امتیاز مثبت
۰
وزرات کشاورزی خبر داد
توزیع بیش از ۳۹ هزار تن میوه شب عید/ عرضه میوه تنظیم بازاری تا 20 فرودین ادامه دارد
شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۴
کد مطلب: 342873
 
توزیع بیش از ۳۹ هزار تن میوه شب عید/  عرضه میوه تنظیم بازاری تا 20 فرودین ادامه دارد
 
سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اعلام کرد که پس از حدود پنج روز از آغاز توزیع میوه‌های طرح تنظیم بازار شب عید در استان‌های مختلف کشور، جمعاً ۳۹ هزار و ۴۴۹ تن سیب و پرتقال توزیع شده است.
 
به گزارش ایسنا، سازمان مرکزی تعاون روستایی اعلام کرد که در پنج روز گذشته بیش از ۳۹ هزار و ۴۴۹ تن سیب و پرتقال در کشور با هدف تنظیم بازار توزیع کره است که این میزان معادل ۵۸ درصد مجموع میوه‌های تأمین شده شامل ۱۵ هزار و ۳۸۹ تن سیب درختی، ۱۹ هزار و ۷۴۱ تن پرتقال تامسون شمال و ۴۳۱۲ تن پرتقال والنسیای جنوب بوده که با قیمت‌های مصوب استانی به مردم عرضه شده است.
 
لازم به ذکر است که توزیع میوه‌های طرح تنظیم بازار در بیش از ۴۰۰۰ مرکز عرضه مستقیم انجام شده و تا پانزدهم فروردین ماه ادامه خواهد داشت.
 
پیش از این نیز مسئولان وزرات جهاد کشاورزی از ذخیره‌سازی ۶۰ هزار تن میوه برای تنظیم بازار شب عید و آغاز توزیع آن از روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته خبر داده بودند.

 عرضه میوه تنظیم بازاری تا ۲۰ فرودین
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور با بیان اینکه قیمت میوه در استان‌های مختلف متفاوت و شناور است، گفت: توزیع میوه شب عید تا ۲۰ فرودین  ادامه دارد و ما مداخله گری هدفمند و هوشمندی برای تنظیم بازار میوه (سیب و پرتقال) خواهیم داشت.

 
 حسین شیرزاد، در گفتگو با تسنیم، اظهارکرد: قیمت میوه های تنظیم بازاری عید در استانهای مختلف متفاوت و شناور است اما در تهران قیمت هر کیلوگرم سیب درجه یک 7 هزار تومان وپرتقال 4 هزار تومان است.

 
 شیرزاد گفت:برای میوه تنظیم بازار امسال، سیب درختی درجه یک کوهستانی استفاده شده که از خاصیت انباری و ماندگاری مناسبی برخوردار است؛ سایز سیب درختی امسال 150 تا 210 گرم برای هر میوه است.

 
وی افزود:برای نظارت بر روند ذخیره سازی میوه امسال از یک شرکت بازرسی بین المللی استفاده شده است.

 
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور ادامه داد: سهیمه های ذخیره استانی میوه شب عید امسال33 درصد در مقایسه با سال قبل افزایش یافته و تعداد مراکز عرضه نیز 26 درصد بیشتر از سال قبل است؛ هزار و 500 غرفه و نقطه برای عرضه میوه تنظیم بازری امسال در نظر گرفته شده است.

 
وی تصریح کرد: امسال برای اولین بار سامانه مجهز رصد و پایاش رصد میوه تنظیم بازاری از مرحله خرید تا مصرف کننده نهایی عید برقرار شده و سیستم نظارت بر نقل  و انتقال  میوه شب عید  نیز راه اندازی شده است و مشخصات توزیع کننده و تراکنش های مالی وی کنترل میشود( تا این محصولات به دست مصرف کننده هدف برسد).

 
شیرزاد گفت: امسال برای اولین بار اپلیکیشن عرضه میوه تنظیم بازری درب منزل را به صورت پایلوت در یزد راه اندازی کردیم که عملکرد خوبی نیز داشته است و در آینده در سایر استان ها نیز اجرایی خواهد شد.

 
وی اظهار داشت:75 درصد پول باغداران و انبار داران تا به امروز پرداخت شده، درحالی که در گذشته به طور معمول تسویه حساب باغداران در خرداد ماه صورت میگرفت.

 
شیرزاد گفت:میوه امسال با خودروهای یخچال دار حمل و نقل شده که این امر باعث کاهش تلفات میوه شده است؛ در سال های 93 تا 95 میزان تلفات میوه تنظیم بازری عید خیلی بالا بود.

 
قیمت میوه‌های تنظیم بازاری در نقاط مختلف کشور 

 
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور  با اشاره به قیمت میوه های تظنیم بازاری شامل سیب و پرتقال، گفت: در سال جاری قیمت میوه در استانهای مختلف متفاوت است و  در اختیار کمیته های کشف قیمت استانی قرار گرفته است.

 
وی افزود: قیمت سیب در تهران 7 هزار تومان، بوشهر 6 هزار تومان، آذربایجان شرقی 5 هزار و 400 تومان، البرز 5 هزار و 800 تومان، ایلام 6 هزار و 500 تومان و در یزد 6 هزار و 200 تومان است.  

 
شیرزاد در پاسخ به اینکه، دلایل تفاوت قیمت میوه های تنظیم بازاری در استانهای مختلف کیفیت آنها است یا عامل دیگری دارد، گفت: این قیمتها، بر اساس قیمت میوه در میادین میوه و تره بار و کف بازار، در کمیتهای با حضور استاندار، رئیس سازمان های صنعت،معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت حمایت و تعزیرات، نهادهاتی نظارتی و امنیتی، کشف و تعیین می‌شود.

 
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه اختیار کشف قیمت در اختیار کمیته های استانی است این قیمت های شناور بوده و حتی امکان کاهش قیمت این محصولات وجود دارد.

 
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور در پاسخ به اینکه چرا قیمت میوه امسال در مقایسه با سال گذشته گران است، گفت: قیمت سیب درختی 10 تا 15 درصد و پرتقال 15 تا 20 درصد پایین تر از قیمت بازار است. درصورتی که این اختلاف قیمت زیاد باشد امکان رانت و فساد در توزیع این محصولات وجود داشت.

 
عرضه میوه تنظیم باری عید تا 20 فرودین  ادامه دارد

 
شیرزاد اظهار داشت: توزیع میوه شب عید تا 20 فرودین  ادامه دارد و ما مداخلهگری هدفمند و هوشمندی برای تنظیم بازار میوه (سیب و پرتقال) خواهیم داشت.

 
این مقام مسئول تاکید کرد: میزان ذخیره سازی که در کل کشور بیش از 37 هزار تن پرتقال و بیش از 30 هزار تن سیب درختی ذخیره شده و میزان ذخیره پرتقال احتیاطی نیز 7 هزار  و سیب 6 هزار تن است.

 
این مقام مسئول گفت: میوه مورد نیاز بازار شب عید از تولیدات داخلی تامین شده است و نیازی نیز به واردات وجود ندارد.