امتیاز مثبت
۰
بیت کوین را طلا کنید!
منصور اولی
يکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۶
کد مطلب: 345051
 
بحث ساماندهی و قانونی کردن استخراج یا تولید «رمز ارزها» که شناخته شده ترینش در ایران فعلا «بیت کوین» است در اقتصاد کشور داغ است و به نظر می رسد مسئولان اقتصادی کردستان می توانند از آن به عنوان یک فرصت در استان بهره برداری کنند.
بیت کوین را طلا کنید!
 
تولید «رمز ارز» یکی از مفاهیم مهمی است که زیر پوست اقتصاد کشورمان در جریان است. در هفته های اخیر بحث آن داغ بوده و وزیر اقتصاد هم برای بررسی ابعاد موضوع هفته گذشته میهمان کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بود. فرهاد دژپسند بعد از آن جلسه اعلام کرد، قانونی کردن تولید «رمز ارزها» در دستور کار دولت است. بعد از آن بود که عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی هم در حاشیه جلسه دولت روز چهارشنبه گذشته در جمع خبرنگاران گفت: «بحث تولید رمز ارزها دارای پیچیدگی هایی است اما در دولت در حال تدوین راهکارهای قانونی کردن تولید آن در کشور هستیم.» بحث استخراج رمز ارزها با افزایش تولید غیر قانونی بیت کوین داغ شد،  آن هم زمانی که مصرف برق در کشور به شکل عجیبی بالا رفت و یکی از علل آن استفاده از دستگاه های تولید ارز دیجیتال به شکل غیر قانونی بود. به این معنی که در این حوزه از برق خانگی یا برق صنعتی برای تولید این ارز استفاده می شد.

 
اما کردستان چگونه می تواند از این فرصت جدید استفاده کند؟ قبل از هر چیز باید این را خوب درک کنیم که تکنولوژی خود را تحمیل می کند و با توجه به مباحث مطرح شده قطعا در آینده ای نزدیک تولید رمز ارزها با تدابیری، قانونی می شود. یکی از مهم ترین نیازها در این حوزه انرژی برق است. بر اساس اعلام مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان در حال حاضر میزان برق تولید شده در کردستان دو برابر نیاز مصرفی استان است. هر چند سیستم تولید و توزیع نیروی برق سراسری است و نمی توان تولید هر استان را صرفا مختص آن استان دانست اما این را نباید از یاد برد با توجه به ضعف شدید صنعت در استان، سهم استان کردستان از بهره برداری از برق تولیدی در استان به نسبت به سایر استان های برخوردار بسیار اندک است. این «عقب ماندگی تاریخی» اگر سیاستگذاران اقتصادی استان زرنگ باشند می تواند به یک «مزیت» در عرصه جدید پیش روی اقتصاد کشور تبدیل شود و با چانه زنی های اقنایی با وزارت نیرو بتوان سهمیه قابل توجهی از تخصیص برق برای تولید رمز ارز در استان دریافت کرد. استان کردستان از آنجا که جزو استان های مرزی و کمتر برخودار است سرمایه گذاری در آن دارای شرایط و تسهیلاتی مناسب روی کاغذ و در قوانین است. اگر این ظرفیت قانونی احیاء شود می توان علاقه مندان به سرمایه گذاری در این بخش را ترغیب و تشویق کرد که برای تولید رمز ارز کردستان را انتخاب کنند. از سوی دیگر نیروی جوان علاقه مند و خلاق در استان هم که به وفور آماده به کار هستند. سال هاست معادن طلای استان جولانگاه برداشت کنندگان است؛ شایسه است با توجه به فرصت ایجاد شده و ظرفیت های موجود؛ «معدنی جدید»، برای ادای دین به تمام کارهای ناکرده از سوی مسئولان ایجادشود. اگر تیم اقتصادی دولت با کمی دور اندیشی به این فرصت جدید بنگرد متوجه خواهد شد که دستش برای استدلال های قانونی و اقنایی در جهت سوق دادن سرمایه گذاری های پایلوت برای تولید رمز ارزها به سمت کردستان باز است. رییس جمهوری هم که قرار است به استان بیاید لطفا این را به عنوان یک مطالبه مطرح کنید. رییس کل فعلی بانک مرکزی در حرف تا به حال بارها اعلام کرده است مایل به کمک به توسعه استان است؛ وزیر کشور هم که وزیر معین در توسعه استان است، از این ظرفیت ها در سال های اخیر استفاده نشده است، این بار سعی کنید بشود، آیندگان قضاوت خواهند کرد. دست بجنبانید....