امتیاز مثبت
۰
وزیر ارتباطات خبر داد:
پهنای باند را از حالت لاک پشتی خارج می کنیم/ هماهنگی‎ها بین رایتل و رگولاتوری در حال انجام است
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۴۴
کد مطلب: 214659
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعت گفت: بحث ما با رایتل جریمه نیست و چون رایتل حق استفاده از تصویر را داشته و بعد از مدتی جلوی آن گرفته شده باید ردر گولاتوری با انعطاف با آن برخورد کرد.
پهنای باند را از حالت لاک پشتی خارج می کنیم/ هماهنگی‎ها بین رایتل و رگولاتوری در حال انجام است
 
اقتصاد ایران آنلاین: محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز تحقیقات مخابرات درباره خروج انحصار پهنای باند از دست زیرساخت و فعالیت بخش خصوصی در این حوزه اظهار کرد: درباره خروج انحصار پهنای باند هنوز تصمیم نگرفتیم اما در نظر داریم تا ظرفیت این بخش را توسعه دهیم و با افزودن 40 گیگا بیت بر ثانیه دیگر طی 100 روز آینده، کل ظرفیت این بخش را به 150 گیگا بیت بر ثانیه برسانیم.

به گزارش اقتصاد ایران آنلاین به نقل از تسنیم، وی افزود: در حال حاضر صحبت از این هست که اگر PAPها و شرکت های توزیع کننده نرخ سرویس های خود به مردم را پایین آورند، در فروش پهنای باند به آن ها تعرفه را کاهش دهیم.

او درباره شبکه ملی اطلاعات و زمان تحویل آن به کاربران نهایی و مردم نیز گفت: براساس مصوبه ماه گذشته شورایعالی فضای مجازی، موظف شدیم در جلسه بعدی برای مدل مفهومی این شبکه طرحی را تهیه کنیم که هم اکنون این طرح تهیه و در شورای معیین هم به بحث گذاشته شده و اگر تصویب شود، کار را شروع می کنیم.

وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: این شبکه دارای سه لایه زیرساخت، دسترسی و محتوا است و ما بر روی هر سه لایه کار می کنیم و محتوا نظیر آموزش و تجارت الکترونیکی هم دست وزارتخانه های مختلف است تا آن را تأمین کنند؛ امیدواریم که این کار تا یک و نیم تا دو سال آینده به انجام برسد و شبکه در دسترس قرار گیرد.

او همچنین درباره جذب نیروهای فارغ التحصیل دانشگاهی در این وزارتخانه نیز گفت: چون در وزارت ارتباطات نمی خواهیم تصدی گری کنیم و اعتقاد داریم این صنعت باید در اختیار بخش خصوصی باشد، بر این اساس زیرساخت ها را آماده و شرکت های بزرگ و کوچک را حمایت می کنیم و فارغ التحصیلان را هم حمایت می کنیم تا شرکت بزنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه زمان لازم الاجرا شدن پروانه رایتل، حق السهم دولت و احیانا جریمه هایی که بابت دیرکرد در ارائه خدمات گریبان گیر این اپراتور است، چه میزان بوده است؟، گفت: انحصار رایتل تا نیمه اول سال آینده (مرداد ماه) است و هر زمان که این انحصار پایان یابد، مجوز نسل های سوم و چهارم را برای سایر اپراتورها صادر می کنیم.

وی افزود: بحث ما جریمه نیست در حالیکه بین رگولاتوری و این اپراتور موضوعاتی وجود دارد که در حال بررسی است و چون رایتل حق استفاده از تصویر را داشته و بعد از مدتی جلوی آن گرفته شده باید در رگولاتوری با انعطاف برخورد کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عدم وجود تعرفه هایی مشخص در حوزه پیامک انبوه، دلیل سوء استفاده برخی خدمات دهندگان شده و نرخ هایی بعضا تا 17 تومان هم در نظر گرفته اند، برای جلوگیری از این رویه چه برنامه ای دارید؟، نیز گفت: برای بررسی این موضوع کمیته ای تشکیل شده و کمیسیون تنظیم مقررات از وزارتخانه خواسته طرحی تهیه کند که تا یکی دو ماه آینده آماده می شود و مورد بررسی قرار می گیرد.

او درباره اولویت وزارتخانه برای هزینه کرد درآمدهایی که قرار است به سمت آن ارجاع شود نیز گفت: چون از برنامه 5 ساله عقب هستیم و فکر می کنیم آی سی تی نیاز به رشد سریع تری دارد، در این دو ماه گذشته جلسات بسیاری داشتیم و طرح هایی در نظر گرفتیم و بنا داریم پهنای باند را از حالت لاک پشتی که دارد خارج کنیم و به عنوان مثال یکی از هزینه کردهای ما در این بخش خواهد بود و امیدواریم در دو سال آینده شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

وی همچنین درباره بازگشت ودایع مشترکان مخابرات نیز یادآور شد: فکر می کنم مخابرات آرام آرام ارتباط خود با مشترکان را تنظیم می کند و در جلسه هفته گذشته با مدیران این شرکت، درخواستی از آن ها داشتیم تا مثلا اگر مشترکی یکبار قبض خود را دیر واریز کرد یا نکرد، به سرعت تماس اش قطع نشود و درباره ودیعه هم تصمیم بهتری بگیرند.