امتیاز مثبت
۰
تازه‌ترین توافق ایران و چین
"فاینانس‌ چینی" از تعلیق موقتی خارج شد
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۰
کد مطلب: 247087
 
رئیس اتاق مشترک ایران و چین از برقراری دوباره فاینانس چینی براساس تازه‌ترین توافق مقامات بانک مرکزی دو کشور خبر داد که برهمین اساس، موضوع بازگشایی فاینانس به جای طلب 18 میلیارد یورویی برای همیشه تعیین تکلیف شد. بر اساس توافق و رایزنی بانک‌ مرکزی ایران با چین، طرفین به توافق رسیده اند که فاینانس چین بار دیگر از سرگرفته شود.
"فاینانس‌ چینی" از تعلیق موقتی خارج شد
 
اقتصاد ایران آنلاین: ماجرا از این قرار بود که ایران طی ماه های اخیر مشکلاتی را با طرف چینی داشته و به همین خاطر اعتبار فاینانس چین را تامین نکرده بود از همین رو خط اعتباری ایران و چین برای مدتی قطع شد.
 
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در آن مقطع به خبرنگار تسنیم گفت که در قطع فاینانس چین مشکل از سوی ایران است و بانک مرکزی ایران اعتبار را تأمین نمی کند.
 
همین باعث شد که موضوع را از بانک مرکزی ایران جویا شویم هرچند در تماس‌های تلفنی با مسئولان این بانک چیزی دستمان را نگرفت اما رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیات  دولت به بیان توضیحاتی در این خصوص پرداخت و گفت که در حال رایزنی با چین هستیم.
 
چند روز بعد جریان سازی قطع فاینانس چین از سوی ایران هیاتی از بانک مرکزی عازم چین شد تا درباره مشکلات رایزنی هایی انجام دهد. هر چند نتایج این رایزنی ها و سفر ویژه بانک مرکزی بصورت رسمی از سوی مسئولان این بانک اعلام نشد ولی اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ساعتی قبل به خبرنگار تسنیم گفت که بانک مرکزی ایران با از سرگیری فاینانس چین موافقت کرده است.
 
طی روزهای قبل البته تسنیم گفت‌وگویی با قائم مقام وزیر خارجه داشت که در آن مصاحبه سرمدی تأکید کرده بود ایران بنا ندارد کشورهای اروپایی را به جای چین در تامین فاینانس قرار دهد.
 
وی البته از نهایی شدن مذاکرات ایران و چین برای رفع مشکل فاینانس چین خبر داد و تاکید کرده بود: ایران و چین همکاری های گسترده ای دارند که بنا نیست این همکاری ها قطع شود.
 
 در سال 1389 ایران و چین توافق کردند که حدود 65 درصد طلب طلب نفتی ایران از چین به صورت کالا و مابقی به صورت نقد در اختیار کشورمان قرار گیرد اما از آنجایی که تحریم ها مانع از انتقال پول نقد به کشور ما شده بود دو طرف به این نتیجه رسیدند که این مبلغ به صورت فاینانس در اختیار پروژه‌های ایرانی قرار گیرد‌. بنابراین بنا بود چینی‌ها به جای طلب 18 میلیارد یورویی ایران بابت پول نفت، 2 تا 3 برابر این مبلغ را برای پروژه‌های ایرانی فاینانس اختصاص دهند و برهمین اساس هم از بیش از 80 پروژه برای اختصاص فاینانس تعریف شده است.
 
آنطور که ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به خبرنگار تسنیم گفته ظاهرا دلیل اصلی قطع فاینانس چین از سوی ایران این بوده که چین قصد داشته کمتر از مبالغی که ایران در آنجا پول دارد فاینانس را انجام دهد در حالی که بنا بوده دو برابر این مبلغ را تامین کند.
 
وی همچنین تاکید کرده بود که اما مشکل ظاهرا تنها بر سر میزان فاینانس نیست. گویا چین قصد دارد فاینانس را برای کالاها و پروژه هایی که خودش تشخیص می دهد برقرار کند، در حالی که باید ایران تعیین کند این اعتبار صرف خرید چه کالا و یا تکمیل چه پروژه ای شود.