امتیاز مثبت
۰
برنامه‌ جدید دولت برای بازار اجاره + آخرین قیمت مسکن در تهران
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۸
کد مطلب: 222281
 
نخستین طرح وزیر راه‌ و‌شهرسازی در حوزه اجاره‌‌نشینی «کاهش مالیات برای مالکانی که قرارداد‌های دو یا چندساله با مستاجران خود می‌بندند» رقم خورد.
آخوندی یکی از راه‌های موثر بر سامان‌دهی بازار اجاره نشینی را «تشویق مالکان» می‌داند. 

وی معتقد است اگر مالکان مدت قراردادهای واحدهای اجاری خود را برای بیش از یکسال تنظیم کنند، کمک شایانی به مستاجران و در نهایت قدم بزرگی برای بهبود بازار اجاره برداشته‌اند. 

به گزارش دنیای اقتصاد، وزیر راه‌ و شهرسازی، پاداشی که برای این دسته از مالکان در نظر گرفته است، کاهش مالیات است و به همین خاطر پیش‌نویس‌هایی برای این طرح نوشته شده که فقط باید به هیات دولت ارائه شود و پذیرش طرح و تعهد به اجرای آن، در حیطه وظایف بانک‌ مرکزی و وزارت اقتصاد است. 

شواهد در بازار رهن و اجاره واحدهای مسکونی از گذشته تا به امروز ثابت کرده است، مالکانی که معمولا واحدهای اجاره‌ای خود را با قرارداد بیش از یکسال با مستاجرشان تنظیم می‌کردند و هنوز هم در بازار اجاره حضور دارند، موجرانی هستند که واحدشان در محله‌های شمال تهران واقع شده است. 

طبق گفته اغلب مشاوران املاک فعال در شمال تهران، به دلیل اینکه این دسته از مالکان در خارج از ایران سکونت دارند و حضور سالانه برای تنظیم قرارداد جدید و دیدار با مستاجر جدید برای آنها مقدور نیست، ترجیح می‌دهند واحد خود را بیش از یکسال اجاره دهند، البته در قرارداد عنوان می‌کنند که اجاره بهای هر سال متناسب با تورم سالانه افزایش خواهد یافت. 

از طرف دیگر برخی از این دسته از مالکان سرمایه‌گذارانی هستند که با مبلغ اجاره واحدشان اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند و بر اساس شرایط کاری خود مجبورند واحدشان با قراردادی بیش از یکسال تنظیم کنند. 

با بسته تشویقی که آخوندی برای مالکان این چنینی در نظر گرفته است، مشخص است که کاهش مالیات به موجران شمال تهران اختصاص می‌یابد. همچنین تا قبل از این طرح پیشنهادی موجران در اکثر محله‌های مختلف تهران قرارداد اجاره واحد خود را با مدت زمان یکساله تنظیم می‌کردند، مگر اینکه برای برخوردار شدن از کاهش مالیات از این طرخ استقبال کنند.