امتیاز مثبت
۰
برای تنظیم بازار شب عید چه میزان اعتبار نیاز است؟ +قیمت میوه شب عید
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب: 222038
 
تا آغاز سال 1393 حدود 65 روز باقی مانده است؛‌ ایامی که بسیاری از مسوولان به ویژه در بخش تامین کالاهای اساسی را وا می‌دارد تا نسبت به تامین مایحتاج مردم در این ایام از هم‌اکنون تلاش کنند.

‌یکی از مهمترین مواردی که هر سال باعث نارضایتی در میان مردم می‌شود، ‌تامین میوه شب عید است که از بهمن ماه معمولا ذخیره‌سازی‌ها و حتی قیمت‌گذاری‌ها انجام شده و هفته آخر اسفندماه به بازار عرضه می‌شود.

این در حالی است که تجربه سال‌های گذشته نشان داده میوه‌های ذخیره شده با وجودی که گفته می‌شود همه درجه یک بوده و با قیمت مصوب عرضه خواهند شد،‌ در آخرین روزهای سال و به ویژه درست شب عید با قیمت‌هایی متفاوت و بالاتر از قیمت‌های مصوب به دست مصرف‌کنندگان می‌رسند.

به گزارش خبرنگار اقتصادپرس،  امسال نیز دولت باید در نظر داشته باشد که نیاز کشور به میوه در ایام شب عید 60 هزار تن است و برای ذخیره‌سازی آن اعتباری معادل 40 میلیارد تومان احتیاج است، بنابراین دولت تدبیر و امید باید با برنامه‌ریزی‌های دقیق نسبت به تامین این مبلغ برای خرید و ذخیره‌سازی میوه شب عید اقدام کند.

 

قیمت میوه در شب عید

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار درباره قیمت انواع میوه مورد نیاز شب عید اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته میوه مورد نیاز شب عید تامین و ذخیره‌سازی شده است.

حسین مهاجران با بیان این مطلب تصریح کرد:‌ با توجه به میزان میوه تولیدی در کشورپیش‌بینی می‌کنیم شاهد کاهش قیمت سیب و افزایش قیمت پرتقال در شب عید باشیم.

وی با بیان این‌که ‌امسال شاهد تولید مناسب انواع مرکبات در کشور بوده‌ایم، متذکر شد: ‌براساس تصمیمات اتخاذ شده، میانگین قیمت پرتقال برای شب عید ۱۵۰۰ تومان و سیب ۳۰۰۰ تومان تعیین شده است.

مهاجران در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار اقتصاد پرس افزود:‌ هم اکنون 60 هزار تن پرتقال براساس طرح ستاد تنظیم بازار و تفاهم‌نامه‌ای که با اتحادیه‌های تولیدکنندگان منعقد شده، ذخیره‌سازی شده است. ‌60 هزار تن سیب هم براساس تفاهم‌نامه ذخیره شده است، اما براساس محاسبه 1.5 میلیون تن سیب در انبارها وجود دارد و هیچ نگرانی از میوه شب عید نیست.

این در حالی است که بنا بر آمار تولید مرکبات در کشور بیش از 40 درصد افزایش داشته و از مجموع تولید کل مرکبات با احتساب 10 درصد مصرف تازه‌خوری و 10 درصد برای فرآورده‌سازی در داخل، به مقدار 210 هزار تن میوه مرکبات مازاد برمصرف داخلی داشته‌ایم . به همین دلیل می‌توان مدعی شد که افزایش قیمت پرتقال در واپسین روزهای اسفند و در آستانه سال نو و برخلاف سال‌های قبل هیچ توجیهی ندارد، زیرا علاوه بر افزایش میزان تولید دولت بارها و بارها وعده داده که از هر گونه افزایش قیمت محصولات و کالاها جلوگیری خواهد کرد؛ وعده‌ای که در چند ماه گذشته بارها شاهد نقض آن بوده‌ایم.

کافی است اکنون که فصل وفور مرکبات است، سری به بازار و ویژه خرده فروشی‌های سطح شهر بزنید تا ببینید که برای نمونه پرتقال تامسون با قیمت‌های مختلفی از 600تا 3500 تومان به فروش می‌رسد. با توجه به این موارد جزیی به نظر می‌رسد که دولت در آخرین روزهای سال و تامین میوه شب عید به مشکل برخورده است.