امتیاز مثبت
۰
مراسم بهره‌برداری از پروژه های ملی وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور؛
روحانی: باید به فکر کشت فراسرزمینی باشیم
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب: 350036
 
رئیس‌جمهور گفت: امروز ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می‌شود که حاصل بهسازی نحوه کشت و آبیاری است.
روحانی: باید به فکر کشت فراسرزمینی باشیم
 
 طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی صبح امروز پنجشنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹ در استان‌های یزد، هرمزگان و لرستان از طریق ویدئو کنفرانس توسط حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در سخنانی گفت: بسیار خوشحال هستم که در پانزدهمین پنج‌شنبه برای افتتاح طرح‌های مهم امروز شاهد افتتاح لذت‌بخش‌ترین طرح‌های افتتاحی بودیم.

وی ادامه داد: برای من و برای مردم عزیز ما افتتاح در بخش کشاورزی لذت خاصی دارد، چرا که با پیشرفت کار‌ها در این بخش است که مردم احساس می‌کنند حیات آن‌ها و زندگی آن‌ها و سلامت آن‌ها در سایه تلاش کشاورزان تامین می‌شود و برای ما که کشوری هستیم که در یک سرزمین خشک و نیمه خشک قرار گرفتیم نیاز بود الگو‌های کشت ما و متد آبیاری ما از حالت سنتی به صنعتی تغییر کند.

روحانی در ادامه اظهار داشت: ما قادر نیستیم آنچه که به صورت سنتی در کشاورزی انجام می‌شد را ادامه دهیم و اگر این روش تغییر نکند قادر نخواهیم بود که نیاز‌های کشاورزی مان را تامین کنیم.

وی افزود: من در اینجا می‌خواهم از وزارت کشاورزی تشکر کنم که از ابتدای دولت کار‌های بسیار بزرگ و عظیمی را انجام دادند، هم از آقای مهندس حجتی وزیر سابق کشاورزی و هم از آقای خاوازی وزیر فعلی تشکر می‌کنم همچنین از همه مدیران و از همه کشاورزان و همه کسانی که تلاش کردند ایران سرسبز بماند تشکر و قدردانی می‌کنم.

رییس جمهور در ادامه سخنان خود بیان داشت: ما امروز در استان یزد و همچنین در هرمزگان و لرستان دیدیم که به وسیله گلخانه و حرکت بسیار خوب و پر نشاطی که در این استان‌ها آغاز شده است به وسیله طرح‌های آب و خاک، بهره برداری از زمین‌های شیب دار و اصلاح روند آبیاری توانستیم رونق کشاورزی را رقم بزنیم.

وی ادامه داد: مردم بزرگ ایران می‌دانند که آغاز دولت یازدهم تولید محصولات کشاورزی ما ۹۷ میلیون تن بوده است و امروز تولید محصولات کشاورزی ما بیش از ۱۳۰ میلیون تومان است و این به معنای آن است که ۳۲ درصد در تولید محصولات کشاورزی امروز تولید بیشتری داریم و محصول بیشتری را در اختیار داریم.

روحانی به اصلاحات در طرح‌های آبیاری و افزایش راندمان و بهره‌وری آب اشاره و تصریح کرد: در اصلاح راندمان آب کار‌های بزرگی صورت گرفت و من اکنون می‌توان به مردم عزیزمان بگویم که این افزایش تولید از ۹۷ میلیون تن به ۱۳۲ میلیون تن عمدتا با اصلاح در نحوه کشت انجام شد و تقریبا زمین بیشتری زیر کشت قرار نگرفت. بلکه نحوه آبیاری را تغییر دادیم و این بسیار مهم است همانطور که استاندار محترم هرمزگان گفتند وقتی که ما برای آب آشامیدنی مردم را از سد بی‌نیاز می‌کنیم و آب سد را برای کشاورزی آزاد می‌کنیم تحول بزرگی برای کشاورزی استان خواهد بود، در آغاز این دولت راندمان آب ۳۹% بود و اکنون به نزدیک ۵۰% رسیده است.

وی افزود: همچنین شاخص بهره وری آب نیز برای ما مهم است که از یک متر مکعب آب چه میزان محصول برداشت می‌کنیم، در آغاز دولت این بهره وری کمتر از یک کیلوگرم یعنی ۹۰۰گرم بود و امروز این بهره‌وری به ۱۴۵۰ گرم رسیده است که این افزایش به معنای آن است که به درستی در حال استفاده از آب هستیم. البته برخی از محصولاتی هم وجود دارد که آب زیادی مصرف می‌کنند که باید برای آن‌ها فکر و طراحی کنیم، چرا که برخی از آن‌ها محصولاتی هستند که ما به کشور‌های دیگر صادر می‌کنیم، اما در مجموع در صرفه جویی آب کار‌های بزرگ صورت گرفته است.

روحانی در ادامه بیان داشت: صرفه جویی آب ما از ۸ میلیارد متر مکعب در ابتدای دولت در سال ۹۲ به ۱۴ میلیارد مترمکعب رسیده است، که این رشد نشان می‌دهد که حرکت ما در مسیر درست و علمی قرار دارد و یکی از بخش‌هایی که برای ما بسیار مهم است بخش گلخانه است، در گلخانه گرما می‌توانیم تقریبا در چهار فصل محصول داشته باشیم آن هم با آب کم و با استفاده از خاک یا جایگزین آن که اهمیت زیادی دارد چراکه اگر بتوانیم از طریق گلخانه برخی از محصولاتی را که خیلی از آن‌ها هم صادراتی است به افزایش تولید برسانیم، امکان صادرات آن‌ها را به کشور‌های اطراف را داریم و این برای ما ارز آور است.

روحانی با تاکید بر این که کل کشت گلخانه ما در سال ۹۲، ۸ هزارهکتار بوده است، گفت: امروز این مقدار به ۱۹ هزار هکتار رسیده است و همانطور که وزیر کشاورزی گفت است برنامه دولت این است که تا پایان این دولت سطح گلخانه ما به ۲۳ هزارهکتار برسد.

وی افزود: در طول عمر ۷ ساله دولت، بیش از ۳۰ سال گذشته گلخانه تولید کرده‌ایم. در سه دهه گذشته گلخانه ۸ هزار هکتار بوده که الان بیش از دو برابر یعنی ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده است. کشاورزان، سرمایه‌گذاران، وزارت کشاورزی و فناوری جدید همه دست به دست هم دادند که امروز به این نقطه بسیار مناسب رسیدیم.

رییس جمهوری ادامه داد: در سالهای گذشته در کانال کشی آب، در زهکشی و در سامانه‌های نوین آبیاری، تجهیز اراضی اقدامات بسیار خوبی انجام دادیم. توانستیم در دولت یازدهم حدود ۳۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی را با آبیاری مدرن تجهیز کنیم. در خوزستان و ایلام ۴۶ هزار هکتار و در سیستان و بلوچستان هم بخشی از آن افتتاح شده و بخش دیگری هم در ماه‌های آینده افتتاح خواهد شد.

وی یاد اور شد: حدود ۱۸ هزار هکتار در مناطق گرمسیری داریم که امسال افتتاح خواهد شد. فاز دومی را برای خوزستان و ایلام را طراحی کردیم که حدود ۵۰ هزار هکتار است و در این دولت دنبال می‌کنیم.

روحانی اضافه کرد: در استان گلستان طرح زهکشی ۸۰ هزار هکتار است که بخش بزرگی از آن اجرا شده و بخشی دیگر آن هم باید اجرا شود. مردم می‌دانند اگر طرح زهکشی در گلستان نبود، خسارت سیل چند برابر بود.

رییس جمهوری در ادامه گفت: تمام طرح‌هایی که دولت یازدهم برای زهکشی انجام داده است، تبدیل به کانال آب شد و سیلاب را به دریا منتقل کرد و همین باعث شد که تا حد زیادی شهرهای گلستان کمتر خسارت دیدند. این کانالهایی است که در روز سیل و گرفتاری هم به کانال آب تبدیل می‌شود که آب را از سطح به سمت دریا منتقل می‌کند و موجب نجات کشور می‌شود.

روحانی افزود: امروز پنج طرح عمده و مهم آب و خاک را افتتاح کردیم که البته عملیات اجرایی طرح‌های زیادی هم شروع می‌شود که تا پایان این دولت یا در دولت بعدی به افتتاح می‌رسد.

رییس جمهوری اظهار داشت: امروز در بخش کشاورزی آن هم در یک روز در سراسر کشور که البته میناب، مهریز و خرم‌آباد هم بود ۶۰۴ پروژه به ارزش ۱۳۶۷ میلیارد تومان افتتاح کردیم اما برخی از این طرح‌ها در جاهای دیگر هم افتتاح شد.

روحانی گفت: ما امروز ۸۰۹ طرح گلخانه‌ای را افتتاح کردیم که این طرح‌ها حدود ۴۷۲ هکتار است. همین طرحی‌هایی که امروز در بخش گلخانه افتتاح کردیم موجب تولید ۱۲۷ هزار تن سبزیجات و صیفی، ۲۵۰ تن میوه و ۲۹ میلیون شاخه گل بریده می‌شود.

رییس دولت دوازدهم با اشاره به افتتاح باغات شیبدار، گفت: ۶۱ هزار هکتار باغات شیبدار برای ما خیلی مهم است چرا که بیشتر به‌شکل دیم هستند. باید از کشت دیم بیشتر استفاده کنیم. باید گیاه سازگار با دیم را چه دارویی، چه درخت میوه و چه زراعت چوب تا می توانیم انجام بدهیم.

روحانی افزود: یکی از موضوعاتی که در شروع به کار آقای خاوازی تاکید کردم طراحی مناسب‌تر برای استفاده از دیم است. یک بخش از دیم اراضی شیب‌دار است که در بعضی مناطق شیب دار ما وضع بارندگی بسیار مناسبی دارد که گاهی ۴۰۰ یا ۵۰۰ میلی متر بارندگی داریم. بسیاری از درخت‌های میوه ما با بارندگی ۴۰۰ میلی متر به بالا می‌تواند سازگار باشد. یعنی تمام اراضی شیبدار که سرمای شدید نباشد اگر ۴۰۰ میلیمتر بارندگی داشته باشد می‌توانیم درخت زیتون بکاریم و نیاز ما به روغن و محصولات آن را تامین کند.

وی ادامه داد: محصولاتی مانند بادام، گردو و سایر محصولات می تواند در اراضی شیبدار و برخی با آب بسیار کم و بعضی و به شکل دیم کامل می‌تواند محصولات کافی در اختیار ما قرار دهد.

رییس جمهوری تاکید کرد: امروز ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی شیبدار و اراضی دیم را برای درختکاری و محصولاتی چون گیاهان دارویی افتتاح کردیم.

روحانی گفت: به وزارت جهاد کشاورزی تاکید کردم تا پایان دولت باید الگوی کشت مد نظر آنها باشد. در برخی موارد باید نوع کشت را عوض کنیم. به دلیل شرایط اقلیمی شیوه آبیاری باید نوین شود.

رییس جمهوری افزود: در بعضی از موارد باید از کشت فراسرزمینی استفاده کنیم زمینی را در کشورهای دیگر یا همسایه در اختیار بگیریم و کشاورزی کرده و محصول آن را وارد کشور کنیم. البته در دولت یازدهم و دوازدهم در چند کشور این اقدام را انجام دادیم و باز هم باید ادامه دهیم.

روحانی ادامه داد: در کنار بهره‌وری درست از آب باید بهره وری درست از خاک داشته باشیم. استفاده از خاک و تنوع محصول که در خاک استفاده می شود بسیار مهم است، کودی و بذری که از آن استفاده می‌شود همه مهم است.

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به این که در شرایط کرونا قرار گرفته‌ایم گفت: بسیاری از کشورها از ترسشان محصولات کشاورزی خود را انبار می‌کنند و نمی‌فروشند بنابراین امروز محصولات کشاورزی بسیار مهم است.

روحانی افزود: خوشبختانه در محصولات استراتژیک مثل گندم امسال هم خودکفا خواهیم بود و امیدواریم در محصولات دیگر هم امسال تلاش بیشتری انجام دهیم و همانطور که تاکنون کشاورزان توانستند ایران را سرسبز کنند و نیازمندی‌های ملت را حداکثر تامین کنند شاهد آن باشیم امسال و سال آینده با محصولات بیشتر کشاورزی و استفاده بهتر از آب و خاک شاهد تحول مثبت دیگری در محصولات کشاورزی باشیم.

براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی در راستای پویش ملی جهاد برای جهش تولید، بهره برداری از ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه‌ای به مساحت ۴۷۳ هکتار، بهره برداری از ۵ طرح زیربنایی آب و خاک در مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار و بهره‌برداری از ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار در سراسر کشور با فرمان روحانی رئیس جمهور آغاز شد.

این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری ۳۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی ۱۰ هزار و ۳۴۰ نفر افتتاح شد.

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، گزارش افتتاح طرح‌ها و شهرک‎های گلخانه‌ای در سراسر کشور را از شهرستان مهریز در استان یزد، ارائه کرد.