امتیاز مثبت
۰
بازتاب نامه‌نگاری ظریف با همتایان غربی خود درباره موضوع هسته‌ای
پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۸
کد مطلب: 278361
 
بازتاب نامه‌نگاری وزیر خارجه ایران با همتایان غربی خود در موضوع هسته‌ای و اشاره به در دسترس بودن توافق نهایی هسته‌ای، سخنان رئیس‌جمهور درباره وضعیت اقتصادی کشور و تلاش‌های دولت در این حوزه و اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر به عراق، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
بازتاب نامه‌نگاری ظریف با همتایان غربی خود درباره موضوع هسته‌ایبازتاب نامه‌نگاری وزیر خارجه ایران با همتایان غربی خود در موضوع هسته‌ای و اشاره به در دسترس بودن توافق نهایی هسته‌ای، سخنان رئیس‌جمهور درباره وضعیت اقتصادی کشور و تلاش‌های دولت در این حوزه و اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر به عراق، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

 
 به گزارش «تابناک»، مواضع اخیر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران درباره مذاکرات هسته‌ای، از جمله مهم‌ترین موضوعات مربوط به ایران است که مورد توجه مطبوعات بین المللی قرار گرفته است.

 
خبرگزاری «رویترز» ضمن پرداختن به این موضوع می‌نویسد، وزیر خارجه ایران به کشورهای غربی هشدار داده ‌برای دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای با ایران، باید درخواست‌های خود از ایران را محدود کنند.

 
رویترز اشاره می‌کند، ‌ظریف این موضوع را در نامه‌هایی جداگانه که برای همتایان غربی خود فرستاده، مورد اشاره قرار داده و در این نامه‌ها، مواضع ایران را در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای در ماه ژانویه تشریح کرده است.

 
روزنامه «گالف تودی» از جمله دیگر مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می‌نویسد، ظریف ابراز اطمینان کرده که توافق نهایی هسته‌ای با کشورهای گروه ۱+ ۵، نزدیک بوده و در دسترس است.

 
ظریف در نامه‌هایی که برای همتایان غربی خود ارسال کرده، ضمن بیان این موضوع تأکید کرده که دستیابی به توافق نیازمند آینده‌نگری، اراده سیاسی و شناخت واقعیت‌ها از سوی طرف‌های مذاکره کننده و همچنین جسارت ‌تصمیم درستی است که کلیت جامعه بین‌المللی از آن منتفع شود. وی همچنین اشاره کرده که ایران درخواست‌های غیرمنطقی و غیرقانونی کشورهای عضو گروه ۱+ ۵ را نمی‌پذیرد.

 
سخنان رئیس‌جمهور درباره وضعیت اقتصادی کشور، از جمله دیگر موضوعاتی است که در شماری از مطبوعات و رسانه‌ها بازتاب داشته است. سایت شبکه خبری «بلومبرگ» ضمن پرداختن به این موضوع می‌نویسد، به گفته حسن روحانی، اقتصاد ایران در شش ماهه نخست سال جاری شمسی، ۴ درصد رشد داشته است؛ رشدی که پس از چند سال رکود اتفاق می‌افتد.

 
این سایت می‌افزاید، ‌بنا بر اظهارات روحانی، دولت وی طی شانزده ماه فعالیت خود توانسته تورم را از ۴۰ درصد به ۱۷ درصد کاهش دهد و به این ترتیب، احیای اقتصادی در کشور آغاز شده است. وی همچنین ضمن اشاره به روند کاهش قیمت‌های نفت، به توطئه برخی کشور‌ها در این زمینه اشاره کرده است.

بازتاب نامه‌نگاری ظریف با همتایان غربی خود درباره موضوع هسته‌ای

 
در ‌‌نهایت‌ در ادامه مطالب مربوط به سفر منطقه‌ای رئیس مجلس شورای اسلامی، خبرگزاری کویت از درخواست لاریجانی از مقامات عراقی برای اتخاذ موضعی واحد علیه تروریسم خبر داده است.

 
این خبرگزاری می‌نویسد، رئیس مجلس ایران که به عراق سفر کرده، بر اهمیت اتخاذ یک موضع واحد در این کشور برای مبارزه با تروریسم ـ که عراق و کل منطقه را هدف قرار داده ـ تأکید کرده است.

 
وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سلیم‌الجبوری، رئیس مجلس عراق، مبارزه با تروریسم را موضوعی حیاتی و یک مسأله بزرگ در منطقه دانسته و از گروه‌ها و فرقه‌های مختلف عراقی خواسته برای مواجهه با این خطر، با یکدیگر متحد شوند.