امتیاز مثبت
۰
مردم گرفتار در چنگال مرغ و اصحابش
منصور اولی
چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۴
کد مطلب: 349623
 
مرغ کیلویی 19 هزار تومان. این تازه ترین خبر داغ کانال های تلگرامی و دورهمی های واتس آپی و محافل کمی سنتی تر است. استوری های اینستاگرام رنگی از پرهای مرغ به خود گرفته و جوکرهای خوش ذوق هم دست به کار شده اند. اما این همه ماجرا نیست، عده زیادی هم دارد کمرشان خم می شود و عده دیگری هم کمر خمیده شان در حال شکستن است.

مردم این روزها گرانی هایی را تجربه می کنند که روزگاری در فکرشان هم جای نمی گرفت، دلار 20 هزار تومانی و مرغ 19 هزار تومانی، مسکن دست نیافتنی  و.... می شود چندین صفحه را فهرست کرد. اما قصه مرغ کمی تلخ تر است.

همین چندی قبل یادتان هست، بازار مرغ در حال رسیدن به تعادل و مردم در اوج کرونا دلشان به قیمت مناسب این قلم کالای اساسی ضروری خوش بود. ناگهان خبر آمد: «میلیون ها جوجه یک روزه از سوی مرغداری ها زنده به گور شدند.» دلیلش هم جالب بود، اول گفتند چون اجازه صادرات داده نشده است، اما بعدا معلوم شد کارتل مرغدارها دستور داده است برای اینکه با مازاد تولید مواجه نشوند و قیمت ها در بازار پایین نباشد، جوجه های بی گناه را زنده به گور کنند.

امروز اما شاهدیم کم کم زنده به گور کردن جوجه های یک روزه به مردم هم رسیده است، مرغ کیلویی 19 هزار تومان آیا کمتر از زنده به گوری است برای کارگر روز مزدی که 10 روز است به میدان می رود و دست خالی به خانه محقرش بر می گردد؟

آیا صاحبان رانت واردات خوراک طیور،  با این قیمت ها رضایت نمی دهند؟ مرغداران می گویند- البته شواهد محکم هم حداقل در استان هایی مانند کردستان وجود دارد- آنهایی که ارز 4200 تومانی گرفتند برای واردات خوراک طیور، کالا را در انبارها احتکار کرده و به قیمت بازار می فروشند. در چنین شرایطی برای مرغدار قیمت تمام شده بالا می رود و آنچه می بینیم اتفاق می افتد. البته که بسیاری از مردغداران هم در برآورد هزینه هایشان اغراق می کنند این هم بر کسی پوشیده نیست.

از آن طرف نهاد ناظر بر بازار هم سال هاست در خواب خرگوشی به سر می برد و در حالی که مردم بی نوا در چنگال مرغ و اصحابش گیر کرده و استخوان هایشان در حال خُرد شدن است، آنها در اتاق های دارای کولر خارجی و بشقاب های پر از میوه،  تئوری های بازار آزاد و عرضه و تقاضا را مرور می کنند و در نهایت خروجی برخی جلسات تنظیم بازارشان در استان هایی مانند کردستان می شود افزایش حق کشتار در کشتارگاه های مرغ از 350 به 500 تومان. چه زمانی و چه کسی می خواهد به داد این مردم برسد؟