امتیاز مثبت
۰
جنب پل حافظ
بازار سهام برگشت
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب: 64780
 
بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته پس از ثبت افت یک درصدی روز شنبه، با تزریق نقدینگی و حمایت مواجه شد که این امر بازگشت شاخص كل را در پي داشت.
بازار سهام برگشت
 
دنياي اقتصاد-همایون دارابی: در بازار دیروز شاخص توانست ۹۸واحد رشد را تجربه کند. بخشی از این رشد ناشی از حمایتی بود که در ابتدای بازار از نمادهای عمده صورت گرفت.با رشد برخی از نمادهای عمده، معامله‌گران خرد نیز وارد بازار شدند که این امر رشد یک پارچه‌ای را در بازار ایجاد کرد. انتظار عمومی بازار این است که به‌رغم گزارش‌های نه چندان دلچسب در شش ماهه، در سه ماهه بعدی به واسطه افزایش قیمت دلار، گزارش‌های شرکت‌ها بهبود یابد.

در همین حال جو مثبت بازار دیروز موجب شد حتی صف‌های فروش پایداری نظیر صف‌های فروش گروه خودرویی جمع‌آوری شوند. در همین حال دیروز مخابرات نیز که زمانی لیدر بازار سرمایه به شمار می‌رفت، با جمع‌آوری صف فروش همراه شد. حجم مبناي بالا و عدم توجه مدیران این شرکت به ملاحظات بازار سرمایه موجب شده است، «اخابر» از دایره توجه بازار خارج شود.

در بازار دیروز معامله‌گران شاهد برگزاری جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بودند که این جلسه با اعلام وصول استیضاح وزیر جهاد کشاورزی همراه شد.

در بازار دیروز همچنین در خبرهای مهم برای بازار مدیرعامل جدید سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی از ورود تمامی شرکت‌های زیرمجموعه تامین اجتماعی به بازار سرمایه خبر داد.

محمدرضا حیدری ملایر در گفت و گو با سنا، درباره برنامه‌های این مجموعه در حوزه بازار سرمایه گفت: «شستا» به عنوان یک حقوقی فعال در بازار سرمایه قصد دارد تمامی سهام شرکت‌های زیر مجموعه خود را وارد بازار سهام کند.

این مقام مسوول گفت: به زودی برای واگذاری زیر مجموعه‌های «شستا» در بازار سرمایه مذاکرات لازم را با مسوولان‌ این بازار انجام خواهیم داد.

در همین حال دیروز در صحنه بورس کالا قیمت فلزات ثابت باقی ماند و اعلام تخصیص ارز از اتاق مبادلات ارزی به واردات فولاد موجب شد تا بازار فلزات با ثبات نسبی همراه شود.

شفاف‌سازي هلدينگ خودرويي بورس
در بازار دیروز و در گروه خودرویی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سایپا با ارسال نامه‌ای به سازمان بورس از واگذاری سهام دو شرکت زیر‌مجموعه خود خبر داد.

عیسی حسین‌پناه مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری سایپا با ارسال نامه‌ای به اداره نظارت بر ناشران بورس اعلام کرد که این شرکت مجدانه پیگیر فروش سهام شرکت ملی مس ایران است.

به گفته مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری سایپا، در صورت قطعی شدن مذاکرات، آگهی عرضه از طریق سازمان بورس اعلام و پس از طی مراحل قانونی، اثرات مالی آن جهت اطلاع سهامداران به مدیریت ناشران ارسال می‌شود.

همچنین مدیر عامل این شرکت سرمایه‌گذاری اعلام کرده است: با توجه به اینکه شرکت ساختمانی دهکده پاسارگاد با مالکيت 100 درصدی سرمایه‌گذاری سایپا پذیرفته شده در فرابورس است، بدیهی است که واگذاری این شرکت از طریق بازار فرابورس انجام می‌شود.

به این ترتیب و درحالی که شرکت سرمایه‌گذاری سایپا قصد دارد ۱۰۰ درصد از سهام شرکت ساختمانی دهکده پارس را به فروش برساند، با ارسال این اطلاعیه نماد معاملاتی این شرکت به منظور ارائه اطلاعات شفاف در بورس متوقف شد که دقایقی بعد این نماد با محدوديت نوسان بازگشایی شد. وجود تعهدات مالی سنگین در گروه سایپا و شرکت سرمایه‌گذاری سایپا موجب شده است كه این شرکت اکثر دارایی‌های خود را در معرض فروش قرار دهد.

در گروه فلزی دیروز، معاون وزیر راه با اشاره به واگذاری ۵/۵۰ درصد از سهام فولاد خوزستان و ۵۴ درصد از سهام ذوب‌آهن اصفهان گفت: ۲۰۸۹ میلیارد تومان از این محل به وزارت راه برای پرداخت طلب پیمانکاران در بخش حمل و نقل اختصاص می‌یابد.

سید‌حسین میرشفیع در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه مطالبات و تعهدات پیمانکاران از این محل پرداخت می‌شود، اضافه کرد: مشکل خاصی که در این‌باره وجود دارد، این است که وقتی قیمت سهام بالا می‌رود، عرضه آن در بورس با مشکلاتی مواجه است؛ از طرفی باید کشش بازار وجود داشته باشد، ضمن آنکه خود بورس بتواند این عرضه بزرگ را قبول کند.

روغن افزايش نرخ گرفت؟
در گروه غذایی دیروز این گروه صدر نشینی بازار را در اختیار داشت. اعلام موافقت دولت با افزایش نرخ روغن به‌رغم این مساله که شرکت‌های استفاده‌کننده از ارز مرجع بايد براساس نرخ‌گذاری محصولات خود را به فروش رسانند، موجب تشکیل صف خرید برای تولید‌کنندگان روغن شد. دیروز مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: مجوز افزایش قیمت روغن خام را سازمان حمایت می‌دهد.

عباس قبادی ، در پاسخ به این سوال که سازمان حمایت اعلام کرده است، دلیل افزایش قیمت روغن خام شرکت بازرگانی دولتی ایران است، اظهار كرد: ما با مجوز سازمان حمایت روغن خام را گران می‌کنیم، بدون مجوز و مصوبه نمی‌توان کالایی را گران کرد.

مدیر‌عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: افزایش قیمت روغن خام هنوز اجرایی نشده است.

اما علیرضا رفیعی سرپرست معاونت کالاهای مصرفی سازمان حمایت اعلام کرد: روغن خام از روز شنبه از ۱۸۱۰ تومان به نرخ ۲۰۰۰ تومان توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران افزایش قیمت داشته است که اگر این موضوع صحت داشته باشد این رقم نمی‌تواند پاسخگوی افزایش قیمت ۱۷ درصدی صنایع روغن نباتی باشد.

در گروه تجهیزات دیروز آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده برای سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه ۹۱ شرکت صنعتی دریایی ایران بر روی سایت اطلاع رسانی کدال منتشر شد تا در تاریخ ۲۹ مهر ماه جاری، سهامداران این شرکت تجهیزاتی گرد هم آیند و در خصوص وضعیت «خصدرا» تصمیم‌گیری کنند.

در گروه معدنی دیروز شرکت معدنی شمال شرق شاهرود در گزارشی به تشریح وضعیت طرح کارخانه زغال‌شویی خود پرداخت. براساس این گزارش کشرق که احداث کارخانه زغالشویی را در دستور کار خود دارد و اقدامات مثبتی را نیز در این زمینه انجام داده است، با تحولات مثبتی در زمینه سودآوری در سال‌های آتی روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش بورس ۲۴، این کارخانه زغال‌سنگ استخراجی از معادن را به زغال‌سنگ کنسانتره (فرآوری شده) تبدیل كرده و سپس به شرکت ذوب‌آهن یا سایر شرکت‌ها ارسال می‌کند.

تولید زغال‌سنگ کنسانتره کشور در حال حاضر ۳/۱ میلیون تن است که با راه‌اندازی کارخانه کک‌سازی طرح توازن ذوب آهن و کک سازی شرکت میدکو در سال جاری و کک‌سازی طبس در سال آتی نیاز این کارخانه‌ها به زغال‌سنگ کنسانتره بالغ بر ۳ میلیون تن خواهد رسید و با تولید فعلی فاصله زیادی دارد. بنابراين چشم انداز این صنعت در سال‌های آتی روشن و قطعا بر میزان سوددهی شرکت تاثیر مطلوبی خواهد گذاشت.

کشرق در این رابطه اقدامات مثبتی را نیز انجام داده است. در این رابطه حدود ۳۸ میلیارد ریال توسط شرکت هزینه شده است و در خصوص ادامه کار در مهر‌ماه ۹۱ با شرکت تام ایران خودرو قراردادی منعقد شده است که بر اساس آن تا پایان سال ۹۲ کارخانه به بهره‌برداری می‌رسد. در همين زمينه تسهیلات و وام‌هایی نیز از بانک صنعت و معدن دریافت شده و خواهد شد.

در مجموع بازار دیروز چهره صعودي را از خود به نمایش گذاشت و در آن ۳/۷۷ میلیارد تومان سهام مورد معامله گرفت که ۸درصد آن را معامله ۳/۴۹ میلیون سهم سیمان فارس و خوزستان تشکیل مي‌داد.

اين معامله خارج از زمان معاملات، داد و ستد شد. در اين روز از ۲۱۴نمادی که به روی تابلو رفتند ۷۶نماد با کاهش قیمت و ۱۳۲نماد با رشد ارزش مبادله شدند و بقيه هم بدون تغيير بودند.