امتیاز مثبت
۰
ژاپنی‌ها برای نجات دریاچه ارومیه به ایران آمدند
دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب: 224379
 
استاندار آذربایجان غربی از حضور کارشناسان اعزامی آژانس همکاری های بین المللی ژاپن برای بررسی راهکارهای نجات دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: هیئت ژاپنی نتایج مطالعات درباره دریاچه ارومیه را در ماه های آینده به رئیس جمهور ارائه خواهند کرد.
به گزارش مهر، بررسی راهکارهای احیای دریاچه ارومیه با حضور کارشناسان اعزامی آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن - جایکا برگزار شد. قربان علی سعادت استاندار آذربایجان غربی در اینباره گفت: از حضور کارشناسان آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن که برای بررسی و ارائه راهکارهای احیای دریاچه ارومیه به آذربایجان غربی سفر کرده اند، استقبال می‌کنیم و همکاری‌های لازم را با آنها خواهیم داشت.

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه باید دریاچه ارومیه به طور کامل احیا شود افزود: احیای کامل دریاچه ارومیه خواسته مردم، مسئولان استان و همچنین شخص آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهور است؛ بنابراین از گروه ژاپنی می خواهیم که راهکاری جامع برای برطرف کردن این بحران را ارائه کنند.

سعادت با اشاره به وجود برخی موانع و مشکلات در مسیر احیای دریاچه ارومیه گفت: احیای دریاچه ارومیه همزمان با توسعه کشاورزی نمی‌تواند اتفاق بیفتد بلکه باید راه حلی برای این موضوع اندیشیده شود.

وی در خصوص برخی راهکارهای مدنظر در جهت احیای دریاچه ارومیه اظهارداشت: تغییر الگوی کشت، تبدیل آبیاری‌های سنتی به نوین در اراضی کشاورزی و سوق دادن اشتغال مردم از کشاورزی به صنعت و خدمات، از جمله راهکارهایی است که برای عملیاتی کردن آنها برنامه ریزی کرده و اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

سعادت در ادامه بحث و بررسی در خصوص پیشنهادات 19 گانه برای احیای دریاچه ارومیه، تغییرات آب و هوایی، کاهش بارندگی‌ها، مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی و احیای فازبندی شده دریاچه ارومیه را ضروری دانست.

وی با بیان اینکه کمیته ای تخصصی زیر نظر دانشگاه صنعتی شریف برای احیای دریاچه ارومیه ایجاد شده است افزود: از گروه ژاپنی می‌خواهم که با معرفی یک نماینده برای عضویت در این کمیته، از نظرات و دیدگاه های آنان نیز در انجام و تکمیل مطالعات خود استفاده کنند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه گروه ژاپنی نتایج مطالعات خود را در قالب یک طرح جامع برای احیای دریاچه ارومیه در ماه های آینده به ریاست محترم جمهور گزارش خواهند داد افزود: در استان آذربایجان غربی مسئولان مربوط زمینه های همکاری با هیئت ژاپنی و مشارکت اجتماعی را برای پیشبرد اهداف احیای دریاچه ارومیه فراهم می‌کنند.

سعادت با بیان اینکه یکی از مهم ترین موضوعات در بحث نجات دریاچه ارومیه، تغییر در نوع اشتغال مردم است افزود: باید با سرمایه گذاری جایگزینی های لازم برای تغییر اشتغال مردم از کشاورزی به سایر شغل ها را انجام دهیم.

وی همچنین به برخی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی بحران دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: به طور کلی روند خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیرات و تبعات منفی زیادی را به دنبال دارد که باید برای برون رفت از این بحران، راهکارهای علمی و عملیاتی لازم در کمترین زمان ممکن اتخاذ شود.

هیئت ژاپنی نیز در این نشست نظرات و دیدگاه های خود را در خصوص شیوه فعالیت، روش های جمع آوری اطلاعات و بازدیدهای میدانی از دریاچه ارومیه ارائه داد. این هیئت بر اساس دیدار و توافق صورت گرفته بین رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر ژاپن، برای بررسی وضعیت دریاچه ارومیه به آذربایجان غربی سفر کرده اند.