امتیاز مثبت
۰
تراز دریاچه ارومیه از مدت مشابه سال قبل 7 سانتی متر بیشتر شد
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۸
کد مطلب: 339797
 
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: تراز دریاچه ارومیه در روز جاری /28آبان ماه/ در حالی به یکهزار و 270 متر و 31 سانتی متر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هفت سانتی متر بیشتر است.
فرهاد سرخوش روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح ثبت شده برای آن 30 سانتی متر افزایش یافته، افزود: دریاچه ارومیه نسبت به یک ماه گذشته 6 سانتی متر افزایش داشته است.


وی همچنین با اعلام اینکه مساحت دریاچه ارومیه به یکهزار و 771 کیلومتر مربع رسیده، بیان کرد: مساحت این دریاچه نسبت به سال گذشته 90 کیلومترمربع افزایش یافته است.


رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرده است.

وی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.


به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.