امتیاز مثبت
۰
وزارت بهداشت‌ مي‌گويد غيرقانوني‌است؛ اما همچنان فروخته مي‌شود
فروش داروهاي جنسي در سوپرماركت‌ها
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۵۸
کد مطلب: 114678
 
در دهه شصت وسايل پيشگيري مانند قرص‌هاي ال‌دي، و كاندوم در تهران قيمتي آنچنان گران داشت كه بسياري از زنان ايراني اگر هم مي‌خواستند، نمي‌توانستند از وسايل پيشگيري استفاده كنند. اما حالا مدتي است كه همه از فروش بالاي داروهاي جنسي آن هم در فروشگاه‌هاي خواروبار و سوپرماركت‌ها مي‌نالند. مانند دكتر ايرج خسرونيا كه معتقد است، مردم نبايد به صورت خودسرانه از داروهاي تقويت قدرت جنسي استفاده كنند.
فروش داروهاي جنسي در سوپرماركت‌ها
 
 اقتصادايران آنلاين-اميدتوشه: ماجرا آنقدر حاد شده كه وزير بهداشت هم به ميدان آمده و خواسته است تا جلوي فروش اين داروها در مراكزي غير از داروخانه‌ها گرفته‌شود. براي همين چندان تعجب برانگيز نيست كه فروش بالاي اين داروها باعث شده گرو‌هاي مختلف، از پزشكان و جامعه‌شناسان تا مديران رده‌بالا به اين موضوع واكنش نشان دهند.

به گزارش اقتصادايران آنلاين اولين نمونه‌هاي داروهاي جنسي چند سال پيش با برند مشهور وياگرا و به صورت قاچاق وارد ايران شد. اما اين تازه ابتداي كار بود. بازار جوان و پرجمعيت ايران و سال‌ها زيرزميني بودن اين داروها باعث شده‌بود تا ناگهان انواع داروهاي تقويت قواي جنسي وارد ايران شود. بعد از مدتي داروساز هاي ايراني مانند «دكتر عبيدي» خودشان دست به توليد اين داروها زدند. مانند سيلدنافيل و تاداگرا كه دو داروي مشهور در ايران است.

قيمت ارزان اين داروها نسبت به انواع خارجي آن و خشاب‌هاي ۴تايي آن باعث شد تا حتي كساني كه نيازي به استفاده از اين داروها نداشته باشند به سمت آنها گرايش پيدا كنند. گرايشي كه از همين حالا بعضي‌ها پرچم مقابله با آن را دست گرفته‌اند و خواهان فروش اين داروها تنها با نسخه پزشكان هستند.

فروش در سوپرمارکتها غیرقانونی است
در سوپرماركت‌هاي شيك شهر تعداد مراكزي كه اين داروها را مي‌فروشند، روز به روز بيشتر مي‌شوند. هر چند فراگيري آن مانند پفك و پاستيل نيست، اما همين كه محصولي دارويي در سوپرماركت‌ها فروخته شود، تعجب دارد. براي همين است كه پيش از اين دکتر محمدرضا شانه ساز، معاون سازمان غذا و دارو به اصطلاح شاكي شده بود و از غیرقانونی بودن فروش داروها و مکملهای جنسی در سوپرمارکتها خبر داد. اما عصبانيت دكترشانه‌ساز كافي نيست، چون همچنان اين داروها با استناد به داشتن مجوز وزارت بهداشت در سوپرماركت‌ها فروخته مي شوند. آقاي دكتر تاكيد مي‌كند: «در هيچ صورتي نبايد در مكاني خارج از داروخانه‌ها فروخته شود.»

با اينكه همه مي‌گويند، سوپر مارکتها محل فروش دارو و مکمل نیست، اما كافي است سري به سوپرماركت ها بزنيد تا ببينيد كه خيلي به اين مسائل توجه نمي‌كنند. هر قدر هم گفته شود بايد اين داروها تنها در داروخانه‌ها عرضه شود، اما ميل بازار به اين داروها را تنها نمي‌توان با دستورالعمل جلو برد. بايد راهي باشد، تا از نظر فرهنگي اين مساله مهار زده شود.

خطرات اين داروها
از خطر اين داروها همين‌قدر بايد گفت كه پزشكان مدام تاكيد مي‌كنند به دليل مكانيسم اين داروها كه بر اساس بالابردن فشار خون در بدن مردان عمل‌ مي‌كند، باعث بيماري‌هاي قلبي و خواهد شد. البته تخصصي‌اش اين مي‌شود كه بيماران قلبی که داروی نیتروگلیسرین (زیرزبانی) می خورند، بايد بي‌خيال مصرف اين مدل داروها شوند.