امتیاز مثبت
۰
پیش بینی یک کارشناس از بازار بورس
بازگشت تعادل به معاملات بورس در هفته پیش رو
جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۹
کد مطلب: 321993
 
یک کارشناس بازار سرمایه پیش بینی کرد معاملات در هفته پیش رو با آرامش و تعادل انجام شود و گفت: معامله گرانی که به صورت هیجانی در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته اقدام به فروش سهام خود کردند از این اقدام خود پشیمان خواهند شد.
بازگشت تعادل به معاملات بورس در هفته پیش رو
 
امیر معظمی در گفتگو با تسنیم در خصوص تاثیر حوادث تروریستی روز چهارشنبه تهران بر معاملات بازار سرمایه گفت: در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته شاهد افت شاخص بورس و تشکیل صف‌های فروش در بورس در پی این حوادث بودیم که بدون شک این رفتار سهامداران هیجانی بوده است.

 
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به کوتاه مدت و زودگذر بودن این واکنش افزود: هیجان زدگی آفت بازار سهام است و بر این اساس در شرایط بحرانی لازم است تا سهامداران خبرها را از منابع موثق پیگیری کنند و عجولانه و بدون هیچ تحلیلی اقدام به فروش سهام نکنند.

 
وی اضافه کرد: متاسفانه با گذشت حدود 50 سال از عمر بورس در ایران، کماکان شاهد غالب بودن هیجان بر رفتار معامله‌گران هستیم که این موضوع بازار سهام را از بلوغ دور می کند و نشان می دهد متناسب با عمر بورس، فرهنگ سهامداری و توجه به شرایط صنایع و مسایل بنیادی شرکتها در معاملات پیش نرفته است.

 
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اتفاقاتی همچون کاهش و افزایش قیمت جهانی نفت، بازگشایی نماد پالایشی‌ها در بورس پس از توقف طولانی مدت و موضوعات پیرامون این صنعت از جمله کیفی سازی، برنده شدن ترامپ در انتخابات آمریکا، افزایش نرخ بهره مالکانه سنگ معدنی‌ها، بازگشایی نمادهای بانکی پس از توقف های طولانی مدت، افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، حوادث تهران و ... از جمله مواردی هستند که رخداد آنها در یکی دو سال گذشته موجب تحت تاثیر قرار گرفتن کلیت بازار سرمایه شده است که باید بخش زیادی از دلایل آن را در بروز رفتارهای هیجانی از سوی برخی از سهامداران تلقی کرد، چرا که به عنوان مثال کاهش یا افزایش قیمت جهانی نفت می تواند خبر خوبی برای برخی صنایع و در مقابل خوب منفی برای خبری صنایع و شرکتها باشد؛ بنابراین دلیلی وجود ندارد که با انتشار یک خبر کلیت بازار منفی و یا مثبت شود.

 
وی تصریح کرد: البته بروز رفتارهای هیجانی در پی انتشار خبرهایی این چنینی اثرات کوتاه مدت و زودگذری بر معاملات بازار سرمایه دارد و از این رهگذر تنها معامله‌گرانی که با هیجان به صفهای خرید و فروش وارد شده اند متضرر می شود. از این رو اتفاقاتی همچون چهارشنبه گذشته باید مورد تحلیل سرمایه گذاران بورسی قرار بگیرد و بررسی شود که این رخداد تا چه اندازه بر روی بازار سرمایه و فعالیت صنایع و بنگاهها تاثیر دارد.

 
معظمی در ادامه با بیان که این پیش بینی می شود معاملات در هفته پیش رو با آرامش و تعادل انجام شود اذعان داشت: معامله گرانی که به صورت هیجانی در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته اقدام به فروش سهام خود کردند از این اقدام خود پشیمان خواهند شد.