امتیاز مثبت
۰
افزایش 30 درصدی بهای جهانی نفت در سه ماهه نخست میلادی
يکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۳
کد مطلب: 343134
 
بهای جهانی نفت در سه ماهه نخست سال جاری میلادی (11 دی 97 تا 11 فروردین 98) حدود 30 درصد افزایش یافته است.
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری اویل پرایس، قیمت نفت خام برنت دریای شمال و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در یک دهه گذشته یعنی از سال 2009 میلادی تاکنون روند صعودی را در پیش داشته است.

در ابتدای سه ماه دوم سال جاری میلادی، یعنی ابتدای ماه آوریل (فروردین تا اردیبهشت 98) بهای هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به حدود 60 دلار رسید و در اواخر هفته گذشته این رقم افزایش یافت؛ قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال نیز در مدت مذکور به حدود 70 رسید.


در واپسین روزهای سال 2018 نیز کارشناسان اقتصادی افزایش بهای نفت را پیش بینی کرده بودند.

بر اساس این گزارش، طبیعتاً افزایش بهای نفت سبب افزایش بهای بنزین نیز سبب خواهد شد.


کارشناسان معتقدند توافقنامه محدودیت تولید و صادرات نفت به منظور تثبیت قیمت‌ها و برقراری تعادل میان عرضه و تقاضای نفت در سطح جهان که اوپک و متحدان غیراوپکی از جمله روسیه روند اجرای آن را آغاز کرده اند، در افزایش قیمت نفت در بازار جهانی تاثیر گذار بوده است.


حمایت سازمان اوپک از کاهش عرضه و تحریم‌های آمریکا علیه نفت کشورهای ایران و ونزوئلا سبب افزایش بهای جهانی نفت را در پی داشته است.


از سوی دیگر احتمال بازنگری در توافق کاهش تولید نفت میان اعضای اوپک پلاس (اوپک و تولید کنندگان نفت غیر عضو اوپک) در آینده نزدیک وجود دارد.


بنابر اعلام گزارش های خبری، ممکن است اعضای اوپک پلاس در نشست ماه ژوئن (خرداد) توافق کاهش تولید نفت را به جای 6 ماه تنها برای سه ماه تمدید کنند؛ این در حالیست که احتمال می رفت در نشست ژوئن توافق کاهش تولید نفت میان اعضای اوپک پلاس تا پایان سال 2019 تمدید شود.


کاهش تولید کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موجب شده تا عرضه نفت خام این سازمان در ماه مارس به پایین‌ترین سطح چهارساله خود برسد.


با توجه به قطعی برق، تولید نفت ونزوئلا نیز کاهش‌یافته است و عربستان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام در جهان بیش ‌از اندازه توافق خود با اوپک نفت عرضه می‌کند.