمایه گفت‌وگو کردیم.

شهریار شهمیری با اشاره به اینکه بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر از وعده‌ و وعیدهایی که عملی نشد، بی‌اعتماد شده بود، گفت: تزریق نقدینگی 5هزار میلیارد تومانی به بازار خبر بسیار مهمی است اما نحوه تزریق آن و مدیریت این منابع نیز حائز اهمیت است.

این کارشناس بازار سرمایه صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه را بهترین محل برای مدیریت این منابع دانست و گفت: تزریق منابع دقیقاً‌ همان چیزی بود که بازار به آن احتیاج دارد، چرا که طرف تقاضای بازار دچار مشکل شده بود.

وی ادامه داد:‌ این اقدام موجب هم‌افزایی بیشتر و نقش‌آفرینی حقوقی‌ها برای کنترل بازار خواهد شد.

شهمیری وضعیت چهار ماه گذشته بورس را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: بازاری که با تصمیمات غلط اقتصادی و برخی بی‌مهری‌ها دچار مشکل شده بود، اکنون باید توسط دولت با تعیین صحیح نرخ سود بانکی و ایجاد تعادل میان بازار پول و سرمایه حمایت شود.

شهمیری افزود: طی ماه‌های اخیر بازار بیش از آن چیزی که باید واکنش نشان می‌داد، بازدهی منفی داد و در این فضا اخبار مثبت هم تأثیری نداشت.

این کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر اینکه هیچ بازار رقیبی برای بورس وجود ندارد، گفت:‌ عدم وجود بازار رقیب در شرایطی که بورس در دوران رکود به سر می‌برد، نشانه‌ای از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بازار سرمایه است.

مدیرعامل کارگزاری سهم‌آشنا با اشاره به اینکه طی مدت اخیر سهام شرکت‌های بانکی، پتروشیمی،ساختمانی و خودرویی که همواره در بازار پیش‌رو بوده‌اند با کاهش قیمت شدیدی مواجه شده‌اند، تصریح کرد: در این میان سهام بسیاری شرکت‌ها تا 50 و حتی 60 درصد کاهش قیمت داشتند که نمی‌توان اسم آن را اصلاح قیمت گذاشت.

وی افزود: اکنون افق بازار سرمایه با توجه به اخبار پیرامون صنعت پتروشیمی و مذاکرات سیاسی بسیار روشن است و با تزریق منابع مناسب این بازار تقویت خواهد شد.

شهمیری در پایان خاطرنشان کرد: تنها مشکل و ایرادی که صنعتگران به بازار پول می‌گیرند، افزایش نرخ سود سپرده‌هاست که در میان مدت به تولید ضربه خواهد زد؛ اکنون بهترین محل برای تأمین منابع مالی تولیدکنندگان و رونق بیشتر اقتصاد بازار سرمایه است و قطعاً در کاهش تورم بورس با توجه به اینکه بازاری مولد است، کمک زیادی خواهد کرد.