امتیاز مثبت
۰
افزایش قیمت میوه در روزهای پایانی سال
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
کد مطلب: 348445
 
در یک هفته گذشته قیمت میوه‌ها افزایش محسوسی در بازار داشته، در این میان افزایش قیمت میوه‌های وارداتی مثل موز نیز بسیار قابل توجه بود. گرچه نزدیک شدن به ایام عید بهانه خوبی برای این افزایش قیمت‌ها می‌تواند باشد اما از آنجایی که شیوع کرونا تقاضا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش داده، بنابراین تقاضای بیشتری در کار نیست. آنچه قیمت‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش داده تنها کمبود نظارت بر بازار است، به ویژه آنکه اگر در کنار این مسأله توضیحات مسؤولان وزارت صمت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مبنی بر ذخیره‌سازی 6 هزار تنی میوه برای ایام عید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در نظر بگیریم، این افزایش قیمت‌ها هیچ توجیهی ندارد.
افزایش قیمت میوه در روزهای پایانی سال
 
مسأله دوم اینکه تولید میوه‌ها هم توسط باغداران امسال به حد کافی بوده است. بیش از 10 میلیون تن سیب و مرکبات در کشور تولید شده که بیش از نیاز بازار است. اما عدم نظارت بر بازار میوه قیمت‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بالا برده است به طوری که قیمت میوه‌های تنظیم بازاری با تأخیر زیادی اعلام شد و دوم اینکه این قیمت‌ها نسبت به قیمتی که اکنون در بازار میوه و تره‌بار تهران به فروش می‌رود بسیار بالاتر است.

اسدالله کارگر، رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با اشاره به آغاز توزیع میوه‌های تنظیم بازاری گفت: «استقبال مردم از این میوه‌ها بسیار کم است.»

وی دلیل آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ چنین عنوان کرد که میوه‌های تنظیم بازاری، سیب درختی و پرتقال با قیمت هر کیلو 5600 تومان از سوی اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در اختیار مغازه‌داران قرار می‌گیرد و مغازه‌داران باید این میوه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به قیمت هر کیلوگرم 6 هزار تومان به مصرف‌کننده نهایی عرضه کنند.

کارگر ادامه داد: «قیمت میوه‌های تنظیم بازاری معمولا باید کمتر از نرخ بازار باشد اما هم اکنون این روند معکوس است به عبارت دیگر مغازه‌داران میوه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از میدان مرکزی میوه و تره‌بار کیلویی 4 هزار و تا 4200 تومان می‌خرند و می‌توانند با قیمت بالاتر از 6 هزار تومان نیز عرضه کنند بنابراین تمایلی به خرید میوه‌های تنظیم بازاری وجود ندارد.»

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با ابراز نگرانی از قیمت میوه‌های تنظیم بازاری که توسط وزارت صمت اعلام شده گفت: «ما منتظر تغییر قیمت‌ها و اعلام نرخ‌های جدید تنظیم بازاری هستیم تا این شرایط رفع شود.»

بنابراین آنچه مشخص است دو دلیل اعلام دیرهنگام قیمت و همچنین اعلام غیرمنطقی قیمت، عامل افزایش قیمت میوه در بازار بوده است. البته چند قلم میوه وارداتی مانند موز، نارگیل، انبه و آناناس که مشکلاتی در واردات آنها ایجاد شده به دلیل شیوع کرونا بوده که شاید قابل توجیه باشد.

علی حاج فتحعلی، نایب رییس اتحادیه بارفروشان در گفت‌وگو با فارس، افزایش قیمت میوه‌های وارداتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تایید کرد و گفت: «4 قلم میوه موز، نارگیل،‌ انبه و آناناس که از نظر قانون منعی برای واردات آنها نیست با محدودیت زیادی وارد می‌شود و به همین دلیل قیمت در بازار بسیار افزایش یافته است.»

وی در عین حال از فراوانی میوه در میدان مرکزی میوه و تره‌بار خبر داد و گفت: «تنوع و فراوانی عرضه در این میدان بسیار زیاد است و قیمت‌ها هم تقریبا مناسب است. افزایش‌هایی که در بازار وجود دارد شاید به دلیل عدم نظارت است.»

مجید کیان پور، نماینده مجلس دهم نیز در خصوص گرانی میوه گفت: «در شرایط کنونی کالاهای اساسی به میزان کافی در انبارها موجود است و هیچ دلیلی برای افزایش قیمت ها وجود ندارد، زمانی که کالا و میوه به میزان نیاز جامعه موجود باشد، دلیل ندارد که با افزایش تقاضا قیمت ها بالا برود.»