امتیاز مثبت
۰
لغو تحریم‌های طلا در مقابل توقف فعالیت کارخانه غنی‌سازی اورانیوم
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب: 146494
 
قدرت‌های بزرگ جهانی پیشنهاد کردند که در صورت اقدام ایران نسبت به متوقف کردن فعالیت کارخانه غنی‌سازی اورانیوم «فُردو»، در عوض تحریم‌هایی که دادوستد طلا و دیگر فلزات گران‌قیمت را با ایران ممنوع می‌کند، لغو کنند.
به گزارش فارس به نقل از رویترز، مقامات قدرت‌های بزرگ جهانی پیشنهاد دادند که در صورتیکه ایران اقدامی نسبت به متوقف کردن فعالیت کارخانه غنی‌سازی اورانیوم فُردو، که به تازگی گسترش و توسعه داده ‌شده‌است، انجام دهد، آن‌ها نیز در عوض تحریم‌هایی را که دادوستد طلا و دیگر فلزات گران‌قیمت را با ایران ممنوع می‌کند، لغو کنند.

بر اساس این گزارش، مقامات غربی افزودند: این پیشنهاد قرار است در صحبت‌های روز ۲۶ فوریه در آلماتی قزاقستان به ایران ارائه شود. آنها همچنین اذعان داشتند که این تصمیم با تغییرات نسبتا معتدلی نسبت به پیشنهاد‌های مطرح شده توسط ۶ قدرت بزرگ جهانی در سال گذشته، همراه است.

مقامات رسمی، که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند: تصمیم آنها میبنی براینکه پیشنهاد قابل توجه جدیدی را مطرح نکنند، تاحدی به دلیل بدبین بودن آنها نسبت به آمادگی ایران برای کنار آمدن با آنها پیش از انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۱۴ ژوئن است.

این گروه که شامل انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و آمریکا است و با نام «۱+۵» شناخته می شود، از ایران می‌خواهد که برای ثابت کردن اینکه برنامه هسته‌ای‌اش تنها برای اهداف غیر نظامی است تلاش بیشتری به خرج دهد و اجازه فعالیت بیشتری را به بازرسان سازمان ملل بدهد.

این گزارش افزود، ایران در سال‌های اخیر، اتهام تلاش برای ساخت صلاح هسته‌ای را رد کرده‌است، اما درخواست غرب را مبنی بر متوقف کردن غنی‌سازی اورانیوم نپذیرفته است.