امتیاز مثبت
۲
بازدید سرزده ربیعی از توزیع سبد کالا؛
وزیر کار در صف دریافت سبد کالا ایستاد/ مستمری بگیران در دو هفته آینده مشمول می‌شوند
جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۰
کد مطلب: 225108
 
وزیر تعاونف کار و رفاه اجتماعی باایستادن در صف دریافت سبد کالا از یکی از هموطنان پرسید چه مدتی است در صف ایستاده‌ای؟ خانم مسنی که از رفتارش مشخص بود وزیر را نشناخته است در پاسخ گفت:10 دقیقه است در صف هستم. وزیر در ادامه از وی پرسید مشمول سبد شده‌اید؟ خانم مسن جواب داد نمی دانم اما چون گفته‌اند مستمری بگیران مشمول می‌شوند آمده‌ام. خلاصه زن به محل توزیع اقلام سبد کالایی رسید و وقتی کارت بانکی یارانه خود را به مسئول صندوق داد وی با کشیدن کارت وی در کارت خوان داد متوجه شد که مشمول نشده است. وی با نگاهی معصومانه به وزیر گفت: شما وزیر هستید؟ وزیر پاسخ داد: بله خدمتگزار مردم و وزیر کار هستم. پیرزن ادامه داد: مشمول سبد کالا نشدم. ربیعی با معذرت خواهی گفت: مستمری بگیران طی دو هفته آینده مشمول سبد خواهند شد. در تلویزیون هم این را اعلام کردم.ربیعی مجددا به پیرزن گفت: مادر از شما معذرت خواهی می‌کنم. حاضرم آدرس منزل شما را بگیرم و خودم سبد کالا را به در منزل شما بیاورم. پیرزن در پاسخ به وزیر کار گفت دست شما درد نکنه.
وزیر کار در صف دریافت سبد کالا ایستاد/ مستمری بگیران در دو هفته آینده مشمول می‌شوند
 
اقتصادایران آنلاین: وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در پنجمین روز از توزیع سبد کالا به صورت سرزده از مراکز توزیع این سبد بازدید کرد.

این روزها بحث «سبد کالا» به موضوعی فراگیر در تمام جامعه تبدیل شده و بسیاری از افراد جامعه به فراخور وضعیتشان درباره آن سخن می‌گویند؛ از کارگرانی که از این سبد محرومند و کارگران فصلی و ساختمانی و کشاورزان که در آن دیده نشده‌اند تا تعداد کثیری از نماینده مجلس که به نحوه توزیع و محتوای سبد کالا معترضند. در این میان هستند کارگرانی که در گروه اغنیا قلمداد و شوکه شده‌اند چرا که به قول خودشان در خواب هم جز گروه متمول جامعه نبودند اما هنگام دریافت سبدکالای حمایتی دولت جزو قشر مرفه جامعه محسوب شده اند.

ماجرا از آنجا شروع شد که حدود 3ماه پیش هنگام ارائه گزارش صد روزه رئیس‌جمهور به مردم، طرح توزیع سبد کالا مطرح و از آن به عنوان هدیه دولت به مردم سخن رفت.به اعتقاد کارشناسان این طرح پرحاشیه بدلیل آنکه فاقد مبانی صحیح کارشناسی و بهره‌مندی از اطلاعات لازم بود مشکلاتی را بوجود آورد. نادیده گرفتن خیل عظیمی از نیازمندترین و زحمتکش‌ترین مردم در ارائه این سبد مهمترین مشکل آن بود.

در راستای این طرح جمعیت 10 میلیونی کارگران از دریافت این سبد محروم شدند. همواره برای مردم این سوال مطرح است که واقعاً ملاک این تقسیم‌بندی چیست؟ چرا باید کارگر زحمتکشی که بیش از 500 هزار تومان و مثلا چند هزار تومان بیشتر حقوق می‌گیرد از این هدیه محروم باشد؟ آنهم وقتی بر اساس قانون حداقل حقوق کارگران در سال جاری 487 هزار تومان است. یعنی اگر کارگری دریافتی‌اش به دلیل بهره‌مندی از حق اولاد تنها 13 هزار تومان افزایش یافته باشد، حق بهره‌مندی از سبد کالا را ندارد؟

همچنین صف های طولانی شهروندان جهت دریافت سبد کالا، مسوولان را بسیار متاسف کرد و باید بدون هیچ بهانه ای به مردم حق داد که خواستار شرایط بهتری در توزیع سبد کالا باشند. اما در همین میان بود که روحانی به وزیر کار دستور داد تا رسیدگی به توزیع سبد کالا را در اولویت کارهای خود قرار دهد. همین موضوع بهانه ای شد که علی ربیعی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با حضور سرزده در مراکز توزیع سبد کالا، در مرکز و جنوب پایتخت از نزدیک در جریان وضعیت صف‌ها و نحوه توزیع و همچنین درد دل‌های مردم قرار گیرد. در جریان این بازدید، ربیعی به صورت ناشناس از کنار مردم در صف‌ ها عبور کرد و پس از چند دور گشتن در فروشگاه‌ با مردم گفت‌وگویی داشت.

بنابر این گزارش در این بازدید ربیعی پس از گپ‌وگفت با افرادی که در صف‌های سبد کالا بودند از آنها پرسید که آیا از نحوه توزیع سبد رضایت دارند؟مدت زمانی که در صف انتظار بوده اند چقدر است؟

ربیعی باایستادن در صف دریافت سبد کالا از یکی از هموطنان پرسید چه مدتی است در صف ایستاده‌ای؟

خانم مسنی که از رفتارش مشخص بود وزیر را نشناخته است در پاسخ گفت:10 دقیقه است در صف هستم.

وزیر در ادامه از وی پرسید مشمول سبد شده‌اید؟ خانم مسن جواب داد نمی دانم اما چون گفته‌اند مستمری بگیران مشمول می‌شوند آمده‌ام.

خلاصه زن به محل توزیع اقلام سبد کالایی رسید و وقتی کارت بانکی یارانه خود را به مسئول صندوق داد وی با کشیدن کارت وی در کارت خوان داد متوجه شد که مشمول نشده است. وی با نگاهی معصومانه به وزیر گفت: شما وزیر هستید؟ وزیر پاسخ داد: بله خدمتگزار مردم و وزیر کار هستم. پیرزن ادامه داد: مشمول سبد کالا نشدم. ربیعی با معذرت خواهی گفت: مستمری بگیران طی دو هفته آینده مشمول سبد خواهند شد. در تلویزیون هم این را اعلام کردم.

ربیعی مجددا به پیرزن گفت: مادر از شما معذرت خواهی می‌کنم. حاضرم آدرس منزل شما را بگیرم و خودم سبد کالا را به در منزل شما بیاورم. پیرزن در پاسخ به وزیر کار گفت دست شما درد نکنه.

کارگر یک واحد تولیدی هستم اما مشمول نشدم

در میان صف پیرمردی با موهای سپیدمنتظر بود تا نوبتش شود و سبد کالای خود را دریافت کند وچشم از نگاه به وزیر برنمی‌داشت. وقتی به پیشخوان فروشگاه برای ارائه کارت خود رسید مسئول فروشگاه زمانی که کارت او را در کارتخوان کشید گفت پدرجان مشمول نشده‌اید.

پیرمرد با نگاهی معصومانه که هزاران حرف پشت چشمانش داشت به وزیر گفت: آقای وزیر من هم مشمول دریافت سبد نشده‌ام. ربیعی دستان پیرمرد را به گرمی فشرد و گفت پدر جان کارگر بیمه شده هستی؟ وی در پاسخ به وزیرگفت: بیمه تامین اجتماعی و کارگر یک واحد تولیدی در اسلامشهر هستم. ربیعی پاسخ داد: در دور جدید که دوهفته آینده اعلام خواهد شد شما هم مشمول می‌شوید. علت اینکه در این دوره اسم شما در لیست نبوده است به خاطر شلوغ نشدن صف دریافت سبد کالا بوده است.

مستمری بگیر دانشکده علوم پزشکی هستم اما مشمول نشدم

پیرزن عصا به دست در صف ایستاده بود که وزیر سرزده به سراغش رفت و به او گفت:سلام مادر! چه مدت است در صف ایستاده‌ای؟پیرزن با چهره مهربان و لبخند بر لب پاسخ داد: 15 دقیقه است. ربیعی سوال خود را ادامه داد و پرسیداز دست ما ناراحت نیستید؟پیرزن ادامه داد:نه. این مکالمه ادامه دار شد تا جایی که پیرزن کارت خود را به مسئول مربوطه ارائه کرد و مشخص شد این پیرزن مستمری بگیر هم مشمول سبد کالا نشده است. ربیعی با ابراز شرمندگی از اینکه پیرزن در صف معطل شده است گفت: سری جدید که به زودی آغاز می‌شود نام تمام شما در لیست وجود دارد. مادر نگران نباش همانطور که در تلویزیون اعلام کردم تمام مستمری بگیران تامین اجتماعی در این دوره از توزیع سبد کالا مشمول دریافت سبد خواهند شد.

آقای وزیر از دولت تشکر می کنم

اما در میان مردم ناراضی بودند افرادی که با رضایت و با لبخندی بر لب از وزیر کار تشکر و قدردانی کردند و از آقای وزیر خواستند سلام آنها را به رئیس جمهور برساند و از آقای روحانی هم تشکر کند.

درست چند قدم آن طرف تر، خانمی که به زحمت فرزند خردسال خود را در بغل گرفته بود، از عرض کم فروشگاه عبور می کرد؛ اما پس از آنکه نگاهش به دکتر ربیعی افتاد برای دقایقی در جای خود ایستاد و پرسید: «شما وزیر هستید؟» وقتی سوالش با پاسخ مثبت ربیعی روبرو شد به گفت و گو با ربیعی پرداخت؛ وزیر کار نیز برای دقایقی پای در دل های این شهروند نشست و به سخنان او گوش داد.این زن از وزیر پرسید برادرم با داشتن تحصیلات دانشگاهی نیازمند شغل است و نامه‌ای را به وزیر ارائه کرد. ربیعی با نگاه مهربانانه با زن ابراز همدردی و از طرف دولت تدبیر قول داد که مشکلات مردم در این دولت کاهش می‌یابد.

درد دل‌های مردم به آقای وزیر

همین طور که ربیعی مشغول واکاوی در نحوه توزیع سبد کالا بود در این میان مردی پرسید آقای وزیر رویه دولت بهتر از دولت قبل نشده است. چرا همه کالاها گران شده است؟ اگر رویه این چنین باشد مردم در سال آینده با مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد.

ربیعی در پاسخ گفت: دولت به تعهد خود نسبت به مردم پایبند است و به تمام مردم قول می‌دهیم که در راستای برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های دولت شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی در آینده ملایم خواهد بود.

وزیر کار ادامه داد: تمام تلاش خود را می کنیم. این دولت به هیچ عنوان در اجرای تدبیر رفاهی خود تبعیض ندارد و اگر هم قصد تبعیض داشته باشد آن تبعیض به‌نفع فقرا و طبقات پایین‌تر اجتماعی است و این از سیاست‌های دولت برای حمایت از قشرهای پایین‌تر اجتماعی محسوب می‌شود.

وی افزود: این دولت هیچ‌گاه محرومان جامعه را نه‌فقط فراموش نمی‌کند بلکه حکمت و فلسفه آمدنش تلاش برای رشد کشور و رسیدگی به وضع محرومان است.

ربیعی گفت: متأسفانه برخی مباحث به‌نحوی مطرح می‌شود که گویا جهت‌گیری در دولت وجود دارد در حالی که این‌طور نیست و به‌ویژه در وزارت کار و رفاه اجتماعی به‌زودی مطالعات اساسی و گفت‌وگوها درباره نابرابری‌های اجتماعی با حضور رسانه‌ها آغاز می‌شود و در دولت نیز در سطح علنی به این موضوع پرداخته خواهد شد.

وزیرکار در بخش پایانی بازدید خود مجدد از تمام بخش ‌های انبار اقلام سبد کالا بازدید و در جریان برخورد مسئولان توزیع کننده سبد کالا قرار گرفت. در پایان صحبت های ربیعی با مردم و پس از آنکه وی به درد دل ها و مشکلات تک تک افراد گوش داد، با همراهی مردم از مرکز توزیع خارج شد؛ در هنگام خروج ربیعی از فروشگاه‌ ها تعدادی از شهروندان گرد وی حلقه زده و با آرزوی موفقیت برای دولت وی را بدرقه کردند.

زمانی که ربیعی سوار بر خودروی خود، قصد خروج از خیابان را داشت، پیرمردی با عصای خود درکنار خودروی وی حاضر شد که ربیعی برای دقایقی از خودرو پیاده و پس از مصافحه با این پیرمرد، به صحبت هایش با دقت گوش داد و قول حل شدن مشکلش را در آینده ای نزدیک داد.